Reklama

Polska

Ewangelizacja Krakowa

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Kraków

BOŻENA SZTAJNER


Na stadionie Cracovii oraz w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach rozpoczyna się ewangelizacja Krakowa. Przygotowania do tego wydarzenia trwały blisko rok, a w pracę zaangażowało się ok. 3 tys. osób z pięćdziesięciu wspólnot katolickich. „Ewangelizacja Krakowa będzie stanowić głębokie myślenie o wierze” - powiedział bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji podczas konferencji prasowej.

W przygotowanie ewangelizacji Krakowa włączyło się pięćdziesiąt ruchów i wspólnot katolickich, działających na terenie archidiecezji krakowskiej, łącznie ok. 3 tys. osób. Przygotowania do tego spotkania trwały od listopada ubiegłego roku. Z tej okazji rozdano 600 tys. zaproszeń.

„Nie mam wątpliwości, że Duch Święty prowadzi Kościół w kierunku Nowej Ewangelizacji, czyli tych, którzy są ochrzczeni, ale z dla siebie wiadomych względów porzucili praktyki chrześcijańskie” - mówił bp Grzegorz Ryś, na konferencji prasowej w krakowskiej kurii. „Jest to także problem Kościoła w Polsce, dlatego nie bez powodu Jan Paweł II po raz pierwszy użył określenia Nowa Ewangelizacja w 1979 r. w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski, podczas Mszy św. w Nowej Hucie” - wyjaśniał.

„Chcemy zaprosić wszystkich, którzy są ochrzczeni, ale ich ścieżki do Kościoła pozarastały. Chcemy ich zaprosić do wspólnoty osób wierzących, którzy przeżywają wiarę"- zapowiedział biskup.

Krakowski biskup pomocniczy podkreślił, że od samego początku osobą, która namawiała do organizacji tego wydarzenia i wspiera ją jest kard. Stanisław Dziwisz, który przerwie swój pobyt na Synodzie Biskupów, aby przewodniczyć Mszy św. w Łagiewnikach, wieńczącej to wydarzenie.

„To jest wydarzenie, które organizuje Kościół krakowski pod kierunkiem swojego biskupa” - zaznaczył. Jego zdaniem rok przygotowań do tego wydarzenia to ważne doświadczenie Kościoła, który jest dynamiczny i żywy. „Nie chcemy tego wydarzenia spłaszczyć tylko do koncertów, ale chcemy by było doświadczeniem żyjącego Boga, które dla nas jest ważne i chcemy na niego otwierać innych” - wyjaśniał bp Ryś.
Od listopada w poszczególnych parafiach organizowane będą wydarzenia, m. in. kursy i katechezy, głównie dla tych osób, które „przebudziły się” w trakcie ewangelizacji Krakowa. „Kościół rozeznaje swoją misję i idzie do tych, którzy są ochrzczeni, ale nie ma ich w naszej wspólnocie Kościoła. Jeżeli ktoś ma w sobie wiarę to się nią dzieli” - podkreślił biskup.

W ramach wydarzenia zaplanowano m. in. wspólne modlitwy za miasto, dzielenie się świadectwami, głoszenie Dobrej Nowiny, koncerty.

Ewangelizacja Krakowa w pierwszych dwóch dniach (19 i 20 października) odbywać się będzie na stadionie Cracovii. Natomiast zwieńczeniem tego wydarzenia będzie Msza św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, którą zaplanowano na 21 października. Przewodniczyć jej będzie kard. Stanisław Dziwisz. Będzie to nabożeństwo z posłaniem do ewangelizacji w środowiskach pracy, nauki i zamieszkania.

Wydarzenie to wpisuje się w rozpoczęty 11 października Rok Wiary w Kościele katolickim.
2012-10-18 09:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego

[ TEMATY ]

Kraków

błogosławieństwo

mogila.cystersi.pl

W Wielką Środę relikwiami Krzyża Świętego, przechowywanymi w Sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile, pobłogosławi mieszkańców dzielnicy kustosz sanktuarium i proboszcz mogilskiej parafii o. Wincenty Zakrzewski OCist. Sanktuarium w Mogile jest najstarszym i najsłynniejszym w Polsce ośrodkiem kultu Pana Jezusa Ukrzyżowanego.

Ojciec Zakrzewski podkreśla, że choć czas pandemii to dla wszystkich czas próby, jednak może to być też czas łaski, który należy dobrze wykorzystać.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy proszą o modlitwę

2023-01-31 15:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Ordynariusz diecezji opolskiej od kilku dni temu skarżył się na gorsze samopoczucie. Przewieziono go do szpitala na badania. Biskupi pomocniczy proszą kapłanów i wiernych o modlitwę o jego zdrowie.

Ks. dr Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego i rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu, poinforomwa, iż ordynariusz diecezji opolskiej w piątek 27 stycznia poczuł się gorzej. Konieczna była hospitalizacja. Na miejscu trwają badania, z pomocą których lekarze chcą ustalić przyczyny infekcji.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

bp Edward Dajczak

Magdalena Pijewska

Bp Edward Dajczak

Bp Edward Dajczak

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego. Tym samym bp Edward Dajczak po ponad 15 latach posługi przechodzi na emeryturę, a nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim zostaje bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor.

Decyzję papieża 2 lutego ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Informacja została podana do publicznej wiadomości w koszalińskiej katedrze po godz. 12.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję