Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź

Ku czci walecznych łodzianek

W szkole ojców bernardynów odsłonięto mural pt. „Uhonorowanie św. Faustyny Kowalskiej, Stanisławy Leszczyńskiej, mec. Marii Sawickiej i Marii Kwaśniewskiej-Maleszewskiej z okazji 600-lecia Łodzi”.

2023-09-12 14:08

Niedziela łódzka 38/2023, str. III

[ TEMATY ]

Łódź

Archiwum prywatne

Waleczne kobiety to prawdziwe autorytety

Waleczne kobiety to prawdziwe autorytety

Dzięki projektowi, zrealizowanemu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego, nasza społeczność mogła bliżej poznać wybitne łodzianki. Przedstawione na muralu bohaterki dopełniają misję wychowawczą realizowaną przez ojców bernardynów. Ich życiowa postawa, tak bardzo podobna do wyznaczonej przez założyciela – bł. o. Anastazego Pankiewicza – uczy, że zawsze jest możliwość, aby pomagać bliźniemu i nie wstydzić się swojego człowieczeństwa niezależnie od wykonywanej profesji czy okoliczności. Dlatego związana z Łodzią św. Siostra Faustyna Kowalska stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci współczesnego Kościoła, a Stanisława Leszczyńska dawała rodzącym w Auschwitz kobietom miłość i nadzieję wbrew otaczającemu złu. W duchu bezgranicznego poświęcenia dla drugiego człowieka świadectwo pięknego życia dały także mec. Maria Sawicka, adwokat ludzi ubogich, która całkowicie oddała się pracy pro bono, czy medalista olimpijska w rzucie oszczepem Maria Kwaśniewska-Maleszewska, którą Adolf Hitler ironicznie nazywał „Małą Polką”, nie przypuszczając, że za kilka lat uratuje ona życie wielu więźniów osadzonych w 1944 r. w obozie przejściowym dla ludności cywilnej w Pruszkowie.

Uczniom bernardyńskiej szkoły podstawowej i liceum biografie wybitnych łodzianek przedstawiła Agata Lewkowicz – założycielka Fundacji Dwie Agaty i pomysłodawczyni projektu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warto? trzeba pamiętać... (2)

Niedziela łódzka 44/2017, str. 8

[ TEMATY ]

Łódź

obozy

Kamil Gregorczyk

Tablica w kościele pw. Podwyższenia Świętego Krzyża, jednym z trzech kościołów niezamienionych w czasie wojny na magazyn

Tablica w kościele pw. Podwyższenia Świętego Krzyża, jednym z trzech kościołów niezamienionych w czasie wojny na magazyn

Łódź znalazła się pod okupacją niemiecką od 8 września 1939 r. Polaków planowano wysiedlić, a na ich miejsce sprowadzić Niemców. Zniszczono pomniki, spalono synagogi, zamknięto polskie szkoły, teatry, muzea, do dyspozycji wiernych pozostały jedynie trzy kościoły.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kurii Diecezji Sosnowieckiej dotyczące prywatnego oświadczenia ks. Tomasza Z.

2023-09-29 21:24

[ TEMATY ]

oświadczenie

Sosnowiec

red

W nawiązaniu do prywatnego oświadczenia ks. Tomasza Z. z 28 września 2023 r. Kuria Diecezjalna w Sosnowcu informuje, że przyjmuje jego treść do wiadomości. Tekst oświadczenia zostanie włączony do materiału dowodowego komisji wyjaśniającej okoliczności zdarzenia w Dąbrowie Górniczej, jak również zostanie przekazany Prokuraturze.

Diecezja Sosnowiecka niezmiennie podtrzymuje wolę całkowitego wyjaśnienia sprawy i ukarania winnych powstałego zgorszenia, zgodnie z przepisami prawa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Łaska uwięzienia

2023-10-01 17:13

[ TEMATY ]

Choszczówka

bł. kard. Stefan Wyszyński

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Msza św. poprzedzona Różańcem, prelekcje, konkursy, gry i zabawy dla dzieci, warsztaty artystyczne, loteria fantowa i spotkanie ze świadkami życia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. W Choszczówce pod hasłem „Łaska uwięzienia” odbył się piknik z bł. Prymasem Tysiąclecia.

Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa różańcowa w kaplicy kurpiowskiej pod wezwaniem Jasnogórskiej Matki Kościoła. Budynek 40 lat temu został sprowadzony z Kurpiów z inicjatywy kard. Wyszyńskiego, aby służył okolicznym mieszkańcom jako miejsce Mszy św. i nabożeństw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję