Osoby narcystyczne mają zazwyczaj zawyżoną samoocenę i silną potrzebę podziwu. Chociaż jednak narcyz na zewnątrz wydaje się pewny siebie i lepszy, może być bardzo wrażliwy na krytykę i odrzucenie. Jego rozdęte ego często służy do maskowania wewnętrznej niepewności.
W skrajnych przypadkach cechy narcystyczne mogą prowadzić do problemów w relacjach międzyludzkich i mogą być powiązane z innymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja czy zaburzenia lękowe. W takich przypadkach można mówić o narcyzmie depresyjnym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Choroba ta może się objawiać na różne sposoby. Osoby nią dotknięte mogą być niezwykle wrażliwe na krytykę, a jednocześnie cierpieć z powodu silnego zwątpienia w siebie i negatywnego postrzegania siebie. Mogą czuć się osamotnione, a zarazem odczuwać potrzebę podziwu i uznania.
Narcyza uważa się za osobę przygnębioną, jeśli obok tego, że ma cechy narcystyczne, cierpi na takie objawy, jak uporczywy smutek, beznadziejność i brak zainteresowania.
Leczenie narcyzmu depresyjnego może być złożone, ponieważ należy zająć się zarówno objawami depresyjnymi, jak i narcystycznymi cechami osobowości. Psychoterapia może pomóc poprawić samoświadomość i problemy w relacjach.