Dziewiąty konsystorz tego pontyfikatu, na którym Ojciec Święty wręczy insygnia kardynalskie dwudziestu jeden purpuratom, odbędzie się w Watykanie 30 września. Wśród nominatów większość stanowią biskupi diecezjalni z Europy (4), Afryki (3), Ameryki Płd. (2) i Azji (2). Nie ma nikogo z Ameryki Północnej. Nowością jest nominacja biskupa pomocniczego Lizbony oraz przełożonego generalnego salezjanów. Obecnie spośród kardynałów elektorów ok. 73% pochodzi z wyboru Franciszka. Komentatorom daje to asumpt do wniosku, że kolejny papież będzie podzielał wizję obecnego Ojca Świętego.
„Wybitny pasterz i człowiek wrażliwy na dzisiejsze problemy” – tak określił kard. Stanisław Dziwisz abp. Grzegorza Rysia po nominacji metropolity łódzkiego na kardynała. Nowy polski kardynał urodził się w Krakowie, tam wstąpił do seminarium duchownego i w 1988 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie historii. Przez wiele lat był związany z Instytutem Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Należał do komisji historycznych w procesach beatyfikacyjnych, m.in. Jana Pawła II.
W 2011 r. otrzymał sakrę biskupią z rąk kard. Dziwisza, a 14 września 2017 r. został arcybiskupem metropolitą łódzkim. Przez dwie kadencje przewodniczył Zespołowi ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa KEP. W latach 2017-22 należał do Rady Stałej KEP. Obecnie przewodniczy Radzie ds. Dialogu Religijnego KEP i Komitetowi ds. Dialogu z Judaizmem. Jest także członkiem Rady ds. Ekumenizmu, Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego oraz Rady ds. Rodziny. W Watykanie jest członkiem Dykasterii ds. Biskupów.
/k.w./t.m.
Pomóż w rozwoju naszego portalu