Reklama

Parafia św. w Kurzelowie

Z gnieźnieńskimi korzeniami

Niedziela kielecka 17/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dobrach archidiecezji gnieźnieńskiej

Reklama

Początki Kurzelowa sięgają wczesnego średniowiecza, kiedy to miejscowość z przysiółkami stała się własnością arcybiskupów gnieźnieńskich. Było to w 1136 r. Właśnie dobra kurzelowskie, wraz z powstałym na tym terenie drewnianym kościółkiem pw. św. Wojciecha, stanowiły później podstawę do utworzenia parafii, z woli abp. Skotnickiego Bogorii. Dzięki jego hojności powstał w Kurzelowie nowy murowany kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Istnieje on do dziś i nadal służy celom sakralnym. Kościół kryje liczne, niezwykłe skarby. Bogato zdobiona monstrancja gotycka, tak jak i stary przepięknie haftowany ornat, były już wystawiane na targach SacroEkspo w Kielcach. Kościół reprezentuje styl gotycki i posiada dość oryginalne, jak na ziemie polskie, rozwiązania architektoniczne - sklepienie palmowe.
W 1285 r. Kurzelów otrzymał przywileje miejskie. Nadanie praw miejskich dało młodemu miastu możliwość rozwoju gospodarczego. Powstało tu wiele cechów. Prężnie rozwijał się handel i rzemiosło. Wszystko to stworzyło również podstawy do rozwoju nauki.
Pod koniec XII w. w Kurzelowie powstała kapituła kolegiacka. Tworzące ją grono kapłanów-kanoników wspomagało pracę biskupów w terenie, prowadziło duszpasterstwo wśród wiernych, ale też zajmowało się upowszechnieniem oświaty i kultury. Z inicjatywy kapituły powołano w 1369 r. szkołę kolegiacką. Z czasem w miasteczku powstała również biblioteka parafialna. Mało kto zapewne wie, iż kilkunastu matematyków Uniwersytetu Jagiellońskiego wyszło właśnie z kurzelowskiej szkoły kolegiackiej.

Matematycy rodem z Kurzelowa

W epoce humanizmu Akademia Krakowska kształciła w swoich murach wielu kurzelowskich studentów. Niektórzy z nich stali się wybitnymi naukowcami i zapisali się piękną kartą w historii. Grono znakomitych postaci otwiera ks. Jan Muszczyński. Uzyskawszy gruntowne wykształcenie w uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą, a potem w Akademii Krakowskiej, w 1558 r., jako 26-letni docent, prowadził wykłady z astrologii. Muszczyński, swoją długoletnią pracą naukową, przyczynił się do upowszechnienia teorii Mikołaja Kopernika w Akademii. Następcą jego został Stanisław Jakobczyk - matematyk i astronom, kontynuator teorii Kopernika, wybitny humanista, który w 1565 r. wykładał arytmetykę na Uniwersytecie, a trzy lata później zajął katedrę astrologii i przyjął świecenia kapłańskie. Wykształcenie uzupełniał poza granicami kraju, podróżując po Zachodniej Europie. Zasłynął, tak jak i jego poprzednik, z pasji do książek. Bogaty księgozbiór gromadzony przez lata pracy badawczej i naukowej, przejął jego kuzyn Jan Brożek. Wspominając najznamienitsze nazwiska z rodu „Kurzelowitów”, nie sposób nie wymienić też Pawła Herki - specjalisty w dziedzinie geometrii, geodezji i astronomii. Najwybitniejszym przedstawicielem „kurzelowskiej dynastii” i czołowym propagatorem nauki Kopernika był jednak wspomniany już ks. Jan Brożek. Zakres jego studiów zainteresowań i horyzontów badawczych był, jak przystało na człowieka renesansu, bardzo rozległy. Oprócz matematyki i astronomii studiował: teologię, filozofię, medycynę, miernictwo, geografię, retorykę, muzykę. Od 1614 r. objął katedrę astrologii i stanowisko to zajmował przez 15 lat. Był autorem wielu rozpraw naukowych i licznych cennych opracowań.

Ich mała ojczyzna

W ciągu długich lat kierowania parafią, przy ofiarności i wspólnej pracy wiernych, proboszczowi ks. Danielowi Wojciechowskiemu, który jest gospodarzem w parafii od 1986 r., udało się przeprowadzić szereg prac renowacyjnych i remontowych. Dla wiernych, mieszkających z dala od kościoła parafialnego, wyremontowano kaplice w Ciemięnikach i Gościęcinie. Nowe kaplice powstały w Dankowie Dużym oraz w Komparzewie. Proboszcz dba również o wygląd kościoła parafialnego. W ostatnich latach wykonano wiele prac wewnątrz i na zewnątrz świątyni, a wszystkie ołtarze mają nowe złocenia. W pracy duszpasterskiej Księdzu Proboszczowi pomaga wikariusz ks. Tomasz Baranowski.
W parafii bogatą tradycję mają nabożeństwa maryjne. Pierwsze bractwo różańcowe powstało kilkaset lat temu. Teraz jest tu przynajmniej kilkanaście kół różańcowych. Wierni licznie biorą udział w nabożeństwie fatimskim. Proboszcza cieszy też duża frekwencja na niedzielnej Eucharystii oraz ilość osób przystępujących do Komunii św.
Wierni angażują się w duszpasterstwo w różny sposób. Podczas liturgii przy ołtarzu widać nie tylko grupę ministrantów, których w sumie jest pięćdziesięciu. Są także dziewczęta, które przygotowują śpiew i czytania. Wszelkie uroczystości - czy to kościelne, czy patriotyczne - wspiera orkiestra dęta z Kurzelowa, a także strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej. Piękną oprawę mają tu każdego roku dożynki. Tradycją się stało przygotowywanie na tę uroczystość wieńców i ozdób, które można potem podziwiać w kościele parafialnym.
Parafianie z niezwykła troską pielęgnują tradycje patriotyczne. Obchodzą uroczyście większe święta narodowe. Z pokolenia na pokolenie przekazywane są opowieści o przechowywaniu powstańców przed carskim wojskiem w piecach chlebowych, o mylnym podawaniu kierunku marszu partyzantów. W czasie II wojny na leśnych terenach rozwinęła się doskonale partyzantka AK. Ślady potyczek i bitew, groby żołnierzy AK można odnaleźć na tym terenie w wielu miejscach. Znamiennym jest fakt, w latach powojennych, kiedy wszystkie nazwy patriotyczne były sukcesywnie niszczone, a pamięć o bohaterach deptana przez „władzę ludową”, w Kurzelowie udało się zachować nazwę ulicy Armii Krajowej. Każda ważna uroczystość patriotyczna rozpoczyna się od Mszy św. w kościele. Licznie uczestniczą w nich mieszkańcy, ale też przedstawiciele szkoły im. Jana Brożka i gminy.
Tak, jak w wielu podobnych miejscowościach, tak i w Kurzelowie mieszkańcy borykają się z problemem bezrobocia. Społeczeństwo ubożeje. Młodzi często stąd uciekają. Kształcą się i wyjeżdżają „za chlebem”. Czas rozkwitu miasteczka przeminął już dawno. Jednak mieszkańcy Kurzelowa przechowują pamięć o tych świetnych czasach swojej małej ojczyzny. Upowszechnianiu wiedzy o tym terenie, służą pasje historyczne ks. Daniela Wojciechowskiego. Na kartach licznych swoich opracowań, popularyzuje wiedzę o regionie, o wybitnych postaciach pochodzących z tego terenu i ich osiągnięciach. A parafianie chętnie sięgają po taką lekturę. Mimo licznych obowiązków, znajduje czas na pisanie. Obecnie przygotowuje do druku książkę o życiu i męczeńskiej śmierci ks. Oborskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Kardynał odniósł się jednak także do wyzwań stojących przed Kościołem globalnie – i doskonale jest zorientowany w tym, co się dzieje w Polsce. Krytykował antydemokratyczne działania rządu Donalda Tuska, a jego działania wobec księży nazwał wprost – torturą. I co najważniejsze – te kwestie przedstawiane są na obradach kardynałów i mają istotny wpływ na konklawe!
CZYTAJ DALEJ

"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe

2025-05-07 17:51

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.

Liturgia rozpoczęła się znakiem krzyża i krótkimi obrzędami wstępnymi, po których kardynałowie, modląc się Litanią do Wszystkich Świętych, przeszli procesyjnie do Kaplicy Sykstyńskiej. Tam, po odśpiewaniu hymnu „Przybądź Duchu Święty” i odmówieniu modlitwy w intencji elektorów, złożyli oni uroczystą przysięgę. Najpierw wspólnie odczytali jej rotę, która dotyczy zarówno sytuacji, w której na któregoś z nich padnie wybór, jak też dochowania tajemnicy konklawe. Następnie każdy z kardynałów osobiście dopełnił przysięgi, kładąc dłoń na Ewangelii.
CZYTAJ DALEJ

80 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2025-05-07 22:26

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Wikipedia

80 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Na początku 1945 r. sytuacja militarna i polityczna III Rzeszy wydawała się przesądzać jej los. Wielka ofensywa sowiecka rozpoczęta w czerwcu 1944 r. doprowadziła do utraty przez Niemcy ogromnej części Europy Środkowej, a straty w sprzęcie i ludziach były niemożliwe do odtworzenia. Porażka ostatniej wielkiej ofensywy w Ardenach przekreślała niemieckie marzenia o zawarciu kompromisowego pokoju z mocarstwami zachodnimi i kontynuowaniu wojny ze Związkiem Sowieckim. Wciąż zgodna współpraca sojuszników sprawiała, że dla obserwatorów realistycznie oceniających sytuację Niemiec było jasne, że wykluczone jest powtórzenie sytuacji z listopada 1918 r., gdy wojna zakończyła się zawieszeniem broni. Dążeniem Wielkiej Trójki było doprowadzenie do bezwarunkowej kapitulacji Niemiec oraz ich całkowitego podporządkowania woli Narodów Zjednoczonych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję