Reklama

Polska

Kalisz: bp Janiak dziękował za 20 lat posługi biskupiej

Bp Edward Janiak przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu Mszy św. z okazji 20. rocznicy święceń biskupich. Wraz z biskupem kaliskim modlili się: kard. Henryk Gulbinowicz i 7 biskupów.

[ TEMATY ]

jubileusz

bp Edward Janiak

Katarzyna Cegielska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Życzenia od papieża Franciszka odczytał delegat z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. W swoich słowach papież kieruje zachętę do dalszego podążania z ewangelicznym entuzjazmem i radością Pańską drogą, która bywa naznaczona cierpieniem i krzyżem. - Przyzywam przez wstawiennictwo św. Józefa błogosławieństwa Boga dawcy każdego upragnionego dobra – napisał Ojciec Święty.

W homilii bp Stefan Regmunt przypomniał dzień święceń biskupich ks. Edwarda Janiaka i wskazał na słowa abp Sławoja Leszka Głódzia, który w kazaniu powiedział wówczas, że do grona Episkopatu wrocławskiego dołącza kapłan bardzo dobrze przygotowany intelektualnie, duchowo, bogaty w doświadczenie duszpasterskie i dokonania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja przypomniał drogę kapłańską ks. Edwarda Janiaka prowadzącą do powołania przez papieża Jana Pawła II na biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej.

Zaznaczył, że dewizą biskupią bp Janiaka są słowa „Oportet servire” – „Trzeba, abym służył”. – Słowo służba bardzo trafnie określa działalność prezbitera, a później biskupa Edwarda. Wszędzie, gdzie Opatrzność go posłała, zostawiał ślad służebnej posługi zarówno duchowej jak i materialnej. Bóg mu błogosławił na drogach realizowanych zadań i posług wśród ludzi biednych, chorych, bezdomnych i innych potrzebujących braterskiej pomocy – mówił emerytowany biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Reklama

Odwołując się do dzisiejszego Słowa Bożego podkreślał, że podobnie jak 2000 lat temu Bóg wybiera współczesnych Apostołów, aby przez nich przywracać pełnię życia i obdarzać zbawieniem współczesnego człowieka.

Przytoczył też myśli ks. Jana Twardowskiego wskazujące na etapy życia prezbiterów i biskupów. Za poetą wymienił cztery takie etapy. Pierwszy z nich to etap prymicji, a kolejne to czas zakorzenienia się w posłudze kapłana i biskupa, czas dojrzałości w pełnieniu tej posługi oraz czas niesienia krzyża i doświadczenia cierpienia.

Wspomniał, że wszystkie te etapy były obecne w życiu jubilata. – Dzisiaj dziękujemy Bogu za świadectwo wierności swemu powołaniu na przestrzeni minionych lat kapłaństwa i posługi biskupiej. Za lata prymicji, za pierwsze posługi pasterskie, za stałe zatroskanie o to, aby Ewangelia docierała do rodzin, dzieci, młodzieży i starszego pokolenia, by wciąż podejmowana była Nowa Ewangelizacja prowadząca do życia w jedności z Bogiem i drugim człowiekiem. Dziękujemy też Bogu za czas niesienia krzyża choroby i dzielną postawę zaufania Jemu – powiedział hierarcha.

Reklama

Życzył jubilatowi, aby dobry Bóg umacniał jego zdrowie i chrześcijańską nadzieję oraz radość serca. – Niech św. Józef, Opiekun Zbawiciela i Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, a także patron tej diecezji towarzyszy Księdzu Biskupowi na wszystkich drogach jego posługiwania. My zapewniamy Ciebie Księże Biskupie o modlitwie, duchowej jedności z Tobą. Bądź wierny swojemu zawołaniu biskupiemu „Trzeba, abym służył”. Umacniaj nas świadectwem miłości Boga, Kościoła i człowieka. Bądź nadal dynamiczny, rozradowany i pełen dobroci. Wszyscy jak tutaj jesteśmy wypowiadamy to krótkie życzenie „Ad Multos Annos”. Posługuj po najdłuższe lata jako pasterz Kościoła Chrystusowego – mówił bp Regmunt.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa słowa życzeń wypowiedział kard. Henryk Gulbinowicz, który wskazał, że bp Edward swoje życie dorosłe rozpoczął od służby drzewom, ponieważ podjął studia na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Poznaniu. – To jednak nie pasowało do Pana Boga, bo Jego myślą było to, aby służył człowiekowi. Przerwał studia w Poznaniu i zaczął studiować w seminarium we Wrocławiu, a potem Rzymie. Pragnę dziś podziękować Panu Bogu, że właśnie wybrał Ks. Biskupa Jubilata na to, żeby służył ludziom, aby swoje talenty i zdolności mógł okazać społeczeństwu – zaznaczył emerytowany metropolita wrocławski.

Życzenia złożył abp Sławoj Leszek Głódź, który nawiązując do obchodów 25-lecia diecezji kaliskiej przypomniał dzieła utworzone przez pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę. Jubilatowi życzył zdrowia i radości z gorliwej posługi biskupiej.

List od metropolity poznańskiego abp Stanisława Gądeckiego odczytał bp senior Zdzisław Fortuniak.

Reklama

W imieniu biskupów i kapłanów z diecezji kaliskiej słowa wdzięczności i życzeń wyraził bp Łukasz Buzun. –„Trzeba, abym służył” te słowa zawołania biskupiego pięknie wpisują się w hasło nowego Roku Duszpasterskiego „Idźcie i głoście”. Opatrzność Boża obdarzyła Cię wszystkim potrzebnymi darami, aby sprawować ten urząd. My szczególnie dziękujemy za odwagę w podejmowaniu decyzji, za stanowczość, za dzieła, które zostały podjęte w dziedzinie duszpasterskiej, edukacyjnej i charytatywnej. Chciałbym w imieniu wszystkich kapłanów diecezji kaliskiej powiedzieć, że my jako współpracownicy chcemy być pomocni i stajemy u Twego boku – mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

W swoim przemówieniu biskup kaliski dziękował wszystkim za modlitwę i zaangażowanie w służbie Kościołowi. - Pamiętam o wszystkich tych, których Bóg postawił na mojej drodze. To wspaniali sprawdzeni ludzie wiary. Dziękuję za dar modlitwy i zwyczajną codzienność. Im jestem starszy tym bardziej jestem przekonany, że nie ma przypadkowych spotkań. Wspominam też zmarłych, zwłaszcza rodziców – powiedział bp Janiak, który zacytował słowa z obrazka prymicyjnego „Proszę Was o modlitwę, abym był godnym znakiem Boga”.

List gratulacyjny z okazji 20. rocznicy sakry biskupiej przekazał też prezydent RP Andrzej Duda.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: kard. Henryk Gulbinowicz, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Jan Tyrawa, biskup zielonogórsko-gorzowski senior bp Stefan Regmunt, bp senior Zdzisław Fortuniak z Poznania, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej bp Łukasz Buzun, pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała i bp senior Teofil Wilski, duchowieństwo z archidiecezji wrocławskiej z ks. kan. Krzysztofem Janiakiem, bratem jubilata i kapłani z diecezji kaliskiej, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, delegacje organizacji kościelnych i społecznych, rodzina i przyjaciele jubilata oraz wierni z diecezji kaliskiej.

Reklama

Bp Edward Janiak urodził się 14 sierpnia 1952 r. w Malczycach, na Dolnym Śląsku. Święcenia kapłańskie przyjął we Wrocławiu w dniu 19 maja 1979 r. z rąk bpa Wincentego Urbana. Po święceniach był wikariuszem w Oleśnicy. Studia specjalistyczne z teologii moralnej, zwieńczone doktoratem, odbył w Rzymie na Angelicum. Po studiach rzymskich był proboszczem w jednej z parafii w Dortmundzie w Niemczech. Po powrocie do kraju został kapelanem kard. Henryka Gulbinowicza. Był wykładowcą na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu oraz dyrektorem Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

26 października 1996 r. został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 listopada 1996 r. z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Jego dewizą biskupią są słowa: „Oportet servire - Trzeba, abym służył”. Przez 16 lat posługi biskupiej we Wrocławiu swoją troską otaczał chorych i ubogich. Z jego inicjatywy powstał w Malczycach Dom Opieki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej dla osób starszych im. ks. Jana Schneidera.

21 lipca 2012 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem kaliskim. Jego zaangażowanie w działalność charytatywną i niesienie pomocy potrzebującym zaowocowały utworzeniem Domu Opieki Caritas dla osób starszych w Złoczewie, który rozpocznie swą działalność w 2017 r. Z jego inicjatywy w 2016 r. podjęto działania związane z uruchomieniem w Kaliszu technikum drzewnego, którego przyszli absolwenci znajdą zatrudnienie w licznych zakładach meblarskich istniejących w regionie.

Jest członkiem Międzynarodowej Komisji Katolickiej ds. Migracji, a od 2011 r. także członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych. W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za granicą oraz asystentem kościelnym Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Przez 19 lat był delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska.

2016-11-30 20:32

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Objęci Jego Miłością

[ TEMATY ]

konkurs

jubileusz

Figura Jezusa Chrystusa

Świeobdzin

Daniel Krupko

Zwycięskie zdjęcie w konkursie

Zwycięskie zdjęcie w konkursie

Zakończył się konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu świebodzińskiej Figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Przez cały październik zainteresowani mogli przesyłać od 1 do 3 fotografii, nawiązujących do tematu konkursu, którego hasło brzmiało: „Objęci Jego miłością”. – Interpretacja tematu była dowolna. I rzeczywiście wśród nadesłanych prac dało się to też odczuć. Były różne pomysły. Myślę, że ciekawymi pracami były szczególnie te, na których na tle Figury Chrystusa Króla pojawiły się osoby – mówi ks. Dariusz Wołczecki z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie.
CZYTAJ DALEJ

PILNE: Ważna zmiana w polskim Kościele. Warszawa ma nowego Arcybiskupa

2024-11-04 12:00

[ TEMATY ]

Warszawa

pallotyni

Archidiecezja Warszawska

Abp Adrian Galbas

nowy metropolita

BP KEP

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Powiedzieć, że przewodniczenie tej archidiecezji ma swój szczególny wymiar, to jak nic nie powiedzieć. Na tym urzędzie zasiadali prymasi Królestwa Polskiego i Polski, kardynałowie, a także późniejsi błogosławieni i święci Kościoła Katolickiego.

Mowa oczywiście o diecezji, która swoją stolicę ma w Warszawie. To tutaj urzędowali m.in. św. Zygmunt Szczęsny Feliński, prymasi kard. August Hlond, bł. kard. Stefan Wyszyński, czy kard. Józef Glemp.
CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: niech nasza pomoc duchowa i materialna będzie znakiem solidarności z chrześcijanami w Ziemi Świętej

2024-11-10 12:35

[ TEMATY ]

pomoc

Ziemia Święta

abp Stanisław Gądecki

XVI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

„Niech nasza pomoc duchowa i materialna będzie znakiem solidarności z tymi, którzy cierpią, niech w tym trudnym czasie nasza chrześcijańska wspólnota stanie się źródłem wsparcia dla chrześcijan w Ziemi Świętej” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. w poznańskiej katedrze z okazji XVI Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

W tym roku Dzień ten, obchodzony tradycyjnie w drugą niedzielę listopada, ma na celu zwrócenie uwagi na dramatyczne położenie chrześcijan w Ziemi Świętej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję