Reklama

Teksty życiem pisane

Co zrobić z odzyskanym darem?

Niedziela łowicka 35/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

5 lat narzeczeństwa nie było dla Edyty i Artura czasem na rozpoznanie własnych charakterów. Życie pokazało, że jej zależy przede wszystkim na spokojnym wychowaniu dzieci, a jemu z kolei nie zależy na niczym oprócz przysłowiowego świętego spokoju i okazji do wypicia. Po 8-godzinnej pracy na akord, kładł się, brał kilka piw i chciał ciszy, o co raczej trudno, gdy w domu czwórka małych dzieci. Nigdzie razem nie bywali, nie mieli wspólnych zainteresowań. „Żona dziesiątki razy przychodziła pod zakład pracy z bliźniakami w wózku błagając, bym wracał do domu w dniu wypłaty”.
Artur pamięta duży remont, tuż po zamianie mieszkania. „Masa gruzu, kurzu, robotnicy już poszli, a ona została z bałaganem pośród płaczących maluchów. Ja poszedłem pić z kolegami - wspomina Artur - Takich wydarzeń, kiedy zostawiałem ją bez pomocy było wiele”. Miara przebrała się, kiedy Edyta tuż po podjęciu pracy, po kilkunastoletniej przerwie, odkryła z przerażeniem, że mąż robi ogromne długi. Zaczął namiętnie grać w toto-lotka. Obstawiał coraz większe pieniądze, coś tam wygrywał, więc na alkohol zawsze miał. Na dom przestał dawać cokolwiek, a ona zarabiała najniższą krajową. Dzieci poszły do szkoły, rosły potrzeby. Arturowi znudziła się praca, więc wystarał się o rentę. Na krótki czas. To nic, że małe pieniądze, ale ile czasu, by się napić. Coraz większe długi, coraz niższe alimenty i coraz mniej trzeźwych dni sprawiły, że Edyta wniosła sprawę o rozwód z eksmisją, gdyż nie mogła dłużej pozwolić na kłótnie i wyzwiska przy dzieciach. Miesiąc po rozwodzie, 2 dni po odejściu do mieszkania po zmarłych rodzicach, Artur rozchorował się. On sam myślał, że to chwilowe zatrucie. Wszystko potoczyło się błyskawicznie, ani się obejrzał jak leżał na szpitalnym łóżku. Siostra zawiadomiła Edytę i dzieciaki. Odwiedzili go, owszem, ale wyglądało to bardziej na kurtuazję niż troskę. Gdy próbował pocałować żonę w policzek, żachnęła się. Ale Artur dziś już rozumie dlaczego, wszak jak ma się kilkudniowy pobyt w szpitalu do dwudziestu kilku lat piekła, które zgotował jej i dzieciom? Jeszcze 3 dni przed szpitalem, najmłodszy syn, 13-latek krzyczał: „nienawidzę ojca”. Znowu go zawiódł. Nie zabrał na obiecane ryby. Starsze, pełnoletnie dzieci jakoś sobie radzą emocjonalnie, mają swoje sprawy, choć też pod wpływem sytuacji życiowej w której dorastali, dokonując życiowych wyborów, popełniają błędy. Nie umieją znaleźć swego miejsca w świecie, wykorzystać szansy jaką daje im los.
Artur przerażony chorobą, operacją i tym co będzie dalej z jego zdrowiem, egzystencją - postanowił w końcu wziąć się w garść. Zrozumiał, że tym razem to już naprawdę koniec picia. „Może właśnie tym razem Bóg dał mi ostatnią szansę? - pytał sam siebie w szpitalnej kaplicy. - Może gdybym nie spotkał przypadkowo na mieście siostry, która zawiozła mnie do lekarza, pewnego razu, po prostu bym się nie obudził? Dlaczego tyle lat zmarnowałem?”.
Te wszystkie refleksje pozwoliły mu się jakoś podnieść. Nie pije od siedmiu miesięcy. Mieszka sam w mieszkaniu po rodzicach, ma czasu dużo, jak nigdy dotąd. Myśli jak go wypełnić. Przez 45 lat życia nie rozwinął żadnych zainteresowań, nie nawiązał żadnych, wartościowych przyjaźni. Relacje z dziećmi są dość chłodne, więc nawet gdyby je często widywał, rozmawiać nie ma o czym. Siedzieć samemu w domu i łykać lekarstwa przy telewizorze, tak się długo nie da.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza: współpracujemy z organami państwa i chcemy wspierać poszkodowanych

2024-05-15 10:26

[ TEMATY ]

komunikat

Red.

„Władze kościelne deklarują pełną współpracę z organami państwa w celu wyjaśnienia wszystkich spraw związanych z zarzutami postawionymi duchownemu” - czytamy w komunikacie kurii diecezji rzeszowskiej po aresztowaniu wikarego w Święcanach.

Publikujemy treść komunikatu Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie :

CZYTAJ DALEJ

Słowacja/ Media na bieżąco realcjonują sytuację po zamachu na premiera Ficę

2024-05-15 17:03

[ TEMATY ]

premier

Słowacja

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Słowackie media na bieżąco relacjonują sytuację po zamachu na premiera Roberta Ficę. Informacyjne stacje telewizyjne przerwały w środę swoje programy. Portale internetowe publikują informacje w trybie on-line.

Emisję swojego codziennego programu przerwała słowacka telewizja publiczna RTVS, która na bieżąco podaje najnowsze informacje przekazywane przez lokalne władze oraz organy ścigania. Transmituje również wystąpienia najważniejszych słowackich polityków i urzędników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję