Eucharystii koncelebrowanej przez wychowawców WSD z rektorem ks. dr. Witoldem Słotwińskim przewodniczył bp Mariusz Leszczyński.
Po odczytaniu Ewangelii nastąpiła prezentacja kandydatów do posługi akolity i lektora. Po imiennym wezwaniu podchodzili do biskupa i wypowiadali słowo: „Jestem”, wyrażając gotowość do przyjęcia posługi kroczenia za Chrystusem przez życie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii biskup przypomniał alumnom, że Bóg posyła ich, aby mówili nie tylko słowem, ale i całym życiem, gdyż można dziś mówić: „Ja nie mam wpływu na sprawy tego świata? Jego losy leżą w rękach tych, którzy mają władzę, pieniądze i broń. Cóż ja mogę szary człowiek! Czy naprawdę nie mamy wpływu na to, aby świat stawał się lepszy? Z całą pewnością mamy! Od czego więc trzeba zacząć? Każdy z nas może przecież budować królestwo Jezusa w swoim sercu, w rodzinie, w sąsiedztwie, w otoczeniu. Jeśli wszyscy podjęliby się tego szlachetnego dzieła, to na pewno świat stanie się lepszy. Królowanie Jezusa jest panowaniem Jego łaski, sprawiedliwości, miłości i pokoju, a udział w Królestwie mają ci, którzy w Niego wierzą [...]. Najcenniejszym bogactwem człowieka jest Bóg, a to wszystko wyraża Krzyż Jezusa – narzędzie pokoju i przebaczenia, pojednania i zbawienia”.
Reklama
W trwającym Roku Jubileuszowym, biskup zachęcił alumnów, że gdy będą w Wiecznym Mieście, zauważyli jeden szczegół: – Jeden z dziesięciu aniołów Męki Pańskiej, którzy zdobią Most Anioła w Rzymie, trzyma w ręku napis w języku łacińskim: Regnavit a ligno Deus – Oto Bóg królował z drzewa! Słowa te wyrażają głęboko zakorzenione w świadomości Kościoła przekonanie o królewskiej godności Jezusa Ukrzyżowanego – powiedział. Na zakończenie homilii bp Leszczyński przytoczył słowa Papieża Franciszka wypowiedziane 30 stycznia do kleryków z hiszpańskiej Walencji: „Kiedy zobaczycie ludzi w rozsypce, ofiarujcie im kawałki siebie, tak jak Chrystus czyni to w Eucharystii”.
Po homilii nastąpił obrzęd posługi lektoratu. Biskup odmówił modlitwę, prosząc w niej o błogosławieństwo dla lektorów i przekazał im księgę Pisma Świętego. Następnie po modlitwie ustanawiającej nowych akolitów, została im przekazana patena z chlebem na znak posługi dla Chrystusa obecnego w Eucharystii. W czasie obrzędu biskup kierował słowa zachęty: „Tak postępuj, abyś mógł godnie służyć Kościołowi przy stole Pańskim”.
Zadaniem akolitów, jako nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., jest pomaganie biskupom, prezbiterom i diakonom w rozdzielaniu Komunii św., zanoszeniu Jej chorym. Przez posługę przy stole Pańskim mają przyczyniać się do budowania Kościoła.
Pamiętajmy w modlitwie o tych, którzy uczynili kolejny krok ku kapłaństwu i z radością przyjmujmy ich posługę, gdy pojawią się w naszych wspólnotach parafialnych.