Reklama

W wolnej chwili

Kartka z kalendarza

Kartka z kalendarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta nietypowe

7.04 – Dzień Domków dla Lalek
Drewniany, z tektury lub plastiku, kupiony czy własnoręcznie wykonany – zabawka, która może łączyć rodzinę i przechodzić z pokolenia na pokolenie. Warto zainwestować czas i zdolności, by domek dla lalek cieszył najmłodsze latorośle.

8.04 – Dzień Miłośników Zoo
Choć wielu sprzeciwia się przetrzymywaniu zwierząt w nienaturalnych dla nich warunkach, to warto pamiętać, że gdyby nie ogrody zoologiczne, wiele zwierząt już dawno by wyginęło. Wiosenne dni są dobrą okazją do spaceru wśród egzotycznych zwierząt.
12.04 – Dzień Czystych Okien
Mycie bez smug? Które środki są najlepsze – te naturalne czy wiodących firm? Jakie okna wybrać?... To dzisiaj najczęstsze pytania dotyczące okien. A gdyby tak spróbować przez nie dostrzec piękny świat?
13.04 – Dzień Scrabble
To rozrywka umysłowa na wagę złota. Alternatywa dla papierowych krzyżówek, a rozgrywka w gronie rodziny czy znajomych zacieśnia więzi i daje odrobinę rywalizacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

12 kwietnia. Dzień Czekolady

Mleczna czy gorzka, pitna czy w kawałku? Mówią o niej: słodki narkotyk. Jakie właściwości ma czekolada?

Przed tym jednym z najpopularniejszych i najsmaczniejszych słodkich przysmaków wielu ma się na baczności. A tymczasem podobno w miejscach, w których spożycie czekolady jest statystycznie największe, spotkać można najwięcej laureatów Nagrody Nobla!

Jak bardzo jest kaloryczna? 100 g czekolady deserowej ma 531 kcal (kostka to 32 kcal), mlecznej z orzechami – 539 kcal; gorzkiej – 554 kcal; białej – 578 kcal (ta ostatnia jest najbardziej kaloryczna).

Zalety i wady jedzenia gorzkiej czekolady

– jest doskonałym źródłem energii dla naszego mózgu;

– dzięki zawartości endorfin poprawia nastrój, stymuluje pozytywną energię i daje poczucie szczęścia;

– zapobiega zakrzepom i udarom, zmniejsza ryzyko zawału serca;

Reklama

– spowalnia proces starzenia;

– zmniejsza ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych;

– poprawia nastrój przyszłych matek, a tym samym pozytywnie wpływa na rozwój dziecka;

– zawiera substancje zapobiegające próchnicy (po jej zjedzeniu warto jednak od razu umyć zęby).

– migreny

– zgaga, zaostrzenie refluksu

– zaparcia

– nadwaga

– alergie pokarmowe.

Ważne, żeby czekoladę jeść z umiarem. Wystarczy 60-180 g tygodniowo, czyli 1-2 duże kostki dziennie.

Ciekawostka

W Polsce największe złoża srebra

Jak wynika z raportu Mineral Commodity Summaries 2024, opracowanego przez amerykańską agencję USGS, wykryte ostatnio na terenie naszego kraju złoża srebra sprawiły, że objęliśmy pozycję światowego lidera w tym zakresie. O sprawie poinformował serwis Bizblog, którego przedstawiciele wyjaśniają, że mowa o złożach wycenianych obecnie na 127 mld dolarów. Pod względem ilości srebra wyprzedziliśmy prawdziwych gigantów, takich jak Chiny, Australia czy Peru. Czy potrafimy wykorzystać ten potencjał?

Szminka sprzed 4000 lat

Jasnoczerwony pigment umieszczony w małym kamiennym cylindrze może być jedną z najstarszych szminek. Ma ona prawie 4000 lat, a została znaleziona w 2001 r. po powodzi, która nawiedziła miasto Dżiroft w południowo-wschodnim Iranie. Woda zalała pobliskie stanowiska archeologiczne i wypłukała zawartość znajdujących się tam grobowców z trzeciego tysiąclecia przed Chr. Po ustąpieniu wody na powierzchni znalazły się dziesiątki starożytnych artefaktów, z których większość przywłaszczyli sobie okoliczni mieszkańcy. Część przedmiotów odzyskano, w tym pradawną szminkę. Obecnie są one częścią kolekcji Muzeum Archeologicznego w Dżiroft.

Czy wiesz, że...

...sok pomidorowy to skuteczna broń przeciw bakteriom?

Pomidory oferują wiele korzyści zdrowotnych ze względu na zawarte w nich bioaktywne cząsteczki o działaniu przeciwutleniającym i przeciwdrobnoustrojowym. To prawdziwe bomby witaminowe, które na dodatek mają niewiele kalorii. Są obfite w likopen, polifenole i witaminy, co wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Doskonale znamy już ich właściwości przeciwutleniające, tych przeciwbakteryjnych nie poznaliśmy zbyt dobrze. Naukowcy z Cornell University zbadali właściwości przeciwdrobnoustrojowe soku pomidorowego oraz peptydów przeciwdrobnoustrojowych pochodzących z pomidorów w odniesieniu do ich skuteczności przeciwko patogenom przenoszonym przez żywność. Po upewnieniu się w laboratorium, że sok pomidorowy rzeczywiście skutecznie zabija bakterie szkodzące zdrowiu układu trawiennego i dróg moczowych, w tym pałeczki Salmonella enterica, uczeni przyjrzeli się genomowi pomidora i znaleźli dwa peptydy przeciwdrobnoustrojowe skuteczne przeciwko bakteriom wywołującym dur brzuszny. Dlatego jedzmy pomidory przez cały rok i pijmy wytłoczony z nich sok.

Reklama

Myśl na tydzień

„Dobry ojciec to ten, który potrafi oczekiwać, przebaczać, korygować bez poniżania, który potrafi chronić dziecko, nie szczędząc siebie”.
Papież Franciszek

Wydarzyło się

• 7.04.1983 – astronauci Donald Peterson i Story Musgrave odbyli pierwszy w historii spacer kosmiczny z pokładu wahadłowca (Challenger).
• 8.04.1911 – holenderski fizyk Heike Kamerlingh-Onnes odkrył zjawisko nadprzewodnictwa.
• 8.04.2005 – w Watykanie odbył się pogrzeb papieża Jana Pawła II.
• 9.04.1241 – rycerstwo z Dolnego i Górnego Śląska zmierzyło się z Mongołami, którzy zdołali wcześniej zdobyć Ruś i ruszyli na Polskę. Bitwa pod Legnicą to jedna z najsłynniejszych potyczek polskiego oręża w średniowieczu.
• 10.04.1909 – Kazimierz Prószyński uzyskał we Francji patent na aeroskop – pierwszą na świecie ręczną kamerę filmową, napędzaną sprężonym powietrzem.
• 11.04.1912 – RMS „Titanic” zatrzymał się w irlandzkim Queenstown (obecnie Cobh) na swym ostatnim europejskim przystanku.
• 12.04.1934 – na Górze Waszyngtona w amerykańskim stanie New Hampshire zmierzono największą prędkość wiatru (w porywie) – 103 m/s (370,8 km/h).
• 13.04.1904 – papież Pius X zatwierdził święto Matki Bożej Częstochowskiej.

Reklama

Pamiętaj o życzeniach!

7.04 – Jan, Józef, Krystian

8.04 – Seweryn, Julia, Radosław

9.04 – Marceli, Dominika, Maria

10.04 – Magdalena, Makary, Michał

11.04 – Filip, Helena, Leon

12.04 – Damian, Juliusz, Zenon

13.04 – Hermenegilda, Przemysław, Marcin

2024-03-28 13:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cud małżonków

Luigi i Maria Beltrame Quattrocchi są pierwszą parą małżonków wspólnie ogłoszonych błogosławionymi.

Cud, który pozwolił na ich beatyfikację, dotyczy Gilberta Grossiego, u którego w wieku 10 lat zdiagnozowano wrzodziejące zapalenie odbytnicy. W przypadku dzieci nie ma na nie skutecznego leczenia. W 1979 r., w wieku 15 lat, Gilberto przeszedł operację usunięcia jelita grubego. Po kilku miesiącach zaczął odczuwać sztywniejące zapalenie stawów kręgosłupa. Lekarze orzekli, że jest to choroba zwyrodnieniowa i nie ma już nadziei na poprawę. Mimo wszystkich problemów zdrowotnych Gilberto się nie poddał. Nie tylko ukończył liceum klasyczne, ale postanowił dostać się na wymarzone studia medyczne. W 1994 r. jego stan się pogorszył. Odczuwał ból fizyczny, ale także przygnębienie i depresję. Z pomocą przyszła Opatrzność. Któregoś dnia odwiedził o. Paolina (Cesarego) Beltrame Quattrocchiego, syna Marii i Luigiego, którego przed laty poznał w klasztorze trapistów. Ojciec Paolino zaproponował mu, aby spędził trochę czasu w jego rodzinnym domu w Rzymie i pomógł w przepisywaniu do komputera listów jego zmarłych rodziców. Praca ta na tyle zaciekawiła Gilberta, że za każdym razem, kiedy przepisywał kolejny list, prosił Marię i Luigiego, aby nie tylko wyprosili mu u Boga uzdrowienie, ale także pomogli w ukończeniu studiów medycznych i poślubieniu dziewczyny, z którą się zaręczył.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

[ TEMATY ]

misje

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Życzeniami dla posłanych misjonarzy nuncjusz apostolski w Polsce uczynił słowa papieża Franciszka, którymi rozpoczął on swój pontyfikat: „Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli odwagę wędrować w obecności Pana, z krzyżem Pana; budować Kościół na krwi Pana, która została przelana na krzyżu, i wyznawać jedną chwałę Chrystusa ukrzyżowanego, a tym samym Kościół będzie postępować naprzód”.

CZYTAJ DALEJ

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

- Chcemy, aby odkrywanie na nowo Całunu, niemego świadka śmierci i zmartwychwstania Jezusa stało się dla młodzieży drogą do poznawania Kościoła i odnajdywania w nim swojego miejsca - powiedział abp Repole na konferencji prasowej prezentującej jubileuszowe wydarzenia. Hierarcha podkreślił, że archidiecezja zamierza w tym celu wykorzystać najnowsze środki przekazu, które są codziennością młodego pokolenia. Przy katedrze, w której przechowywany jest Całun Turyński powstanie ogromny namiot multimedialny przybliżający historię i przesłanie tej bezcennej relikwii napisanej ciałem Jezusa. W przygotowanie prezentacji bezpośrednio zaangażowana jest młodzież, związana m.in. z Fundacją bł. Carla Acutisa, który opatrznościowo potrafił wykorzystywać internet do ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję