Reklama

Historyczne spotkanie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Trzęsinach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

10-lecie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej oraz Zjazd Diecezjalny KSM były okazją do spotkania młodzieży z krajowym asystentem Akcji Katolickiej bp. Mariuszem Leszczyńskim i generalnym asystentem KSM ks. prał. Antonim Sołtysikiem z Krakowa. Spotkanie, zorganizowane przez Zarząd Diecezjalny i asystenta diecezjalnego KSM ks. Juliana Brzezickiego, odbyło się 21 lutego w Trzęsinach i stanowiło drugą część obchodów jubileuszowych Stowarzyszenia. Pierwszy etap tych obchodów miał miejsce w sobotę poprzedzającą patronalne święto KSM - uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, 21 listopada 2003 r., w sali klubu garnizonowego w Zamościu. Wtedy to młodzież przygotowująca się do członkostwa i działająca w Stowarzyszeniu wysłuchała świadectw założycieli KSM w diecezji i przedstawicieli poprzednich zarządów KSM, a także wystąpień przedstawicieli Urzędu Miasta i Kuratorium Oświaty w Zamościu.
Na spotkanie do Trzęsin przybyli prezesi 18 oddziałów parafialnych wraz z delegatami oraz księżmi asystentami. Podczas Zjazdu wybrano 7 osób do nowego zarządu diecezjalnego, który ukonstytuował się po mianowaniu prezesa zarządu przez bp. Jana Śrutwę.
Nominacja ta miała miejsce 27 lutego. Prezesem zarządu diecezjalnego KSM została Alicja Knap z parafii Majdan Sopocki. Pozostałe funkcje w zarządzie objęły następujące osoby wybrane na zjeździe diecezjalnym w Trzęsinach:
Monika Gębala z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie, Dionizy Antosz z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju, Edyta Saj z parafii św. Jana Chrzciciela w Trzęsinach, Jacek Stefański z parafii św. Jana Chrzciciela w Stawie Noakowskim, Jadwiga Szawara z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Narolu.
Głównym punktem zjazdu diecezjalnego była Msza św. pod przewodnictwem bp. Mariusza Leszczyńskiego, koncelebrowana przez ks. prał. A. Sołtysika, diecezjalnego asystenta ks. J. Brzezickiego oraz księży asystentów oddziałów parafialnych KSM z diecezji.
W kazaniu Ksiądz Biskup nawiązał do Ewangelii o Przemienieniu Pańskim na Górze Tabor i podkreślił, że członek KSM ma być takim uczniem Chrystusa, który stylem swego życia będzie odnawiał wszystko w Chrystusie - zgodnie z przedwojennym hasłem Akcji Katolickiej. Ksiądz Biskup mówił dalej o przedwojennych wspólnych korzeniach Akcji Katolickiej i KSM, kiedy to Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej działały obok Katolickiego Stowarzyszenia Mężów i Katolickiego Stowarzyszenia Kobiet, realizując ten sam charyzmat, choć za pomocą różnych metod i środków. Ksiądz Biskup przywołał przesłanie Papieża Jana Pawła II, skierowanego we wrześniu 2003 r. do uczestników nadzwyczajnego zgromadzenia włoskiej Akcji Katolickiej. Za Ojcem Świętym podkreślił, że Kościół potrzebuje dziś takich wiernych świeckich, którzy w szkole świętości i apostolstwa, tj. w Akcji Katolickiej i w KSM, będą się uczyli żyć radykalnym przesłaniem Ewangelii i wprowadzali je w życie. „Stowarzyszenia Akcji i KSM - mówił Kaznodzieja - powinny pomagać swoim członkom coraz pełniej odkrywać i przeżywać wielkość chrześcijańskiego powołania i pracy apostolskiej tak, aby w konkretnym kontekście kulturowym i eklezjalnym dochować heroicznej wierności chrzcielnym przyrzeczeniom, a przez to budować cywilizację miłości”. Ksiądz Biskup podkreślił następujące cechy Stowarzyszenia: misyjność, diecezjalność, jedność i świeckość, które w efekcie dają najbardziej dojrzałą i zintegrowaną z Kościołem formę apostolatu świeckich. Wspomniał o bł. Stanisławie Starowiejskim, przedwojennym działaczu lubelskiej Akcji Katolickiej oraz o innych patronach Akcji, którzy przynaglają to tego, aby w organizacji uczyć się działać w duchu miłości i przebaczenia, cierpliwości i braterstwa, obejmujące nim wszystkich, a zwłaszcza najuboższych. Ksiądz Biskup przypomniał, że każdy członek Stowarzyszenia ma na nowo odkrywać przyrzeczenia chrzcielne, wybierając z pełną świadomością i otwartością chrześcijańską świętość jako „wysoką miarę zwyczajnego życia chrześcijańskiego”. Członek KSM ma kształtować swoją duchowość przez udział w Liturgii Kościoła, kultywować sztukę medytacji i każdego roku odprawiać rekolekcje. Trzeba też starać się o to, aby wspólnota, do której się należy, była szkołą modlitwy i takim miejscem, gdzie można znaleźć pomoc na trudnej drodze rozeznania swego powołania i jego wiernej realizacji.
Nawiązując do wypowiedzi Ojca Świętego, Kaznodzieja podkreślił, że Kościół potrzebuje dziś takich wspólnot jak Akcja Katolicka i KSM, a miejscem ich aktywności powinna być parafia, gdzie ich członkowie mają na co dzień służyć Kościołowi z oddaniem i entuzjazmem. Działając bez rozgłosu, winni przyczyniać się do ożywienia lokalnych wspólnot wierzących. „Akcja Katolicka i KSM to stowarzyszenia otwarte i przyjazne dla wszystkich - podkreślił Ksiądz Biskup. - Każdy może w nich dać wyraz swej gotowości do służby i znaleźć dogodną sposobność do podejmowania twórczego dialogu z innymi. Nie brak w nich świadków i nauczycieli gotowych towarzyszyć braciom w drodze do wiary głębokiej i dojrzałej”. Ksiądz Biskup stwierdził z satysfakcja, że członkowie KSM i Akcji, którzy patrzą na świat oczyma Bożymi, potrafią dostrzegać w nim znaki obecności Ducha Świętego. Trzeba więc korzystać z tych Jego darów i ubogacać nimi świat kultury, gospodarki, a nawet polityki. Wszędzie trzeba się przyczyniać do tego, aby w dzisiejszym świecie była budowana cywilizacja miłości i pokoju: w rodzinach, parafiach, w miastach, wioskach, miejscach pracy i odpoczynku, szkołach, ośrodkach zdrowia. Akcja Katolicka i KSM - w myśl wskazań Ojca Świętego - mają kształtować własną duchowość, wynikającą z kontemplacji oblicza Chrystusa, a Mistrzynią w tej szkole duchowości jest Maryja, Matka Odkupiciela i Matka Kościoła.
Pod koniec Mszy św. głos zabrał generalny asystent KSM ks. A. Sołtysik, który zwrócił uwagę na potrzebę istnienia KSM jako organizacji, która uczy planowania i systematyczności: „Młodzi, trwając w jedności z Chrystusem i między sobą, powinni stawać się pierwszymi i bezpośrednimi apostołami w środowisku młodych przez świadectwo słowem i życiem”. Ksiądz Prałat, przywołując słowa Ojca Świętego ze Światowych Dni Młodzieży w Rzymie, powiedział, że Papież jest dla młodzieży przykładem przyznawania się do Chrystusa i wiernego trwania przy Nim. I dodał, że Chrystusa trzeba wprowadzać do wszystkich dziedzin życia: Szczęść Boże ma rozbrzmiewać w kawiarni, w szkole, na ulicy itp. Przypomniał, że członkowie KSM w sposób szczególny są odpowiedzialni za Kościół w Polsce i za Ojczyznę. W myśl swego zawołania mają być gotowi „służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie” całym swoim życiem. I chociaż nie wszyscy muszą być w KSM, to KSM ma być dla wszystkich. Członkowie KSM powinni przykładem i świadectwem swego życia innych pociągać do Chrystusa.
Po Mszy św. młodzież zaprezentowała w Domu KSM formy swojej działalności w organizacji i w parafiach. Następnie głos zabrał raz jeszcze Ksiądz Biskup i Generalny Asystent KSM, po czym ks. J. Brzezicki przedstawił plan działań KSM w diecezji zamojsko-lubaczowskiej na rok 2004. Zaprezentowano też treść planowanej księgi pamiątkowej, podsumowującej 10 lat działalności KSM w diecezji. Oddziałom KSM, księżom asystentom oraz najbardziej aktywnym członkom KSM wręczono dyplomy z podziękowaniami. Spotkanie zakończono błogosławieństwem Księdza Biskupa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kiedy dym stanie się biały?

2025-05-07 11:45

[ TEMATY ]

konklawe

komin

Adobe Stock

Na kongregacjach generalnych przed konklawe ścierały się bardzo różne opinie. Jednak w Kaplicy Sykstyńskiej od dzisiaj sprawy mogą potoczyć się szybciej niż się spodziewamy. Nawet niezwykle dynamiczne konklawe z 1978 r. potrzebowało tylko ośmiu głosów, aby wybrać papieża.

Nowy papież powinien być „prawdziwym duszpasterzem” i przywódcą, który wie, jak „wyjść poza granice Kościoła katolickiego, promując dialog i budowanie relacji z innymi światami religijnymi i kulturowymi”. Takie dość banalne zdania można było znaleźć w codziennych komunikatach watykańskiego biura prasowego, które miały informować opinię publiczną o tematach poruszanych przez kardynałów na kongregacjach generalnych.
CZYTAJ DALEJ

Konklawe i najpilniej obserwowany komin świata

2025-05-07 21:12

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Choć to jeden z głównych symboli konklawe, to jego tradycja sięga jedynie nieco ponad 100 lat. Biały dym z komina zamontowanego na Kaplicy Sykstyńskiej obwieszcza światu wybór papieża. Fumata bianca weszła też na stałe do języka włoskiego jako synonim rozwiązania jakiejś sprawy, zakończenia oczekiwania.

Po raz pierwszy biały dym zwiastował wybór papieża 3 września 1914 roku, gdy wybrano kardynała Giacomo della Chiesa, który przybrał imię Benedykta XV. Wcześniej wybór papieża oznaczał… brak dymu, bowiem karty ze skutecznego głosowania archiwizowano. Dłuższa jest historia czarnego dymu. We wcześniejszych wiekach, niezależnie od tego czy konklawe odbywało się w Watykanie, czy na rzymskim Kwirynale (gdy istniało Państwo Kościelne) czerń z komina była znakiem, że wakat na Stolicy Apostolskiej trwał.
CZYTAJ DALEJ

„Pokój Łez” - miejsce, w którym kardynał staje się papieżem

2025-05-08 08:33

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

Na ścianie Sądu Ostatecznego w Kaplicy Sykstyńskiej, po obu stronach ołtarza, znajdują się dwoje zamkniętych, niezbyt dużych drzwi. Te po lewej prowadzą do tak zwanego „Pokoju Łez”, do którego tuż po wyborze wchodzi nowo wybrany papież, aby przebrać się i na kilka minut oddać się modlitwie. Jak mówi ks. prałat Marco Agostini, ceremoniarz papieski, tam papież uświadamia sobie, kim się stał, kim od tego momentu będzie.

Po ogłoszeniu wyboru w Kaplicy Sykstyńskiej kardynał, który uzyskał wymaganą liczbę głosów udaje się do małego pomiedzczenia sąsiadującego z Kaplicą Sykstyńską. Ta ciasna przestrzeń ze sklepieniem, na którym zachowały się fragmenty fresków, kontrastuje z oszałamiającym pięknem samej Kaplicy. Po jednej stronie dwa ciągi schodów, na przeciwległej ścianie okno zasłonięte kotarą. Wyposażenie stanowi ciemne drewniane biurko i dwa krzesła, czerwona sofa i wieszak na ubrania. Wystrój jest skromny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję