Peregrynacja po męskich klasztorach i domach zakonnych w Polsce została zapoczątkowana 16 października 2013 r. na Jasnej Górze i początkowo miała miejsce w archidiecezji częstochowskiej. Ikona Jasnogórska, która nawiedza poszczególne wspólnoty, została ofiarowana polskim zakonom przez Sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego w marcu 1963 r., gdy nastąpiła pierwsza peregrynacja.
Mszy św. o godz. 15.00 w kościele ojców jezuitów, na której zgromadzili się przedstawiciele męskich wspólnot zakonnych archidiecezji warszawskiej, przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W homilii zachęcił, aby dokonywać nieustannej refleksji nad charyzmatami zakonnymi oraz nad ich realizacją w zmieniających się czasach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
"Światu ciągle potrzeba świadectwa życia według rad ewangelicznych" - wyjaśniał kard. Nycz. Zaznaczył również, że dzisiejsze spotkanie z zakonnikami diecezji jest okazją do wyrażenia wdzięczności za ubogacającą obecność charyzmatów zakonnych w Kościele diecezjalnym.
Peregrynacji towarzyszy dzień skupienia organizowany w każdej nawiedzanej wspólnocie zakonników. Pierwszą wspólnotą byli jezuici mieszkający przy ul. Świętojańskiej, a do poprowadzenia dnia skupienia zaproszony został paulin z Jasnej Góry o. dr Michał Legan. Kard. Kazimierz Nycz wyraził życzenie i zaprosił, aby zakończenie peregrynacji po zakonach męskich w archidiecezji warszawskiej miało miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej.