Ekspozycję Falerystyka Legionów Polskich 1914-1918 muzeum przygotowało w związku z przypadającą w tym roku 110. rocznicą wybuchu I wojny światowej i wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej.
Cenne eksponaty
Na wystawie prezentowanej w MNK Czapscy (przy ul. Piłsudskiego 12) można też obejrzeć medale, broń, a także obrazy namalowane przez artystów legionistów. W gablotach wyeksponowano m.in. kolekcję orłów Drużyn Bartoszowych, Polskich Drużyn Strzeleckich, orły do czapek zaprojektowane już po wybuchu wojny dla formacji Legionów Polskich.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Oprowadzając pierwszych zwiedzających, a byli nimi przedstawiciele Związków Strzeleckich z całej Polski, kurator wystawy Piotr Wilkosz podkreślił: – Zwracam uwagę na kurtkę marszałka Józefa Piłsudskiego. Wskazał także na herb carskiej Rosji i opowiedział jego historię: – 31 lipca 1914 r. gimnazjalista przepłynął Wisłę w Korczynie, zdarł ten herb ze słupa granicznego i przyniósł go do domu. Piotr Wilkosz zatrzymał się także przy wyeksponowanej szable generała Kazimierza Sosnkowskiego. Zwrócił też uwagę na maciejówkę z 1916 r.
Reklama
Na wystawie po raz pierwszy (po konserwacji) zaprezentowano również obiekty pochodzące z zamkniętego Muzeum Czynu Niepodległościowego przy Oleandrach w Krakowie. Warto też zwrócić uwagę na propozycję organizatorów wyrażoną hasłem „Dotknij historii” – w małej salce znajdują się rekwizyty – mundury, czapki, broń, które zainteresowani mogą dotknąć, przymierzyć, zrobić sobie w tym miejscu zdjęcia.
Uczestnicy marszu
Zwiedzający wystawę przedstawiciele Związków Strzeleckich z całej Polski jeszcze w tym samym dniu złożyli kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, a późnym popołudniem modlili się w katedrze wawelskiej podczas Mszy św. sprawowanej za poległych legionistów i w intencji ojczyzny.
We wtorek 6 sierpnia, tradycyjnie z krakowskich Oleandrów wyruszyli uczestnicy Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej. To cywile i organizacje strzeleckie, a także żołnierze jednostek nawiązujących do tradycji legionowej i reprezentacje Wojsk Obrony Terytorialnej oraz żołnierze 1. Dywizji Piechoty Legionów im. marszałka Józefa Piłsudskiego i Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.
Wcześniej piechurzy wzięli udział w uroczystym apelu z udziałem asysty wojskowej, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i wojskowych. W ramach spotkania przypomniano, że 110 lat temu dokonano zjednoczenia podzielonych organizacji wojskowych pod wodzą Józefa Piłsudskiego, a 6 sierpnia 1914 r. I Kompania Kadrowa wyruszyła z krakowskich Oleandrów w kierunku Królestwa Polskiego, do ziem zaboru rosyjskiego.
Przemówienie Piłsudskiego
„…Żołnierze!... Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granicę rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna wojska polskiego idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny…” – historyczne przemówienie Józefa Piłsudskiego, skierowane do złączonych w I Kompanię Kadrową oddziałów Związków Strzeleckich i Polskich Drużyn Strzeleckich odczytał Józef Kasprzyk.
Ok. 300 piechurów pokonało 160 km, zmierzając do Kielc. Zatrzymywali się w miejscach naznaczonych historią walki o wolność Polski.