Reklama

Wiara

Teolog odpowiada

Dlaczego powinniśmy codziennie odmawiać Credo?

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 16

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika: Dlaczego powinniśmy codziennie odmawiać Credo?

Kiedy mamy zrobić coś ważnego, wówczas przypominamy sobie pewne zasady postępowania, niektóre reguły nawet zapisujemy, żeby o nich nie zapomnieć. Podobnie bardzo ważne w naszym życiu jest to, abyśmy mieli ciągłą świadomość tego, że jesteśmy chrześcijanami. Przypomina nam o tym Credo, czyli Wyznanie wiary. Benedykt XVI zachęcał, by chrześcijanie odmawiali Credo każdego dnia: aby „pomóc wszystkim wierzącym w Chrystusa, uczynić ich bardziej świadomymi i ożywić ich przywiązanie do Ewangelii, zwłaszcza w okresie głębokiej przemiany, którą ludzkość przeżywa obecnie”. Wyznajemy przecież Chrystusa jako naszego Pana nie tylko w naszych kościołach – powinniśmy to czynić również w naszych domach i rodzinach.

Warto też wspomnieć, że w pierwszych wiekach chrześcijanie musieli się uczyć Credo na pamięć. Wyznanie wiary było ich codzienną modlitwą, aby nie zapominali o zobowiązaniu przyjętym wraz z chrztem. Święty Augustyn w jednym ze swoich pism przypomniał: „Skład Apostolski, który otrzymaliście wszyscy razem i który odmówiliście jeden po drugim, to słowa, na których opiera się, jak na stałym fundamencie, wiara Matki-Kościoła, a fundamentem tym jest Chrystus Pan (...) Otrzymaliście więc i powtarzaliście to, co wiernie powinniście naśladować, co w duszy i sercu zawsze powinniście zachowywać, co powinniście na łożach waszych odmawiać, o czym myślicie na placach i miejscach publicznych, o czym także i podczas posiłków waszych nie zapominajcie, strzeżcie tego w sercu, chociaż ciało zasypia”. Widzimy, że codzienne odmawianie Credo przynosi efekty w naszym życiu. Chrześcijanin nigdy nie może uważać, że wiara jest sprawą prywatną. Wiara jest decyzją o stałym zjednoczeniu z Panem i pokazaniem, przez świadectwo własnego życia, dlaczego wierzę. Codzienne odmawianie Wyznania wiary porządkuje nasze życie, nadaje mu właściwy sens. „Gdy budzimy się rano ze snu, przywdziewamy na nasze ciała strój zgodny z czekającymi nas tego dnia zajęciami. Odpowiednio do tego codzienne odmawianie Apostolskiego Wyznania Wiary odziewa duszę, tak że możemy mieć zawsze wewnętrzne zwierciadło, odbijające prawdy naszej wiary. To lustro jest źródłem naszej radości i puklerzem wobec przeciwności. Gdy ujrzymy Boga, nie będziemy musieli wówczas odmawiać Wyznania wiary. Widzenie Boga będzie naszą nagrodą za obecną wiarę” – powiedział w jednym z kazań św. Augustyn.

Warto również przypomnieć, że Wyznanie wiary wchodzi w skład codziennego pacierza, obok: Modlitwy Pańskiej (Ojcze nasz), Pozdrowienia Anielskiego (Zdrowaś Maryjo), Dziesięciu przykazań Bożych, Przykazania miłości oraz modlitwy do Anioła Stróża (Aniele Boży). „Bez modlitwy nie ma życia chrześcijańskiego” – zaznaczył św. Paweł VI. Podobnie nie ma życia chrześcijańskiego bez codziennej wierności Credo.

2022-11-15 12:37

Ocena: +12 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skoro Bóg jest samym Dobrem, to skąd się wzięło zło?

Niedziela Ogólnopolska 51/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Grażyna Kołek/Niedziela

Pytanie czytelnika:
Skoro Bóg jest samym Dobrem, to skąd się wzięło zło?

CZYTAJ DALEJ

Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

2023-01-27 07:17

[ TEMATY ]

Holocaust

Mazur/episkopat.pl

Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Jego datę wyznaczono na 27 stycznia, rocznicę zajęcia przez Armię Czerwoną w 1945 roku niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Hasłem tegorocznych obchodów i związanych z nimi programów edukacyjnych w instytucjach Organizacji Narodów Zjednoczonych jest „Dom i przynależność”. Jak wyjaśnia ONZ: „Hasło przewodnie podkreśla człowieczeństwo ofiar i ocalałych z Holokaustu, którym sprawcy odebrali ich domy, a także poczucie przynależności”.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję