Reklama

Niedziela Kielecka

Więcej wiem, piękniej żyję

Od dwudziestu lat kolejne pokolenia młodzieży spotykają się w pradawnej Wiślicy. Jak zmieniała się inicjatywa na przestrzeni lat?

Niedziela kielecka 24/2022, str. I

[ TEMATY ]

ewangelizacja

koncerty

Archiwum

Koncerty ewangelizacyjne w Wiślicy tworzą klimat spotkania

Koncerty ewangelizacyjne w Wiślicy tworzą klimat spotkania

Spotkania Młodzieży Diecezji Kieleckiej w Wiślicy dopasowały się do wyzwań młodych ludzi, odpowiadając na ich potrzeby, pragnienia oraz problemy.

Filary pozostały

– Wydarzenie, które zainicjował bp Marian Florczyk dwadzieścia lat temu, łączy w sobie kilka elementów to: młodzieńczy entuzjazm i radość bycia ze sobą, dzielenie się świadectwem i odkrywanie źródeł wiary. W założeniu miała być „Lednicą Wschodu” – przypomina ks. Marcin Boryń, duszpasterz młodzieży. Bo Wiślica to historyczny gród związany z najstarszą kolebką chrześcijaństwa na ziemiach polskich, gdzie pogański księże Wiślan przyjął chrzest w obrządku wschodnim wraz z poddanymi już w 860 r., jak zapisano w „Żywocie św. Metodego”. W gotyckim kościele ze słynącą łaskami figurą Matki Bożej Uśmiechniętej zwanej Łokietkową młodzi spotykają się na Mszy św.

Niezmienne pozostały filary Wiślicy: wspólna Eucharystia pod przewodnictwem biskupów kieleckich, specjalny gość ze świadectwem oraz koncert ewangelizacyjny.

Niepowtarzalny klimat

Reklama

Na wiślickich błoniach i rynku miasteczka koncertowały na przestrzeni lat najlepsze zespoły i wykonawcy muzyki chrześcijańskiej, tworząc niepowtarzalny klimat. Spotkaniom towarzyszyło zawsze hasło, łączące się z daną misją, jaką mieli podjąć młodzi po Wiślicy. Wielu uczestników wyjeżdżało umocnionych świadectwem rówieśników. Wartością spotkań były także konferencje duszpasterzy młodzieży, rozmowy w konfesjonałach i zawiązywanie przyjaźni wśród młodych. Wielu do Wiślicy wracało z roku na rok. Wiślica miała również akcent powołaniowy za sprawą obecnych na spotkaniu kleryków kieleckiego seminarium i sióstr zakonnych, którzy rozmawiali o własnej drodze powołania z młodymi.

A w tym roku?

Jubileuszowe spotkanie odbędzie się 18 czerwca pod hasłem: „Więcej wiem, piękniej żyję”. Będzie ono podzielone na cztery części. Pierwsza – będzie miała charakter warsztatowy, który bardzo sprawdził się w ubiegłym roku. Młodzież będzie miała do wyboru warsztaty z tańca, o budowaniu relacji, autoprezentacji, przedsiębiorczości, a także zajęcia akcentujące wartość czystości przedmałżeńskiej. Każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie, ale liczba miejsc jest ograniczona, stąd sugestia, aby chętni zapisywali się na liście – tłumaczy ks. Marcin. W drugiej części spotkania odbędzie się piknik z poczęstunkiem, będzie muzyka tańce, świadectwa. O godz. 15 spotkanie przeniesie się do bazyliki. Zaplanowano wspólną modlitwę Koronką, uczestnicy wysłuchają świadectwa ks. Jakuba Bartczaka. Potem rozpocznie się Eucharystia pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego.

Spotkanie zakończy się koncertem zespołu Steeped. To pierwsze otwarte spotkanie po pandemii, co za tym idzie, bez ograniczeń w liczbie uczestników – mówi ks. Marcin, zapraszając młodzież diecezji kieleckiej do Wiślicy.

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Baza Centrum - 3 dniowa konferencja ewangelizacyjna dla młodych

Konferencje ewangelizacyjne i motywacyjne, uwielbienie, koncerty, dyskoteki, gry, warsztaty - to oferta, jaką znajdą dla siebie uczestnicy Bazy Centrum. Do tej pory na trzydniową konferencję promującą wartości chrześcijańskie przyjechało już ponad 1000 młodych ludzi z całego kraju. Zaangażowanych w inicjatywę jest 150 wolontariuszy. Wszystko odbywa się od 7 do 10 listopada w klimatycznych halach po dawnej drukarni przy ul. Mińskiej 65 w Warszawie.

- Baza Centrum to chrześcijańska konferencja młodzieżowa. W ciągu czterech dni ponad tysiąc młodych ludzi doświadcza Jezusa i inspiruje się do tego by nieść Boże wartości na całą Polskę - mówią w rozmowie z KAI Bogna i Arkadiusz Kuczyńscy, współorganizatorzy wydarzenia. - Uczestnicy mają okazję wysłuchać wartościowych wykładów i warsztatów, uwielbiać Boga. Mogą także spędzić wspólnie czas przy dodatkowych atrakcjach, takich jak jam session, silent party, czy zintegrować się w skateartcie - dodają organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

[ TEMATY ]

wigilia

lotnisko

karp

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Jak zauważa rzecznik prasowy Kraków Airport Natalia Vince, dużo łatwiej jest przewozić potrawy świąteczne na terenie Unii Europejskiej. - Produkty pochodzenia zwierzęcego można przewozić w ramach UE w ilościach przeznaczonych do własnego użytku. Należy tutaj jednak pamiętać, że ryba jest kłopotliwym towarem z uwagi na zapach, więc rekomendowane jest zapakowanie np. hermetyczne które: po pierwsze umożliwi jej lepsze przechowanie i opóźni psucie, a po drugie nie uprzykrzy podróży innym pasażerom - mówi KAI Natalia Vince.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję