Reklama

Święci i błogosławieni

Wilamowice: pierwsze sanktuarium św. abp. Józefa Bilczewskiego

[ TEMATY ]

relikwie

sanktuarium

WIKIPEDIA

W 7. rocznicę kanonizacji abp. Józefa Bilczewskiego kościół parafialny w Wilamowicach, miejscu urodzenia świętego, otrzymał tytuł sanktuarium. Uroczyście ogłosił to 23 października ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy podczas Mszy św. z udziałem m.in. bp. Mariana Buczka, ordynariusza diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie, licznych księży, a także przedstawicieli rodziny wyniesionego na ołtarze metropolity lwowskiego.


W świątyni od kilku lat rozwija się intensywnie kult pochodzącego z Wilamowic świętego. Przed liturgią modlono się w miejscu, gdzie niegdyś stał dom rodzinny św. Józefa Bilczewskiego. Stamtąd procesyjnie, niosąc relikwie arcybiskupa i odmawiając Różaniec, uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła Przenajświętszej Trójcy. Tu odczytano dekret ordynariusza ogłaszający tę świątynię sanktuarium św. abp. Józefa Bilczewskiego.


W homilii bp Rakoczy podkreślił, że zgromadzeni dziś podczas uroczystości wierni wierzą, że św. Józef Bilczewski, któremu za życia tak bliska była parafia i mieszkańcy Wilamowic, „patrzy na nas z nieba i wstawia się z nami u Boga. „Jakże mogłoby być inaczej skoro święci są nam dani ku pomocy i obronie” – dodawał biskup i podkreślał, że dzięki wprowadzonym relikwiom święty arcybiskup będzie obecny duchowo i materialnie. „Niech to sanktuarium stanie się miejscem gorącej modlitwy do Boga za wstawiennictwem św. Józefa Bilczewskiego. Niech wyprasza on potrzebne łaski tym, którzy będą tu przybywać z różnych miejsc naszej ojczyzny, ale także Ukrainy i innych państw” – podkreślał kaznodzieja.


Proboszcz parafii ks. prałat Michał Boguta przyznaje, że w kaplicy kościelnej przed obrazem świętego codziennie modli się wiele osób, a w ciągu roku przybywa tu kilkadziesiąt pielgrzymek zorganizowanych i indywidualnych. „To oni szerzą kult świętego w swych miejscowościach. Świadczą o tym często pisane prośby i podziękowania za doznane łaski za wstawiennictwem św. Józefa Bilczewskiego” – mówił kapłan w rozmowie z KAI.


W wilamowickiej świątyni w każdą środę podczas porannej Eucharystii przez wstawiennictwo świętego zanoszone są prośby, składane w kaplicy lub przysyłane w listach lub e-mailach. Zdarzają się podziękowania za wysłuchane modlitwy”. Liturgia kończy się ucałowaniem relikwii św. Józefa Bilczewskiego. Duchowny przyznaje, że zdarzają się autentyczne uzdrowienia.


Podczas uroczystości ogłoszenia sanktuarium wprowadzone zostały otrzymane od arcybiskupa Lwowa, Mieczysława Mokrzyckiego relikwie świętego. W kunsztownym relikwiarzu zamknięty zostanie fragment kości przedramienia św. Józefa Bilczewskiego. Po Mszy duchowni uroczyście wnieśli i ucałowali relikwie do kaplicy ku czci świętego.


Józef Bilczewski urodził się 26 kwietnia 1860 r. w Wilamowicach koło Bielska-Białej. Zamiast medycyny wybrał krakowskie seminarium duchowne i czteroletnie studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. 6 lipca 1884 r. został wyświęcony na kapłana w Krakowie przez kard. Albina Dunajewskiego. Studiował w Wiedniu, Rzymie oraz Paryżu. W 1891 r. został profesorem teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, piastując przez pewien okres funkcję dziekana fakultetu teologicznego, a także rektora Uniwersytetu. 17 grudnia 1900 r. papież Leon XIII mianował go arcybiskupem lwowskim obrządku łacińskiego.

Arcybiskup zmarł 20 marca 1923 r. Beatyfikował go w 2001 r. Jan Paweł II. Kanonizacji dokonał 23 października 2005 r. w Rzymie Benedykt XVI. Datę kanonizacji wyznaczył jeszcze Jan Paweł II, który podobnie jak przyszły metropolita lwowski był wychowankiem wadowickiego gimnazjum.

2012-10-24 10:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Witaj, bł. Janie

24 czerwca, w uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, patronalne święto katedry toruńskiej i miasta, w godzinach wieczornych do Torunia przybyły relikwie bł. Jana Łobdowczyka, patrona żeglarzy, flisaków i ludzi morza. Mszy św. w toruńskiej katedrze przewodniczył bp Andrzej Suski

Uroczystość rozpoczęła się nad brzegiem Wisły. Relikwie bł. Jana z Łodbowa przypłynęły łodzią z Chełmna, gdzie do tej pory spoczywały. Stamtąd w procesji przy akompaniamencie orkiestry wojskowej z Torunia i przy dźwiękach dzwonu Tuba Dei zostały przeniesione ulicami miasta do katedry. – Przed 2 tys. lat nad brzegami Jordanu przygotowywał drogę Panu św. Jan Chrzciciel. 20 wieków później inny Jan nad Wisłą dawał przykład chrześcijańskiego życia i umiłowania Chrystusa – powiedział Biskup Andrzej we wprowadzeniu do Mszy św. Homilię wygłosił ks. kan. dr hab. Tomasz Dutkiewicz, który podkreślił konieczność głoszenia prawdy. Chrześcijanin bowiem nie może iść na kompromis ze złem, ale powinien być gotowy dla prawdy poświęcić swoje życie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

Koszalin

diecezjakoszalin.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z posługi biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora diecezji, bp. Zbigniewa Zielińskiego - ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat:

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor i profesor WSD

2023-02-03 23:09

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Stanisław Pamuła

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 lutego, w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Mszy św. żałobnej w niedzielę, 5 lutego o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję