Przegląd pieśni i piosenek religijnych odbył się 23 listopada po raz szósty. Długa przerwa w muzycznych szrankach spowodowana była covidowymi obostrzeniami, jednak organizatorzy i chóry zgadzali się co do tego, że warto spotkać się znów i podzielić talentami. Choć przez ten czas niektóre dziecięce chóry zakończyły swoją działalność (np. ich członkowie dorośli i poszli na studia), inne, jak na przykład chór z Osieka, z roku na rok przyjmują nowych członków. Nic dziwnego, że na konkursie w toruńskiej parafii św. Józefa zjawiło się około 200 osób z opiekunami.
Zadaniem małych chórzystów było przedstawienie zarówno pieśni tradycyjnych, jak i piosenek religijnych. W związku ze spotkaniem w sanktuarium maryjnym bohaterką tegorocznej edycji była Matka Boża. Dużą popularnością cieszyły się utwory „Mocnych w Duchu”, a pieśni znane w kościołach od stu lat zyskały świeże aranżacje dzięki dodatkowi fletu, gitary czy pianina. – Dawne pieśni też mają potencjał i trzeba je dobrze sprzedać młodym – wyjaśnia Agnieszka Brzezińska, dyrektor Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni i wykładowca historii muzyki kościelnej na Wydziale Teologicznym UMK.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak słuchacze koncertów oceniali małych artystów? – Dzieci pięknie śpiewają i przyciągają dorosłych. Zawsze o jedenastej w niedzielę mamy pełen kościół – mówi jedna z parafianek.
Po występach przyszedł czas na przerwę – poczęstunek przygotowany przez parafian oraz tańce animowane przez o. Pawła Orła i s. Nikodemę Sieczkoś, józefitkę. W tym czasie jury w składzie: dr Aneta Derkowska, Janusz Heyka, o. Łukasz Kalisz CSsR, redemptorysta, wyłaniało zwycięzców. Wreszcie przyszedł czas na ogłoszenie wyników. Chórzyści uplasowali się na następujących pozycjach: 1. miejsce – schola Promyki Maryi z parafii św. Józefa w Toruniu, 2. miejsce – dziecięco-młodzieżowa schola parafialna Źródło z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Osieku nad Wisłą, 3. miejsce – schola św. Andrzeja z parafii św. Andrzeja Apostoła w Toruniu, 4. miejsce – schola Nutki św. Antoniego z parafii św. Antoniego w Toruniu, 5. miejsce – schola „Nie boję się” z parafii Świętych Piotra i Pawła w Toruniu. – Zwycięstwem jest już wasz udział w konkursie – mówił do małych artystów o. Mirosław Grakowicz, redemptorysta, proboszcz. I dodał: – Zachęcam też do ucieszenia się talentami waszych przyjaciół z innych chórów.
Na kolejną edycję Cecyliady Fundacja Chopin w Ogrodzie Sztuk wraz z Diecezją Toruńską zapraszają 15 listopada 2025 r. Organizatorzy mają nadzieję, że konkurs jak przed laty zyska znów popularność, a niewielkie schole działające przy parafiach i przyciągające swoim śpiewem do Pana Boga przyjadą, by podzielić się talentami.