W Polsce jest ok. 40 takich płaszczy sprowadzonych z Meksyku. Każdy z nich ma swój numer seryjny i certyfikat i został poświęcony przez kustosza bazyliki Matki Bożej z Guadalupe. W parafiach do sprawowania nabożeństw można ich używać za pozwoleniem biskupa miejsca. Ich opiekunami są zakony, kapłani, a także osoby świeckie.
Płaszcz Matki Bożej z Guadalupe ma bogatą symbolikę. Został wykonany zgodnie z tym, co widzieli Juan Diego oraz meksykańska mistyczka. Na zewnątrz zostały wyhaftowane gwiazdy jak na tilmie Matki Bożej z wizji Juana Diego, a wewnątrz – mapa wszystkich kontynentów, klucze Watykanu, obraz Matki Bożej z Guadalupe, Betlejem i Hostia św. z napisem „JHS” jako znak Chleba Życia oraz miejsce lub kraj przeznaczenia płaszcza.
W parafiach, które posiadają płaszcz z Guadalupe, odbywają się nabożeństwa okrycia płaszczem osób, które tego pragną. Podczas gdy wierni odmawiają kolejne tajemnice Różańca, chętni podchodzą do prezbiterium i tam – jednocześnie cztery lub pięć osób – zostają okryci płaszczem, wzorowanym na tym, który nosiła Matka Boża podczas objawienia Juanowi Diego. Wtedy zaproszeni są do indywidualnej, wewnętrznej rozmowy z Maryją. – Mamy bardzo wiele świadectw uzdrowień, uproszenia daru potomstwa za przyczyną Maryi. Przede wszystkim odczuwa się wówczas niesamowitą, wyjątkową bliskość z Maryją – przyznaje uczestniczka takich nabożeństw.
Pomóż w rozwoju naszego portalu