Reklama

Niedziela Częstochowska

Rok Biegańskiego. Pamięć o dr. Władysławie Biegańskim

Z okazji trwającego obecnie, ogłoszonego przez Senat RP, Roku dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie odbył się dniach 6-8 kwietnia cykl uroczystości poświęconych jego pamięci. Był to jednocześnie hołd dla wybitnego lekarza, naukowca, filozofa, etyka i społecznika, nazywanego współtwórcą przełomu w medycynie.

[ TEMATY ]

dr Władysław Biegański

Jerzy Zawadowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biegański w ciągu 35 lat pracy w Częstochowie ogłosił drukiem 132 prace w dziedzinie medycyny i filozofii. Był prekursorem kilku dziedzin medycyny, w tym neurologii, kardiologii, ortopedii.

Obchody zainaugurowano 6 kwietnia w Muzeum Częstochowskim, gdzie została otwarta wystawa „Doktor Władysław Biegański – życie i dzieło – w stulecie śmierci”, którą tworzą fotografie, faksymile dokumentów i rękopisów oraz aforyzmy Doktora. Wystawa w styczniu i lutym br. była prezentowana w siedzibie Senatu RP w Warszawie. Zaprezentowano również reprint jego dzieła „Myśli i aforyzmy o etyce lekarskiej” Doktora Władysława Biegańskiego z 1899 r. zawierającego sformułowania Doktora, które przeszły już do klasyki: „Nie będzie dobrym lekarzem, kto nie jest dobrym człowiekiem”, „Jest to złota zasada w życiu wymagać mało od świata, a dużo od siebie”, a także „Dobrego lekarza, tak jak dobrego żeglarza, poznasz tylko podczas burzy i niebezpieczeństwa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Doktor Biegański był również wspominany podczas modlitwy apelowej w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. W rozważaniach apelowych abp Wacław Depo, metropolita częstochowski podkreślił: „Słusznie kiedyś zaznaczył drugi biskup częstochowski, Zdzisław Goliński, że Częstochowa powinna mieć nie tylko Jasną Górę, ale i „jasnych” ludzi. Tych „jasnych” ludzi, przejrzystych, niezakłamanych potrzebuje dzisiaj Polska. Niewątpliwie do nich należał i należy dr Władysław Biegański, któremu Towarzystwo Lekarskie Polskie i Częstochowskie, poświęca sesję naukową, którą można streścić słowami samego pana doktora: „Uczcie, że chory to nie tylko mniej lub więcej ciekawy przypadek patologiczny, lecz nieszczęsny człowiek, nasz bliźni”. Zdajemy sobie sprawę, że postęp cywilizacyjny zmienia formy terapii, leczenia, ale ponadczasowe, pomimo epoki tzw. post prawdy, powinny pozostawać zasady etyczne określające powinności lekarza. Maryjo, dziękujemy Ci za tego „jasnego” człowieka, doktora Władysława, którego określano Profesorem bez katedry, który już 100 lat temu pytał dlaczego na szpitalach i klinikach nie umieszcza się napisu „Egrotus res sacra” – „Chory sprawą świętą”. Może by ten napis przypominał wszystkim, że w głębi tych gmachów, istnieje nie muzeum patologii szczegółowej, ale przybytek najwyższej niedoli i współczucia dla chorych”.

Reklama

Następnego dnia odbyły się uroczystości rocznicowe przy odrestaurowanym grobie dr. Biegańskiego na cmentarzu Kule. Odsłonięto tam pamiątkową tablicę i złożono wieńce. W uroczystości na cmentarzu uczestniczył abp Wacław Depo.

Popołudniu w częstochowskiej Filharmonii zainaugurowano Międzynarodową Konferencję Naukową. Po powitaniu gości i oficjalnych wystąpieniach został zaprezentowany album „Światło w medycynie”. Prezentacji dokonali: autor wstępu prof. Marian Zembala, kardiochirurg , dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz autor zamieszczonych w albumie fotografii lekarz kardiolog Wojciech Kulak. Album zawiera też wybrane sentencje dr Biegańskiego i w zamyśle autorów ma zwrócić uwagę na ten szczególny testament Doktora, który, jak napisał prof. Zembala, „jest i pozostanie nieprzemijającym wzorcem właściwych postaw i zachowań etycznych wobec drugiego człowieka, jego cierpienia i walki z chorobą”.

Anna Wyszyńska

Wykład inaugurujący konferencję naukową pt. „Pierwiastki etyczne w przysiędze Hipokratesa” wygłosił prof. Jerzy Woy-Wojciechowski.

Wręczono również nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie ochrony zdrowia.

W drugim dniu konferencji odbyły się dwie sesje wykładowe. W pierwszej „Doktor Władysław Biegański. Biegański i jego epoka” wykłady wygłosili: prof. Ryszard Gryglewski, dr n. med. Monika Zamachowska, dr Juliusz Sętowski, dr n. med. Michał Skoczylas, dr n. med. Bolesław Lichterman i dr hab. prof. AJD Urszula Cierniak, dr Andrzej Kuśnierczyk, Grzegorz Basiński, Wiesław Paszkowski i prof. Janusz Skalski. W sesji drugiej zatytułowanej „Filozofia i etyka w medycynie wczoraj i dziś” wykładowcami byli: prof. Krzysztof Składowski, ks. prof. dr hab. Tadeusz Biesaga, prof. Jerzy Jurkiewicz, dr n. med. Jolanta Warzycha, Hanna Paszko, dr n. med. Wanda Terlecka, prof. Magdalena Durlik, dr hab. n. med. Andrzej Wojnar – prof. WSF oraz dr Kazimierz Szałata.

Reklama

Moderatorami obu sesji byli: prof. Jerzy Jurkiewicz, prof. Andrzej Kierzek, prof. Grzegorz Opala i dr hab. n. med. Andrzej Wojnar.

Przed konferencją wręczono Honorowe Statuetki Biegańskiego, które są najwyższym odznaczeniem Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego.

– Postać Biegańskiego jest przede wszystkim wzorem postawy etycznej lekarza, ale nie tylko – również pracownika naukowego, filozofa, społecznika – powiedziała w rozmowie z „Niedzielą” prezes Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego i koordynatorka obchodów dr Beata Zawadowicz. – Był jednym z wybitniejszych naukowców w swoich czasach. Po studiach w Warszawie, Berlinie i Pradze osiedlił się w 1883 r. w Częstochowie, obejmując kierownictwo Szpitala im. Najświętszej Maryi Panny oraz stanowiska lekarza miejskiego i lekarza Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Zastał miejscowy szpital w ruinie, szybko go zreformował i rozwinął do „małej kliniki”. Oprócz pracy zawodowej i naukowej Władysław Biegański był znanym społecznikiem. W 1901 r. założył Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie i został jego pierwszym, wieloletnim prezesem. Był twórcą i prezesem Towarzystwa Dobroczynności dla Chrześcijan. Doktor Biegański wiele czasu poświęcał popularyzacji zasad higieny. Prowadził na szeroką skalę akcję oświaty sanitarnej, walki z chorobami zakaźnymi w tym z gruźlicą, tworzenia ambulatoriów fabrycznych, zwalczania alkoholizmu, był też krzewicielem kultury fizycznej. Był inicjatorem i pierwszym prezesem częstochowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, jednym z twórców i założycieli częstochowskiego oddziału Warszawskiego Towarzystwa Higienicznego W 1905 r. utworzył w Częstochowie Muzeum Higieniczne. Propagował tym samym higienę i profilaktykę, bo już wówczas dostrzegał znaczenie tego, co dziś nazywamy „zdrowym stylem życia”. Dzięki jego pracy prowincjonalna wówczas Częstochowa zaczęła się rozwijać. Proponowano mu objęcie stanowisk w wielkich ośrodkach naukowych, ale on pozostał wierny Częstochowie. Dlatego już w XXI wieku wybrany został przez mieszkańców swego miasta na Częstochowianina Stulecia. Dobrze się stało, że izby lekarskie z całego kraju zamówiły ponad 7 tys. egzemplarzy reprintu „Myśli i aforyzmów” dr. Biegańskiego, które mają trafić do młodych lekarzy. Myśli Biegańskiego są ponadczasowe. Czytając to dzieło ma się wrażenie, jakby zostało napisane wczoraj – podkreśliła dr Zawadowicz.

W uroczystych obchodach poświęcony dr Władysławowi Biegańskiemu w Częstochowie uczestniczyli profesorowie, naukowcy, lekarze, członkowie Towarzystw Lekarskich, Okręgowych Izb Lekarskich z całej Polski i Polonia medyczna z Mołdawii, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Rosji, Niemiec i Austrii – w sumie ok. 800 osób.

2017-04-10 09:47

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obchody 100-lecia śmierci doktora Władysława Biegańskiego

[ TEMATY ]

dr Władysław Biegański

Fot. z książki "Dr Władysław Biegański - Częstochowianin stulecia"

Dr Władysław Biegański

Dr Władysław Biegański

ROK 2017 ROKIEM WŁADYSŁAWA BIEGAŃSKIEGO

Obchody 100-lecia śmierci Doktora Władysława Biegańskiego,

CZYTAJ DALEJ

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Od środy zapraszamy na uroczyste obchody Oktawy Uroczystości św. Stanisława. W kolejne dni Oktawy, Mszom Świętym o godz. 19.00 połączonej z procesją wokół Sadzawki św. Stanisława przewodniczyć będą: w środę – Księża Kanonicy, w czwartek – Ojcowie Karmelici z kościoła Na Piasku; w piątek – Ojcowie Reformaci; w sobotę – Ojcowie Bernardyni; w niedzielę – Nieszpory pod przewodnictwem Ojców Augustianów o godz. 16.30, w poniedziałek - Księża Misjonarze; we wtorek - Ojcowie Franciszkanie Conv. i w środę na zakończenie Oktawy - Ojcowie Dominikanie.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Głównym motywem pielgrzymki do tego miejsca kultu maryjnego jest 107. rocznica rozpoczęcia objawień Maryi trzem pastuszkom w Cova da Iria. Według służb porządkowych na rozpoczynające się późnym popołudniem w niedzielę uroczystości do Fatimy może przybyć ponad 500 tys. pątników, głównie Portugalczyków. Uroczystościom tym będzie przewodniczył ordynariusz diecezji Leiria-Fatima biskup José Ornelas. Stoi on na czele Konferencji Episkopatu Portugalii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję