Pomoc na realizację „Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” finansowana jest z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i adresowana do dwóch grup odbiorców.
Inwestycje w bioasekurację
Pierwszą grupę stanowią rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą nie mniej niż 50 świń bądź zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowe w ramach wariantu 7.4 – zachowanie lokalnych ras świń, i chcą przeprowadzić inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pomimo że sam wirus nie stanowi zagrożenia dla ludzi, to stwarza poważny problem ekonomiczny dla hodowców, skutkuje dużymi stratami finansowymi w gospodarstwie, w którym choroba zostanie stwierdzona. Przed takim scenariuszem można się zabezpieczyć przez podjęcie działań bioasekuracyjnych, które nie dopuszczą do zarażenia trzody chlewnej wirusem ASF.
Reklama
ARiMR oferuje na takie przedsięwzięcia pomoc w wysokości do 100 tys. zł. Maksymalny poziom refundacji wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji. Dofinansowanie można otrzymać m.in. na utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej; wyposażenie gospodarstwa w urządzenie do dezynfekcji; budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy dla świń; zakup silosu na paszę gotową do bezpośredniego spożycia przez świnie i wykonanie robót związanych z jego posadowieniem; przebudowę czy remont, które doprowadzą do utrzymywania świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach czy wykonanie ogrodzenia chlewni.
Inwestycje w urządzenia melioracyjne
W trwającym właśnie naborze wniosków o wsparcie mogą ubiegać się także spółki wodne lub ich związki, w których większość stanowią rolnicy posiadający grunty rolne, lub w których więcej niż połowa zmeliorowanych gruntów objętych działalnością spółki jest w posiadaniu rolników.
Ta grupa wnioskodawców może otrzymać dofinansowanie nawet do 1 mln zł. Środki można przeznaczyć m.in. na zakup sprzętu do utrzymywania urządzeń wodnych służących zabezpieczeniu gospodarstw przed zalaniem, podtopieniem lub nadmiernym uwilgoceniem spowodowanym przez powódź lub deszcz nawalny czy też wykonanie robót na urządzeniach melioracji wodnych w celu zabezpieczenia gospodarstw przed skutkami suszy lub powodzi, np. remont rowu melioracyjnego, budowę progu piętrzącego, prace na sieciach drenarskich. Także w tym przypadku poziom dofinansowania wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji.
Reklama
W tegorocznym naborze wprowadzono pewne zamiany w korzystaniu z pomocy przez spółki wodne lub ich związki. Podmioty te mogą, jak do tej pory, ubiegać się o zaliczkę na realizację inwestycji, albo – i to jest nowość – mogą wystąpić o wyprzedzające finansowanie kosztów kwalifikowanych. Oprócz tego mogą się starać o zwrot podatku VAT, a w szerokim katalogu inwestycji objętych pomocą znalazły się jednostkowe stawki pomocy dotyczące m.in. przebudowy lub remontu 1 metra bieżącego rowu melioracyjnego czy budowy stałego progu piętrzącego.
Wnioski o wsparcie „Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW na lata 2014-2020 przyjmują oddziały regionalne lub biura powiatowe ARiMR do 2 września 2022 r. Można je składać osobiście lub przez upoważnioną osobę, przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce pocztowej, bądź w formie dokumentu elektronicznego na skrzynkę podawczą ePUAP.
Więcej informacji na portalu internetowym: www.gov.pl/web/arimr.
Za treść artykułu odpowiada wyłącznie ARiMR.