Reklama

Młodzi pielgrzymują do Maryi

Pisaliśmy już o tradycji czuwań na Jasnej Górze, o jego bogatej historii, o inicjatorach i kontynuatorach. Popatrzmy teraz jak spotkanie z Maryją przeżywają młodzi ludzie, których samodzielne życie dopiero się zaczyna i wymaga od nich wielu trudnych wyborów. Te wybory chcą podejmować szukając oparcia w Matce Jezusa, w naszej Matce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdego 11 dnia miesiąca z bliskich, ale i najodleglejszych zakątków naszej archidiecezji przyjeżdżają wspólnoty parafialne, wspólnoty zakonne, księża, młodzież i dorośli. Wszyscy pielgrzymują do Matki, żeby być blisko niej, aby przez jej wstawiennictwo przepraszać, dziękować i prosić o łaski u Pana Jezusa.
Każdorazowo za czuwanie na Jasnej Górze jest odpowiedzialna inna grupa, wspólnota parafialna. Czuwania przygotowują klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne, parafie, grupy oazowe oraz inne wspólnoty. Dla osób, które w nich uczestniczą najbardziej wzruszająca jest jednak modlitwa przygotowywana i prowadzona przez młodzież.
11 sierpnia czuwanie u Jasnogórskiej Pani przygotowali młodzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z parafii św. Filipa i Jakuba Apostołów w Skomlinie.
Czuwanie rozpoczyna się apelem Jasnogórskim i konferencją abp. Stanisława Nowaka.
Podczas tego czuwanie padło pytanie: Jak naśladować Jezusa?
Ksiądz Arcybiskup mówił o życiu Maryi, które było pielgrzymowaniem. To pielgrzymowanie zakończyło się w momencie Jej zjednoczenia się z Trójcą Świętą, czyli w chwili wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. „Nasze pielgrzymowanie do sanktuarium jasnogórskiego jest próbą podążania śladami Jezusa i Maryi. Każde sanktuarium jest obrazem, symbolem sanktuarium niebieskiego, do którego mamy nadzieję dotrzeć po śmierci” - mówił Arcypasterz.
„Prosimy Cię Matko, byś w tej wędrówce do nieba była zawsze z nami. Gdzie jesteś Ty, tam zstępuje Duch Święty udzielając swych cudownych darów tak potrzebnych współczesnemu człowiekowi - wołali młodzi, kierując spojrzenia pełne miłości w stronę jasnogórskiej ikony. Matko! Chcemy, żebyś uczyła nas pokory i ufności, zechciała stać się naszą Mistrzynią życia! Abyś podnosiła nas z upadków i prowadziła bezpieczną drogą do Chrystusa. Pragniemy poznać, pokochać i całkowicie zjednoczyć się z Chrystusem”.
Słowa skierowane do Maryi, wypowiadane przez młodzież były wzmacniane przez śpiew, w który włączali się wszyscy uczestnicy czuwania. Mówiono o potrzebie oczyszczenia serca, o grzeszności każdego człowieka i wielkiej miłości Boga, który nie odwraca się od nas nigdy. W pamięć i serce wpisywały się słowa wypowiadane przez młodych: „Masz dla mnie Panie plan, który jest planem miłości”.
Rozważania i modlitwa różańcowa były wprowadzeniem w Liturgię Mszy św. celebrowanej przez abp. Stanisława Nowaka. W homilii Ksiądz Arcybiskup mówił o dogmacie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podkreślając, że każdy z nas powinien naśladować Maryję przez dążenie do życie w przyjaźni z Bogiem, czyli bezgrzeszności.
Na zakończenie Ksiądz Arcybiskup podziękował młodym za to, że tak pięknie przez śpiew przekazywała prawdę o miłości.
15-osobowa grupa młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z parafii Świętych Filipa i Jakuba Apostołów w Skomlinie na co dzień dba o oprawę muzyczną do Mszy św., współpracuje z proboszczem ks. Sławomirem Masłowskim. Działania młodych koncentrują się wokół potrzeb parafii i bliźniego - współpracują z gminą i Szkołą Podstawową oraz Gimnazjum w Skomlinie, pomagając wspólnie Domowi Dziecka w Komornikach, kwestują na rzecz dzieci, odwiedzają je. Aktywnie, z dużym zapałem uczestniczą w comiesięcznych dniach formacyjnych KSM - u w Toporowie.
11 grudnia 2003 r. na Jasnej Górze miało miejsce czuwanie przygotowane przez diecezjalną grupę Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Po czuwaniu młodzi ze Skomlina wystąpili z inicjatywą poprowadzenia czuwania przez parafialny KSM.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie żyje górnik poszukiwany po wtorkowym wstrząsie w kopalni Mysłowice-Wesoła

2024-05-15 08:52

[ TEMATY ]

górnictwo

PAP/Kasia Zaremba

Nie żyje trzeci górnik, ostatni z poszukiwanych po wtorkowym wstrząsie w kopalni Mysłowice-Wesoła - przekazała PAP w środę rano rzeczniczka Polskiej Grupy Górniczej, do której należy kopalnia, Aleksandra Wysocka-Siembiga.

"Górnik ten został znaleziony; lekarz o godz. 7.20 stwierdził zgon. Rodzina została już powiadomiona" - powiedziała Wysocka-Siembiga.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Odpust u św. Andrzeja Boboli

2024-05-15 21:18

[ TEMATY ]

parafia św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Jutro – 16 maja – kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w narodowym sanktuarium św. Andrzeja Boboli na stołecznym Mokotowie.

Liturgia ku czci patrona Polski i metropolii warszawskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Eucharystię będą koncelebrowali biskupi z metropolii warszawskiej, a homilię wygłosi bp Zbigniew Zieliński, biskup diecezjalny koszalińsko-kołobrzeski.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję