Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 30/2023, str. 22-23

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

IZRAEL
Ataki na chrześcijan

Według łacińskiego patriarchy Jerozolimy abp. Pierbattisty Pizzaballi, chrześcijanie w Izraelu coraz częściej stają się ofiarami ataków. W wywiadzie dla niemieckiego dziennika Frankfurter Allgemeine Zeitung abp Pizzaballa powiedział, że w przeszłości zawsze dochodziło do agresji wobec chrześcijan ze strony Żydów. – Nowością jest częstotliwość, z jaką się one zdarzają, i fakt, że są niemal „normalnym zjawiskiem” – zaznaczył hierarcha. Chrześcijanie są wyzywani i opluwani. Atakowane są miejsca kultu. Ostatnio zaatakowano Nowy Dom Polski – klasztor Sióstr Elżbietanek przy ul. Hahoma Hashlishit w Jerozolimie. Dlaczego tak się dzieje? Arcybiskup Pizzaballa, który na wrześniowym konsystorzu otrzyma kardynalski biret, uważa, że przyczyna tkwi w edukacji, bo nawet dzieci plują na chrześcijan, a ktoś musiał je tego nauczyć. Komentatorzy wskazują również kontekst polityczny, tzn. obecność radykalnych sił politycznych w rządzie. Ekstremistyczny elektorat czuje dzięki temu, że jest chroniony, przyczynia się do tego także policja, która co prawda reaguje na tego typu przypadki, ale traktuje je jako odosobnione wybryki osób niezrównoważonych i nie chce przyjąć do wiadomości, że problem ma naturę strukturalną.

KOMUNIKAT KEP
Mądra solidarność

Reklama

„Przybycie uchodźców wojennych z Ukrainy czy imigrantów zarobkowych z różnych regionów świata, ale także rozwiązanie humanitarnego kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, będącej dla części szukających godnego życia przybyszów śmiertelną pułapką, to zadania, które z całą pewnością należą obecnie do pierwszoplanowych i najpilniejszych” – czytamy w komunikacie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Rada zwraca się w nim m.in. z prośbą o to, by w rozwiązywaniu stojących przed Polską pilnych problemów migracyjnych kierować się przede wszystkim postawami otwartości i szacunku wobec migrantów i uchodźców, ale też szeroko rozumianym dobrem wspólnym. „Wiąże się to z gotowością do wykraczania poza perspektywę tylko narodową, natomiast przybyszów zobowiązuje do szacunku do naszej kultury, religii, prawa i zasad bezpieczeństwa” – czytamy dalej w komunikacie, który podpisał bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady (na zdjęciu).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Członkowie Rady zwracają uwagę, że polskie doświadczenia migracyjne, chrześcijańskie dziedzictwo i zaangażowanie w niesienie pomocy uciekinierom wojennym z Ukrainy „powinny nas szczególnie predysponować do propagowania mądrej gościnności i solidarności”. Zdaniem Rady, „sposobów ich praktykowania nie ma potrzeby czynić przedmiotem referendalnych rozstrzygnięć, lecz roztropnych działań i dialogu społecznego z uwzględnieniem możliwości i konsekwencji społecznych w przyszłości”.

„Kościół musi starać się być obecnym wśród przybyszów i im towarzyszyć”, także w ramach posługi parafialnej – przypomina komunikat. „Oznacza to nie tylko pomoc charytatywną i opiekę duszpasterską przybywających do nas katolików, lecz także gościnność i otwartość względem przedstawicieli innych wyznań i religii. W historii Kościoła była to zawsze okazja, aby obcym głosić Ewangelię nie tylko słowem, ale przede wszystkim czynem”.
m.k.

NIE PIJ
Apel o trzeźwość

Reklama

Tradycyjny apel o podjęcie w sierpniu – z motywów religijnych, moralnych i patriotycznych – dobrowolnej abstynencji skierował do Polaków Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Apel jest skierowany przede wszystkim do wierzących, aby w duchu odpowiedzialności za życie swoje, bliskich i wszystkich, których Bóg stawia na ich drodze, podjęli post w intencji trzeźwości narodu. Sierpień od lat jest obchodzony w Kościele w Polsce jako miesiąc abstynencji. „Prosimy sprawujących władzę państwową i samorządową, aby autentycznie przejęli się losem Polaków dotkniętych i zagrożonych plagą pijaństwa i alkoholizmu” – głosi apel podpisany przez bp. Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego zespołu. Na świecie alkohol pije ponad 2,3 mld osób. Europejczycy i Amerykanie piją więcej alkoholu niż obywatele innych kontynentów. Z kolei u nas pije się więcej alkoholu, niż wynosi średnia europejska. Picie alkoholu kosztuje – i to dużo. Oficjalnie koszty „ekonomiczno-społeczne” nadmiernego picia alkoholu szacuje się na 31 mld zł – to więcej niż wynosi nasz cały roczny budżet nauki i szkolnictwa wyższego.

WYDARZENIE
Obchody rocznicy rzezi wołyńskiej

Przebaczenie – to słowo padało najczęściej w doniesieniach z 80. rocznicy rzezi wołyńskiej, która była obchodzona w dniach 7-11 lipca w Polsce i na Ukrainie. Reakcje i komentarze dowodzą po raz kolejny, jak nadal ważna jest ta kwestia, jak różne są na nią spojrzenia i ile wysiłku, a może przede wszystkim odwagi – szczególnie ze strony polityków – potrzeba, aby doszło do prawdziwego pojednania. Pojednania, które jest konieczne dla pokoju w tej części Europy.

– Wydarzenia tej arcytrudnej przeszłości nie mogą się przemieniać w nienawiść i pragnienie zemsty. Uczymy się stawać uczestnikami i twórcami podjętego już dzieła pojednania. Ale podkreślamy, że pojednanie może być budowane tylko w prawdzie, sprawiedliwości, dlatego zło musi być konkretnie nazwane, rozliczone, a ciałom zamordowanych należy oddać szacunek i złożyć je do grobów – powiedział w 80. rocznicę zbrodni podczas Mszy św. w katedrze w Przemyślu bp Krzysztof Chudzio. Nakreślił on ogólnie drogę do przebycia, zwracając uwagę, że dzieło to jest już rozpoczęte, choć nadal brakuje koniecznych elementów, aby powiedzieć, iż to zadanie zostało już zrealizowane. Przede wszystkim chodzi o nazwanie zła (ludobójstwo), rozliczenie (usunięcie z piedestałów odpowiedzialnych za zbrodnie) i godny pochówek ofiar (ponad 50 tys. ciał pomordowanych leży w zbiorowych, bezimiennych mogiłach).

Reklama

Arcybiskup Światosław Szewczuk, podsumowując obchody, zaznaczył z kolei: – Jeden z dziennikarzy zapytał mnie: „Czy w ogóle jest możliwe przebaczenie po tak długim, ciężkim okresie wzajemnej nienawiści? Czy można przebaczyć, gdy widzimy, że same ofiary odeszły już do wieczności, już ich nie ma? Kto może się wypowiadać w ich imieniu, kto może być głosem ich przebaczenia?”. Słuchałem tego młodego człowieka, który zadawał mi te pytania, i odpowiedziałem mu tak: „Po ludzku jest to niemożliwe, ale przebaczenie jest możliwe jedynie u tego, kto wierzy w Boga. Jesteśmy bowiem chrześcijanami, ludźmi, którym przebaczył Bóg. I wybaczenie przez Boga moich osobistych wad i grzechów jest bezwarunkowe. Pan Bóg nie mówi: «Stań się lepszy, doskonalszy, zrobimy to i tamto. Spełnij te warunki, a Ja ci wybaczę». Otóż nie – Paweł Apostoł podkreśla, że Chrystus umarł za nas, ponieważ jesteśmy grzesznikami. Toteż sprawy w swoje ręce powinni wziąć przede wszystkim ludzie wiary, bo tylko u Boga nie ma nic niemożliwego. Prawdziwe pojednanie, którego warunkiem jest indywidualne przebaczenie, możliwe jest tylko w Chrystusie”.

Za postęp wynikający z tegorocznych obchodów, które toczą się w cieniu wojny na Ukrainie i na których atmosferę niewątpliwie miało wpływ zbliżenie wynikające z bezprecedensowej, prawdziwie bratniej pomocy, którą „zwykli Ukraińcy” otrzymali i nadal otrzymują w Polsce i przez Polskę, zwierzchnik grekokatolików uznał przede wszystkim to, że w misję pojednania, w którą do tej pory były zaangażowane tylko wspólnoty rzymskokatolicka i greckokatolicka, włączyły się także inne wspólnoty religijne: przedstawiciele prawosławnej większości, protestanci, Ormianie, żydzi i muzułmanie.

Całość kościelnych obchodów rocznicy rozpoczęła się 7 lipca w Warszawie. Arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił się tam ze stanowczym apelem do władz zarówno polskich, jak i ukraińskich o edukację dzieci i młodzieży w kwestii tego ludobójstwa i o ekshumacje oraz godny pochówek ofiar. W tym dniu hierarchowie rozpoczęli pielgrzymkę przebaczenia i pojednania, która zakończyła się 11 lipca Eucharystią w Łucku. W pewien sposób patronował im św. Jan Paweł II, do którego często się odwoływano. 22 lata temu we Lwowie polski papież powiedział: „Czas oderwać się od bolesnej przeszłości. Chrześcijanie obydwu narodów muszą iść razem w imię jedynego Chrystusa, ku jedynemu Ojcu, prowadzeni przez tego samego Ducha, który jest źródłem i zasadą jedności. Niech przebaczenie – udzielone i uzyskane – rozleje się niczym dobroczynny balsam w każdym sercu”. No właśnie. Przebaczenie...

2023-07-17 14:39

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 26/2022, str. 22-23

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

„Ceny skaczą każdego dnia. Ludzie z naszej wioski płaczą, bo nie wiedzą, co będzie dalej. Do tej pory w większości domów w Bukanga jadło się raz dziennie. Tych ludzi nie było stać na nic więcej. Już teraz dzieci umierają z głodu” – brzmi to dramatycznie, ale nie ma tu nic z teatru. Prawdopodobnie jest jeszcze gorzej, bo takich sytuacji nie oddadzą wiernie żadne słowa. Afryka ginie z głodu, o czym w powyższym apelu daje świadectwo s. Rut Ciesielska, która pracuje w Centrum Dobrego Samarytanina w Bukanga. Pod opieką ma dwadzieścioro dwoje dzieci, sierot.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Homilie w Domu Świętej Marty były zalążkiem nauczania Franciszka

2025-04-28 17:50

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

pontyfikat

Dom św. Marty

Vatican Media

Relacje z Mszy św. odprawianych przez siedem lat w watykańskiej kaplicy od pierwszej chwili przyczyniły się do rozpoznania duchowego i duszpasterskiego stylu papieża oraz siły nowatorskiego języka, który będzie charakteryzował jego nauczanie.

Teraz, gdy nadszedł czas bilansów, medialnych narracji o pontyfikacie i analiz głównych tematów, które charakteryzowały Papieża nadziei i braterstwa, Papieża odrzuconych i miłosierdzia, mówi się także o tym czym był gmach magisterium zbudowany przez Franciszka. Żadna z tych analiz nie może zignorować „placu budowy”, na którym ten gmach widział pierwsze kamienie - homilii wygłaszanych od marca 2013 r. do maja 2020 r. w kaplicy Domu św. Marty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję