Reklama

Zaproszenia

Weekend w C-DUR - warsztaty na Lednicy

25 – 27 listopada na Polach lednickich odbędą się IV warsztaty muzyczne ‘Weekend w C-DUR”. Wspólnota LEDNICA 2000 po raz kolejny zaprosi do modlitwy, będącej jednocześnie przygotowaniem do XXI Spotkania Młodych LEDNICA 2000.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O tym dlaczego warto przyjechać, opowiada Sylwiana Hańczyc ze Scholi Lednickiej oraz Agnieszka Chrostowska z Siewców Lednicy.

Warsztaty muzyczne nad Lednicą organizujecie już od 4 lat. Jak to się zaczęło, czyja to inicjatywa? Czy ojciec Jan Góra miał swój udział w kreowaniu tego pomysłu?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Agnieszka: Lednickie Warsztaty Muzyczne to nasza wspólna inicjatywa. Ojciec Jan kochał muzykę i lubił, gdy wypełniała dom, a my kilka miesięcy po kolejnym Spotkaniu Lednickim zatęskniliśmy za wspólnym muzykowaniem. Przy okazji święta św. Cecylii postanowiliśmy zaprosić wszystkich chętnych do Ośrodka nad Lednicą, aby uczyć się od siebie i przez weekend wspólnie modlić się tak, jak potrafimy najlepiej - śpiewając i grając.

Sylwiana: Na pierwszych warsztatach było chyba 25 osób i trochę nas to zniechęciło. Wtedy ojciec Jan powiedział, że nie należy się poddawać, , więc postanowiliśmy zrobić warsztaty raz jeszcze. Zainteresowanie było większe, warsztaty miały niespotykaną atmosferę i były naprawdę udanym czasem. Dlatego kolejne robiliśmy już z większym entuzjazmem.

Ilu uczestników liczą warsztaty? Skąd przyjeżdżają?

Agnieszka: Zaczynaliśmy od 30 osób, a w zeszłym roku było ok 100 uczestników z całej Polski.

Reklama

Weekend w C-DUR jest przygotowaniem do Spotkania Młodych LEDNICA 2000, do tego, by młodzi ludzie modli razem z Wami wystąpić na scenie. Ale do czerwca jeszcze mnóstwo czasu – dlaczego więc warsztaty odbywają się już w listopadzie?

Sylwiana: Weekend w C-dur nie jest tylko przygotowaniem do Spotkania. Naszym celem jest ukazanie dorobku muzycznego Lednicy i zachęcenie do tworzenia muzycznych środowisk wokół parafii i wspólnot. Dzielimy się naszym doświadczeniem, bo dzięki temu niesiemy Chrystusa na krańce świata.

Agnieszka: Termin warsztatów powiązany jest z dniem św. Cecylii - patronki muzyki kościelnej. Prosimy ją o opiekę na czas naszej posługi muzyką, abyśmy byli narzędziami, albo lepiej mówiąc: instrumentami w rękach Boga i pomagali innym w modlitwie, nie skupiając uwagi na sobie samym, swoim talencie czy umiejętnościach. Można również powiedzieć, że Lednickie Warsztaty Muzyczne to tak na prawdę ostatni dzwonek, aby dołączyć do Lednickiej Scholi. Te 6 miesięcy, które zostają do Spotkania Lednickiego, to czas na przyswojenie sobie materiału muzycznego, wyrobienie kondycji wokalnej, bo służba podczas spotkania to kilkanaście godzin śpiewania na świeżym powietrzu, a, co najważniejsze - włączenie się do wspólnoty. Jeśli zadaniem muzyków lednickich jest pomoc w przybliżaniu się ludzi do Chrystusa, to ważne, aby nie tylko śpiewali jednym głosem, ale myśleli w jednym duchu i patrzyli w tym samym kierunku.

Jakiego rodzaju warsztaty przygotowujecie?

Reklama

Agnieszka: Od zeszłego roku uczestnicy mogą brać udział w dwóch rodzajach warsztatów - głównym i towarzyszącym. Warsztat główny to doskonalenie umiejętności śpiewu i gry na instrumentach. Można zapisać się na warsztaty wokalne, gitarowe, smyczkowe, basowe i perkusyjne. Warsztaty towarzyszące to okazja poznania innych umiejętności, dzięki którym muzykowanie może stać się łatwiejsze, albo ciekawsze. W tym roku będą to warsztaty rytmiczne, śpiewu solowego, pracy z mikrofonem, home recordingu i prowadzenia zespołów muzycznych.

Kto będzie prowadził warsztaty?

Agnieszka: Warsztaty poprowadzą ludzie, którzy żyją i oddychają lednicką muzyką: dyrygenci Scholi Lednickiej i muzycy z Siewców Lednicy. Jak co roku nad całością organizacji czuwają ludzie ze Scholi Lednickiej. Tak więc Ci, którzy na Spotkaniach Lednickich porywają uczestników do wspólnej modlitwy, w listopadzie otwierają szeroko ramiona i są do dyspozycji tych, którzy przyjeżdżają na Pola Lednickie na muzyczne spotkanie z Bogiem.

Czy uczestnikami mogą być również amatorzy śpiewu lub gry na instrumentach, czy szukacie raczej profesjonalistów?

Agnieszka: Podczas warsztatów staramy się nie dzielić ludzi na profesjonalistów i amatorów. Raczej dążymy do stworzenia jednej wspólnoty, w której słuchamy siebie nawzajem. Wierzymy w moc szczerej modlitwy i otwartej postawy. Tak, jak w Kościele - na warsztatach jest miejsce dla każdego, niezależnie od stopnia edukacji muzycznej. Co roku po warsztatach kilku uczestników dołącza na stałe do lednickiej grupy muzycznej i nie zawsze jest to zasługa piątki na świadectwie ze szkoły muzycznej.

Jeśli ktoś nie może pozwolić sobie na uczestnictwo w całych warsztatach, zapraszamy na sobotni wieczór aby wziąć udział w Mszy Muzyków z Koncertem Uwielbiena. Można będzie posłuchać efektów warsztatów i pomodlić się wspólnie z nami. Lednicka Kaplica jest otwarta dla każdego!

Reklama

A czy takie warsztaty wymagają dużej dyscypliny? Jak bardzo napięty jest plan dnia?

Agnieszka: Dyscyplina na scenie to sprawa równie kluczowa, jak umiejętności muzyczne. Dlatego podczas warsztatów wprowadzamy mały element dyscypliny, w postaci napiętego planu zajęć. Warsztaty muzyczne przeplatają się ze wspólną modlitwą. Ale motywacja uczestników, aby z warsztatów skorzystać w jak największym zakresie, powoduje, że nie ma problemów ze spóźnialskimi i maruderami.

Wydajecie się być grupą bardzo zajętych osób – śledząc wydarzenia Scholi Lednickiej i Siewców Lednicy można łatwo zauważyć, że co chwilę jeździcie na konkursy, zdobywacie tam nagrody, koncertujecie w całej Polsce. Macie jeszcze czas na organizowanie warsztatów?

Sylwiana: Dla członków Scholi Lednickiej konkursy i nagrody są dużą radością i dodatkową motywacją, ale nie stanowią celu naszych działań, chcemy pomagać ludziom modlić się muzyką – zbliżać się do Boga i drugiego człowieka. Warsztaty pomagają nam realizować ten cel, a poza tym często uczestnicy warsztatów dołączą do nas, więc znajdujemy czas na warsztaty z wielką radością, zresztą czekamy na nie cały rok.

Agnieszka: Lednica to nasz dom. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której nie znajdujemy czasu, aby raz w roku spotkać się w nim z naszymi przyjaciółmi na wspólnej modlitwie. Przygotowanie warsztatów to spory wysiłek, ale atmosfera, jaka panuje podczas Weekendu w C-dur jest warta każdej minuty poświęconego czasu.

Reklama

W trzech słowach – dlaczego warto przyjechać na Weekend w C-DUR?

Agnieszka: Spotkaj Boga w muzyce!

Sylwiana: W trzech słowach? „Są pełne Boga”

2016-11-15 08:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warsztaty medialne z TV Trwam

Niedziela zamojsko-lubaczowska 10/2018, str. II

[ TEMATY ]

media

warsztaty

warsztaty

Joanna Ferens

Upominki od poseł Agaty Borowiec dla całej ekipy TV Trwam

Upominki od poseł Agaty Borowiec dla całej ekipy TV Trwam

Prawie 300 uczniów biłgorajskich szkół wzięło udział w warsztatach medialnych „Nowe widnokręgi – zrozumieć media”, które odbyły się w Liceum im. ONZ

Warsztaty poprowadzili wykładowcy, szkoleniowcy z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz redaktorzy, dziennikarze, montażyści i operatorzy Radia Maryja i TV Trwam. Dzięki warsztatom uczestnicy poznają różnicę pomiędzy komunikatem, a informacją, opinią, manipulacją a perswazją, dowiadują się, jaki jest podział procentowy przekazu telewizyjnego i poznają podstawowe terminy medialne. Ponadto mają okazję dowiedzieć się, że komunikaty medialne trudno jednoznacznie zakwalifikować wyłącznie jako informacyjne, opiniotwórcze, perswazyjne czy zmanipulowane. Dzięki uczestnictwu w warsztatach młodzi ludzie potrafią wskazać główne cechy rzetelnego przekazu informacji i podstawowe zakłamania przekazu medialnego, a także rozwijają świadomą postawę udziału w świecie mediów i korzystania z nich. Ponadto pamiętają o konieczności samodzielnej oceny treści i przekazu medialnego, są zachęcani do krytycznego oraz odpowiedzialnego przekazywania informacji.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież napisał teksty Drogi Krzyżowej w Koloseum

2025-04-15 13:47

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Koloseum w czerwieni, symbolizującej krew chrześcijan

Koloseum w
czerwieni, symbolizującej krew chrześcijan

Teksty tegorocznej Drogi Krzyżowej sprawowanej w rzymskim Koloseum napisał Ojciec Święty, a będzie jej przewodniczył kard. Baldassarre Reina, wikariusz generalny diecezji rzymskiej - ogłosiło Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Podano też nazwiska kardynałów, którzy będą przewodniczyć obrzędom w Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Mszy św. Krzyżma w Bazylice św. Piotra będzie przewodniczył kard. Domenico Calcagno, emerytowany przewodniczący APSA (Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej). W piątek celebracji Drogi Krzyżowej w Koloseum będzie przewodniczył kard. Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii do spraw Kościołów Wschodnich. Wszyscy kardynałowie będą celebrowali w zastępstwie papieża. W tej chwili nie ma żadnych wiadomości na temat Mszy Wieczerzy Pańskiej i obrzędu umycia nóg w Wielki Czwartek, który „jest i pozostanie prywatną celebracją papieża” i na temat którego informacje zostaną podane w najbliższych dniach. Również w piątek zostaną ujawnione informacje na temat celebracji Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę i Niedzieli Wielkanocnej.
CZYTAJ DALEJ

Lublin. Wystawa firmowych kart świątecznych

2025-04-16 04:35

materiały prasowe

W biurowcu „Orion” przy ul. Spokojnej 2 w Lublinie i w klasztorze ojców Dominikanów przy ul. Złotej można zobaczyć wielkanocne karty świąteczne.

Wystawa inspirowana unikatowymi firmowymi kartami świątecznymi Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej jest zatytułowana „Zmartwychwstanie”. Od 2009 r. LPEC aktywnie włącza się w propagowanie siedmiowiekowego dziedzictwa kulturowego Lublina, wydając z okazji świąt własne karty z życzeniami. Na ponad 30 kartach nawiązujących do przeżywanego okresu liturgicznego (Boże Narodzenie i Wielkanoc) prezentowane są mało znane lub zapomniane dzieła sztuki. Reprodukcjom towarzyszą bogate noty historyczne, a życzenia inspirowane są wypowiedziami św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Dwa razy do roku kilkaset takich kart trafia do przyjaciół i kontrahentów LPEC w całej Polsce, przyczyniając się do promocji świata wartości i zabytków Lublina. Autorem wydawnictwa i wystawy jest Piotr Krzysztof Kuty, zaś fotografie i reprodukcje wykonał Piotr Maciuk.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję