Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pod opieką Pani Łaskawej

Parafianie z Chmielnika podczas tegorocznego odpustu przeżywali 25-lecie koronacji cudownego obrazu.

Niedziela rzeszowska 22/2022, str. I

[ TEMATY ]

rocznica koronacji

Chmielnik

Oleg Czyżowski

Uroczystościom w Chmielniku przewodniczył bp. Jan Wątroba

Uroczystościom w Chmielniku przewodniczył bp. Jan Wątroba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przygotowaniem do wielkiego dziękczynienia były poprzedzające odpust tygodniowe misje święte, odbywające się od 7 do 13 maja br. Rekolekcje wygłosił ks. Zygmunt Tokarz, misjonarz ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów. W ostatnim dniu rekolekcji uczestnicy Mszy św. podczas uroczystej procesji poświęcili krzyż misyjny oraz krzyże rodzinne. Błogosławieństwo misyjne z łaską odpustu zupełnego było zwieńczeniem parafialnych misji jubileuszowych.

Suma dziękczynna za dar koronacji została odprawiona 14 maja br. Przewodniczył jej bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej. Obecni byli również bp Edward Białogłowski, bp Kazimierz Górny, ks. inf. Wiesław Szurek, który, jako ówczesny rektor seminarium, na uroczystość odbywającą się 25 lat temu przybył wraz z klerykami. Byli również licznie zgromadzeni kapłani, pielgrzymi i parafianie. Bp Jan Wątroba podkreślił, że żyjemy w świecie nieustannej walki, gdzie zło ciągle powstaje przeciwko dobru, a my mamy potężny oręż – zarówno obronny, jak i ofensywny – w postaci modlitwy. – Z różańcem w ręku błagajmy o łaskę pokoju – tymi słowami biskup podkreślił moc modlitwy różańcowej, wspominając także o Paulinie Jaricot, wyniesionej na ołtarze założycielce róż różańcowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jubileusz to dla parafian Pani Łaskawej nie tylko dar, ale i obowiązek, by przez następne lata przykładem życia, pokory, szczerości i oddania Matce Boskiej, a przez jej ręce również Chrystusowi, uwielbiać ją i prowadzić do niej przyszłe pokolenia.

Położony na wzniesieniu kościół w Chmielniku kryje w swoim wnętrzu niezwykły obraz. To tutaj czcią i miłością jest od stuleci otaczana Boża Matka i Pani Łaskawa, za wstawiennictwem której wierni upraszają u Boga liczne łaski. Obraz przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem Jezus na ręku ocalał przed atakiem Tatarów w 1624 r., kiedy to spalony został kościół. Nie zniszczyła go również II wojna światowa. Świadectwa osób modlących się przed tym wizerunkiem są potwierdzeniem cudów, z których obraz słynie do dziś.

Wyrazem wdzięczności za otrzymane łaski była koronacja cudownego wizerunku Matki Bożej Łaskawej, która odbyła się 4 maja 1997 r. Korony zdobiące wizerunek poświęcił w Watykanie Jan Paweł II. Msza św. sprawowana była przez abp. Józefa Michalika, bp. Edwarda Białogłowskiego oraz bp. Kazimierza Górnego, który dokonał aktu koronacji. Była to wielka uroczystość dla całej parafii i diecezji. Samo wydarzenie zgromadziło tłumy wiernych.

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bojowy szyk

Niedziela kielecka 13/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Chmielnik

T.D.

Duchowy opiekun LM w Chmielniku, ks. Waldemar Krochmal

Duchowy opiekun LM w Chmielniku, ks. Waldemar Krochmal

10-lecie Kurii Legionu Maryi w Chmielniku przypada 25 marca. Jak Legion Maryi w Chmielniku promieniuje na inne parafie i skutkuje powstawaniem kolejnych prezydiów?

W Chmielniku właśnie wykiełkował ewangeliczny zaczyn, pod kierownictwem duchowym ówczesnego proboszcza ks. Franciszka Siarka. Kuria Legionu Maryi w Chmielniku założyła 11 tzw. prezydiów (najniższych ogniw organizacyjnych LM), a w pewnym okresie pod tutejszą Kurię podlegało 13 prezydiów. A 25 marca świętuje 10-lecie istnienia.
CZYTAJ DALEJ

84-letni kapłan z Polski wystartował w zawodach narciarskich

2026-02-23 17:09

[ TEMATY ]

narciarstwo

diecezja.bielsko.pl

Ks. Władysław Nowobilski

Ks. Władysław Nowobilski

Były proboszcz parafii św. Maksymiliana w Ciścu, budowniczy „kościoła jednej doby”, 84-letni ks. Władysław Nowobilski, rodem z Białki Tatrzańskiej, oraz liczne grono górali w strojach regionalnych wzięli udział w 41. Otwartych Zawodach Narciarskich o Puchar Przechodni Związku Podhalan. Wydarzenie odbyło się 22 lutego 2026 r. na stoku „Na Zadziale” w Nowym Targu. Zanim rozpoczęto sportową rywalizację, uczestnicy zgromadzili się na polowej Mszy św., której przewodniczył ks. Nowobilski.

Kapłan był także jednym z zawodników. Podkreślał wdzięczność Bogu za możliwość ponownego startu na nartach, mimo wieku. Silną grupę stanowili górale z Nowego Targu. Wystartowali m.in. Andrzej Rajski i Danuta Rajska-Hajnos, którzy z humorem komentowali swoje szanse w poszczególnych kategoriach wiekowych. Z kolei emerytowany kapitan PLL LOT Józef Wójtowicz żartował, że zamienił stery boeinga na narciarskie kijki. Wsparcie dla zawodników zapewniała grupa kibiców z góralskimi dzwonkami. Uczestnicy mogli skosztować regionalnych potraw, m.in. moskoli oraz chleba ze smalcem.
CZYTAJ DALEJ

Bp Jan Sobiło z Ukrainy: kapłani są wysoko na liście tych, których trzeba usunąć i zlikwidować

2026-02-23 21:19

[ TEMATY ]

Ukraina

bp Jan Sobiło

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Sobiło na alei Katedralnej. Kapłan posługuje na Ukrainie 34 lata i doskonale rozumie relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

Bp Jan Sobiło na alei Katedralnej. Kapłan posługuje na Ukrainie 34 lata i doskonale rozumie relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

Biskup Sobiło z Zaporoża w wywiadzie dla niedziela.pl mówi, że Polska z Ukrainą mogłyby stanowić wielką siłę i byłoby to przebudzenie dla całej Europy do nowych czasów.

Karol Porwich: Księże biskupie, Zaporoże jest okaleczone w wielu miejscach przez działania wojenne. Wioski frontowe w okolicy przerażają apokaliptycznymi obrazami. Jak dziś wygląda sytuacja w Zaporożu?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję