Reklama

Niedziela Łódzka

Pożegnali swojego przewodnika

Wiedzieliśmy, że jest bardzo chory. Od kilku lat nie mogliśmy się już z nim spotykać – wspominają publicyści Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Niedziela łódzka 20/2022, str. I

[ TEMATY ]

bp Adam Lepa

ostatnie pożegnanie

Ks. Paweł Kłys

Obecny kształt mediów katolickich jest zasługą bp. Adama Lepy

Obecny kształt mediów katolickich jest zasługą bp. Adama Lepy

Nietrudno wyobrazić sobie, jak bardzo musiało być bolesne to wygasanie pracy kapłańskiej i – wyjątkowo bogatej – aktywności społecznej i twórczej. Mogliśmy mu ofiarować tylko modlitwę. To dużo, ale pamiętaliśmy, jak wielką radość sprawiało mu okazywane przez nas przywiązanie, regularne spotkania i snucie wspólnych planów.

Można bez przesady powiedzieć, że to bp Adam Lepa stworzył nasze niewielkie środowisko, skupione w Katolickim Stowarzyszeniu Dziennikarzy i od 2007 r. zaangażowane w organizację dorocznych konferencji Dziennikarz między prawdą a kłamstwem. To bp Adam wymyślił ich formułę, a potem aktywnie wspierał prace nad kolejnymi edycjami, podsuwając tematy przewodnie i osoby prelegentów (zawsze z grona wybitnych dziennikarzy, medioznawców, a niekiedy polityków).

Krzysztof Nagrodzki – sekretarz Oddziału KSD, współpracujący najbliżej z bp. Adamem przy konstruowaniu konferencji – wspomina, że gdy na spotkaniu inauguracyjnym witał uczestników, odruchowo powiedział: „Witamy na pierwszej konferencji!”. Biskup Lepa natychmiast to podchwycił: „Pierwsza? A zatem będą i następne!”. Z czasem ich liczba doszła do trzynastu. Konferencje były jego i naszą dumą, a – nierzadko – szokiem dla publiczności (ich nagrania można znaleźć na stronie https://www.katolickie.media.pl/; zostały też zapisane w książkach, dziś nieosiągalnych).

Reklama

Pierwsze konferencje (2007-14) były naznaczone walką dziennikarzy katolickich o kształt mediów, odpieraniem ataków na Kościół i patriotyzm. Rewolucyjny zapał niszczenia, jaki – zwłaszcza po Smoleńsku – ogarnął część „wiodących” mediów, znajdował w trakcie konferencji krytyczną analizę i zdecydowany odpór. Dogmatyzm politycznej poprawności chwiał się pod naporem referatów. Była to „wojna sprawiedliwa”. I był to autentyczny Kościół walczący.

Przewodniczący oddziału łódzkiego KSD ks. dr Roman Piwowarczyk przypomina, jak wiele uwagi poświęcił bp Adam – w licznych artykułach i książkach – zjawisku medialnej manipulacji. Wiedział on, że media nie mogą być równocześnie prawdomówne i zakłamane. Tak jak człowiek nie może być w stanie łaski uświęcającej i zarazem grzechu śmiertelnego.

A jeśli dziś cieszymy się wolnością i pluralizmem mediów, pamiętajmy, że ich obecny kształt jest – w poważnym stopniu – zasługą bp. Adama Lepy.

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przyjął rezygnację bp. Adama Lepy

[ TEMATY ]

biskup

bp Adam Lepa

BOŻENA SZTAJNER

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Adama Lepy z pełnienia posługi biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej, w związku z osiągnięciem przezeń wieku emerytalnego.

Publikujemy komunikat Nuncjatury Apostolskiej:

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Kasper krytykuje ideę powołania Rady Synodalnej

2022-07-05 14:24

[ TEMATY ]

Niemcy

źródło: vaticannews.va

kard. Walter Kasper

kard. Walter Kasper

Planowana przez Drogę Synodalną „Rada Synodalna” niszczy strukturę, „której Chrystus chciał dla swojego Kościoła” – stwierdził niemiecki kardynał Walter Kasper. Opinię emerytowanego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan cytuje portal niemieckiego tygodnika katolickiego „Die Tagespost”.

Niemieckie media poinformowały, iż przewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) Irme Stetter-Karp zapowiedziała, że w przygotowywanym dokumencie niemieckiego Zgromadzenia Synodalnego przewidziano ustanowienie Rady Synodalnej, jako „ciała konsultacyjnego i decyzyjnego”, którego celem ma być oddolne współdecydowanie o Kościele w Niemczech, podobnie jak się to dzieje w Kościele ewangelickim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję