Reklama

Z Matką Odkupiciela - mocni nadzieją! (11)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

II Dzieje nawiedzenia w Kościele na ziemi zamojsko-lubaczowskiej (8)

Obchody Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry w Kościele w Polsce, rozpoczęte w 1982 r., trwały do końca września 1983 r. Jubileusz ten zbiegł się z Jubileuszowym Rokiem Odkupienia, ogłoszonym przez Jana Pawła II, 25 marca tegoż roku. Jubileusze te Episkopat Polski postanowił uczcić ponowną peregrynacją Kopii cudownego obrazu Pani Jasnogórskiej w diecezjach. W dniach od 5 do 12 maja tegoż roku trwało nawiedzenie w diecezji lubelskiej, w tym w kilku parafiach na terenie dzisiejszej diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tomaszów Lubelski (plac budowy kościoła filialnego w Jezierni i kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa), Józefów, Aleksandrów, Biłgoraj (kościół św. Marii Magdaleny oraz kościół Trójcy Świętej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny), Zamość (plac pod budowę kościoła Matki Bożej Królowej Polski i Kolegiata), Werbkowice (Terebiń), Tyszowce i Hrubieszów (kościół św. Mikołaja).

5-6 i 10-11 maja 1983 r.

Diecezja lubelska przeżywała nawiedzenie Matki Bożej w kopii Obrazu Jasnogórskiego pod hasłem: „W Maryi nadzieja narodu polskiego”. Z tej okazji został odczytany, w kościołach i kaplicach, list biskupa ordynariusza Bolesława Pylaka, który wyjaśniał sens i cel tego wydarzenia. Jego program szczegółowy został podany kapłanom podczas wiosennego kursu duszpasterskiego. Parafie zachęcono do przygotowania się na to spotkanie z Matką Bożą przez specjalne rekolekcje i tridua.
W czwartek 5 maja delegacja wiernych na czele z bp. B. Pylakiem udała się do Cieszanowa, na teren archidiecezji w Lubaczowie, gdzie - po zakończonym tam nawiedzeniu - przejęła obraz Matki Bożej. Obraz w drodze do Tomaszowa zatrzymał się na chwilę w Jezierni, przy budowanym tam kościele filialnym, a o godz. 16.00 przybył do Tomaszowa, na plac przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tam Matkę Bożą powitała kilkunastotysięczna rzesza wiernych z dekanatu tomaszowskiego, która trwała na czuwaniu i modlitwie, pomimo ulewnego deszczu. Uroczystej Mszy św. przy ołtarzu polowym przewodniczył Biskup Ordynariusz. On też zawierzył lud wierny, mieszkający na tych ziemiach, opiece Matki Bożej. Po Mszy św. odbyła się Akademia Maryjna. Obraz pożegnano o godz. 18.00.
Z Tomaszowa wizerunek Pani Jasnogórskiej wyruszył w dalszą drogę przez Aleksandrów i Józefów do Biłgoraja. W Józefowie, już od godz. 17.00, trwała Akademia Maryjna w wykonaniu młodzieży, a o godz. 18.00 była celebrowana Msza św. przez kapłanów dekanatu Szczebrzeszyn, pod przewodnictwem dziekana ks. Józefa Filipka. Kazanie wygłosił ks. Stanisław Obara z Krasnegostawu. Po Mszy św. kapłani oraz licznie zgromadzeni wierni z tej parafii i okolic oczekiwali na przybycie Obrazu. O godz. 19.30 Obraz, któremu towarzyszył biskup pomocniczy Piotr Hemperek, przybył przed bramę kościoła parafialnego, skąd został przeniesiony przez kapłanów i przedstawicieli wiernych świeckich na specjalny tron. Tam Matkę Bożą witali przedstawiciele parafii: dzieci, młodzież i dorośli oraz miejscowy proboszcz, ks. Stanisław Gliniak. Po modlitwie, która trwała ok. pół godziny, Obraz wyruszył w dalszą wędrówkę i na godz. 20.00 przybył do Aleksandrowa. Tu, na trasie przejazdu Obrazu, Panią Jasnogórską witali klęczący ze świecami w rękach wierni, którzy, przy wejściach na podwórka przygotowali na tę okoliczność ołtarzyki. Widok ten wywierał na uczestnikach tego wydarzenia niezwykłe wrażenie. Oto fragment relacji zapisanej w miejscowej Kronice parafialnej: „Iluminacja świateł w oknach i na balkonach domów [...]; żywa dekoracja i modlitwa wiernych były wzruszające do łez [...]. Orszak procesyjny Matki Bożej peregrynującej stanowili: bp Piotr Hemperek, Ojciec Paulin z Jasnej Góry, wielka liczba kapłanów i 113 taksówek, jadących »na światłach«. Na nocne czuwanie modlitewne pojechała do Biłgoraja bardzo wielka liczba wiernych z Aleksandrowa”.
Na godz. 21.00 obraz Matki Bożej przybył do kościoła św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Po powitaniach o godz. 20.50 była tam sprawowana uroczysta Msza św. koncelebrowana, pod przewodnictwem bp. P. Hemperka, który też wygłosił kazanie. Następnie Obraz przeniesiono w procesji, w której uczestniczyli licznie zebrani wierni z zapalonymi świecami, do kościoła Trójcy Świętej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie sprawowano Pasterkę Maryjną.
W piątek 6 maja, o godz. 7.00, po nocnych czuwaniach wiernych, celebrowano Mszę św. pod przewodnictwem miejscowego Księdza Dziekana. O godz. 8.00 wizerunek Matki Bożej udał się przez Korytków i Frampol do Janowa Lubelskiego. Po nawiedzinach kilku parafii w tamtej części diecezji Obraz przybył we wtorek 10 maja z Krasnegostawu do Zamościa, na plac przeznaczony pod budowę kościoła Matki Bożej Królowej Polski. Budowniczym tego kościoła i rektorem planowanej tu nowej parafii został mianowany ks. Janusz Romańczuk, wikariusz parafii Świętego Krzyża w Zamościu. On też przygotował tu powitanie obrazu Matki Bożej. Uroczystościom przy ołtarzu polowym, o godz. 17.00 przewodniczył bp B. Pylak. Na wstępie, po okolicznościowym przemówieniu, dokonał on poświęcenia placu pod budowę kościoła, po czym celebrował uroczystą Mszę św. z proboszczami parafii zamojskich. Kazanie wygłosił ks. Lech Sutryk, wikariusz z katedry lubelskiej. Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup odczytał Akt zawierzenia Matce Bożej.
W uroczystości wzięli udział pracownicy Kurii Biskupiej z Lublina, kanonicy zamojskiej Kapituły kolegiackiej z dziekanem Kapituły ks. inf. Walentym Ligajem na czele, przedstawiciele Kapituły katedralnej, kilkudziesięciu księży i ok. 15 tys. wiernych. Lud wierny, mimo ulewnego deszczu, trwał na modlitwie, „dając wyrazy swej ofiarnej wiary”, co pochwalił publicznie Biskup Ordynariusz, mówiąc: „Dumny jestem z postawy mieszkańców Zamościa podczas nawiedzenia”. Uroczystość uświetniła swym programem muzycznym orkiestra im. Karola Namysłowskiego.
O godz. 19.30 Obraz przewieziono do kolegiaty zamojskiej. Wierni tej parafii przygotowywali się duchowo do uroczystości nawiedzenia przez specjalne triduum do Matki Bożej. Pięknie udekorowano świątynię i jej otoczenie oraz ulice i domy mieszkalne. Dzieci i młodzież poproszono, aby na spotkanie z Matką Bożą przybyły z kwiatami w rękach. Kolegiata została szczelnie wypełniona przez wiernych z miejscowej parafii i okolicznych parafii, którzy trwali na modlitwie przez całą noc. O północy, z 10 na 11 maja, była celebrowana Pasterka Maryjna przez proboszczów obu zamojskich dekanatów, pod przewodnictwem proboszcza kolegiaty - ks. kan. Jacka Żórawskiego. Kazanie wygłosił o. Stanisław Krok, redemptorysta z Zamościa. W środę 11 maja uroczystą Mszę św. o godz. 7.00, celebrowali wikariusze dekanatów zamojskich pod przewodnictwem ks. Ryszarda Tujaka, wikariusza par. św. Michała Archanioła w Zamościu. Kazanie wygłosił Ojciec Paulin, kustosz wędrującego Obrazu. O godz. 8.30 nastąpiło pożegnanie Obrazu, który wyruszył do Tyszowiec. Tam uroczystościom nawiedzenia od godz. 10.00, przewodniczył bp P. Hemperek. O godz. 15.00 Obraz wyruszył do Hrubieszowa. W drodze zatrzymał się na ok. pół godziny przy kościele filialnym w Terebiniu, na terenie parafii Werbkowice, gdzie hołd Matce Bożej złożyła miejscowa ludność. Po nabożeństwie tym celebrowano Mszę św. dziękczynną w kościele parafialnym w Werbkowicach.
W Hrubieszowie obraz Matki Bożej powitano na placu przy kościele św. Mikołaja. Uroczystości nawiedzenia przewodniczył tam biskup pomocniczy Zygmunt Kamiński. Po trzech godzinach Obraz wyruszył w drogę do Chełma.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

[ TEMATY ]

Fatima

100‑lecie objawień fatimskich

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Od maja do października 1917 roku - gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, kiedy w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja - na obrzeżach miasteczka Fatima, w miejscu zwanym Cova da Iria, Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać. Byli to Łucja dos Santos (10 lat), Hiacynta Marto (7 lat) i Franciszek Marto (9 lat). Łucja była cioteczną siostrą rodzeństwa Marto. Pochodzili z podfatimskiej wioski Aljustrel, której mieszkańcy trudnili się hodowlą owiec i uprawą winorośli.

Wcześniej, zanim pastuszkom objawi się Matka Boża, przez ponad rok, od marca 1916 roku, przygotowuje ich na to Anioł. Na wzgórzu Loca do Cabeco dzieci odmawiają różaniec i zaczynają zabawę. Raptem, gdy słyszą silny podmuch wiatru widzą przed sobą młodzieńca. Przybysz mówi: Nie bójcie się, jestem Aniołem Pokoju, módlcie się razem ze mną". Następnie uczy ich jak mają się modlić, słowami: "O mój Boże, wierzę w Ciebie, uwielbiam Cię, ufam Tobie i kocham Cię. Proszę, byś przebaczył tym, którzy nie wierzą, Ciebie nie uwielbiają, nie ufają Tobie i nie kochają Ciebie". Nakazuje im modlić się w ten sposób, zapewniając, że serca Jezusa i Maryi słuchają uważnie ich słów i próśb.

CZYTAJ DALEJ

Już za chwilę synod

2024-05-13 11:24

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

W najbliższą niedzielę oficjalnie rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej. Natomiast dziś w budynku Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej odbył się briefing prasowy, w których biskupi wrocławscy: bp Jacek Kiciński CMF i bp Maciej Małyga oraz Adriana Kwiatkowska z Sekretariatu Synodu opowiadali o tym, jak przebiegają przygotowania do synodu, co się będzie działo w najbliższym czasie, jakie są cele synodu, po co jest on zwoływany i jakie wnioski wypływają z dotychczasowego czasu presynodalnego.

O celach duchowych mówił bp Maciej Małyga: Duchowym celem synodu naszej archidiecezji jest przemiana naszego życia - nawrócenie. Odnowa duchowa, której bardzo potrzebujemy. Od września już się modlimy i myślimy na nad naszym życiem, jak ono ma wyglądać i co potrzebuje zmiany - zaznaczył hierarcha dodając: W synod zaangażowała się właściwie każda parafia, a mamy ich w diecezji prawie 300 Powstały tam tzw. zespoły, które modlą się, ale też szukają odpowiedzi na pytanie, jak być bardziej razem, jak pogłębić swoją wiarę i jak dzielić się wiarą z innymi ludźmi?

CZYTAJ DALEJ

Normy dotyczące uzyskania odpustu zupełnego w czasie Jubileuszu 2025

2024-05-13 13:08

[ TEMATY ]

odpusty

papież Franciszek

Jubileusz 2025

Graziako

Normy dotyczące uzyskania odpustu zupełnego w czasie zwyczajnego Jubileuszu roku 2025, ogłoszonego przez papieża Franciszka, opublikowała dziś Penitencjaria Apostolska.

O UZYSKANIU ODPUSTU PODCZAS ZWYCZAJNEGO JUBILEUSZU ROKU 2025 OGŁOSZONEGO PRZEZ JEGO ŚWIĄTOBLIWOŚĆ PAPIEŻA FRANCISZKA

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję