Reklama

„Zbudujemy kościół i szpital...”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poniedziałek wielkanocny 17 kwietnia 1995 r. był wietrzny, zimny i deszczowy. Nie zachęcał do spacerów, a raczej siedzenia przy „święconym”, przy stole. Lubaczowianie licznie jednak wyszli na plac przy ul. abp. Eugeniusza Baziaka, na którym ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Jan Śrutwa miał poświęcić krzyż i teren pod budowę nowej świątyni. Miał to być kościół pw. św. Karola Boromeusza, patrona największego z Polaków - Papieża Jana Pawła II, a równocześnie wotum dziękczynne za pobyt Ojca Świętego w czerwcu 1991 r. w tym mieście. To było i będzie na wieki najważniejsze wydarzenie w historii Lubaczowa. Biskup, idąc w procesji z plebanii na plac, gdzie miał odprawić Mszę św., zauważył niezdarny napis na murze otaczającym dawną Kurię Biskupią: „Zamiast budować kościoły, budujcie szpitale i szkoły”. Do tego napisu Pasterz odniósł się w czasie homilii: „Nasi przodkowie najpierw budowali kościoły, potem szkoły i szpitale. Dlaczego my nie mamy czynić podobnie. To przy kościołach i klasztorach powstały pierwsze szkoły parafialne i katedralne. Chrześcijaństwo dało początek uniwersytetom, oświacie i nauce. Kościół przyczynił się do powstania szpitali, ochronek, sierocińców, domów opieki społecznej. Chrześcijaństwo stworzyło moralność i obyczaje. Zachowajmy ten porządek rzeczy. Zbudujemy w Lubaczowie, jak Opatrzność Boża pozwoli, nowy kościół i szpital, i jak będzie potrzeba nową szkołę. Jedno drugiemu nie przeszkadza”.
Po Mszy św. Ksiądz Biskup zachęcił wiernych, by ucałowali wielki drewniany krzyż postawiony na placu budowy kościoła, wykonany przez Zbigniewa i Jerzego Czuchów, a ufundowany przez mieszkańców ul. gen. Stanisława Dąbka. Pocałunkiem tym zobowiązali się do aktywnego wspomagania budowy domu Bożego. W czerwcu rozpoczęto wykopy pod fundamenty i prace budowlane. Budowa przebiegała sprawnie. Wielka w tym zasługa proboszcza parafii pw. św. Mikołaja ks. kan. Zbigniewa Kociołka. 2 lata później, 14 września, w uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego, stała już ceglana bryła świątyni, a przy niej polowy ołtarz, na którym bp Jan Śrutwa sprawował Eucharystię. Dokonał w tym dniu ważnego aktu - poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego. Dekretem Biskupa parafia św. Mikołaja od pierwszej niedzieli adwentu 1997 r. otrzymała tytuł św. Karola Boromeusza. W pierwszych dniach czerwca 1998 r. przeniesiono parafię z kościoła pw. św. Mikołaja do kościoła pw. św. Karola Boromeusza. Cerkiew, która od 1979 r. była siedzibą drugiej parafii w Lubaczowie, została oddana grekokatolikom. W 8. rocznicę pobytu Papieża Jana Pawła II w Lubaczowie, 2 czerwca 1999 r. bp Mariusz Leszczyński poświęcił nowo zbudowany kościół. W 10. rocznicę wizyty Ojca Świętego w tym mieście w głównym ołtarzu kościoła wmontowano dekorację rzeźbiarską ukazującą zmartwychwstanie Chrystusa według projektu i realizacji lubaczowskich artystów - Janusza Szpyta i Stanisława Piotra Makary, a w ołtarzach bocznych obrazy - Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W oknach tej pięknej świątyni znalazły się witraże św. Karola Boromeusza, Papieża Jana Pawła II oraz świętych i błogosławionych wyniesionych przez Ojca Świętego na ołtarze. Plac przy kościele wybrukowano kostką, ustawiono trwałe ogrodzenie. W ciągu tych 9 lat wykonano ogrom pracy. Wielka w tym zasługa proboszcza ks. Zbigniewa Kociołka. To on oprócz posługi duszpasterskiej zdobył drugą specjalizację - budowniczego kościoła. W tej dziedzinie był i jest skuteczny, konsekwentny. Umie szanować ludzi, zjednywać ich do pomocy i ofiarności. Przejdzie do historii jako kapłan zasłużony dla rozwoju Lubaczowa.
Wraz z budową kościoła trwała budowa szpitala powiatowego. Wspierał ją duchowo bp Jan Śrutwa, który dokonał wmurowania aktu erekcyjnego we wrześniu 1997 r. Chorzy otrzymali także nową kaplicę. 28 maja br. w nowo budowanym szpitalu powiatowym odbyła się uroczystość nadania blokowi operacyjnemu imienia dr. Antoniego Ziętka. Od maja 1961 r. aż do śmierci w marcu 1990 r. był on ordynatorem chirurgii i równocześnie dyrektorem lubaczowskiego szpitala. „W swoim życiu zawodowym wykonał kilka tysięcy zabiegów operacyjnych. Pod jego kierunkiem wielu chirurgów zdobyło pierwszy i drugi stopień specjalizacji. Cechowała go ogromna odpowiedzialność za chorego. Był człowiekiem skromnym, prostolinijnym, wrażliwym, dobrym - tak wspominał go dr Jerzy Tabaczek. - Uhonorowaliśmy dziś mojego wychowawcę i szefa, który nauczył mnie tego rzemiosła. Za swoją ciężką pracę dla tutejszego społeczeństwa przez 29 lat w pełni sobie na to zasłużył. Wierzę, że dobry duch Antoniego będzie obecny w sali operacyjnej, a wszystkie operacje będą udane” - mówił wzruszony doktor nauk medycznych Franciszek Jaszczuk. „Cieszę się, że dożyłem czasów, że nasz bohater ma swoje zasługi zapisane w tym miejscu, w którym się zasłużył” - dodał starosta lubaczowski Józef Michalik, który jako były poseł na Sejm RP ma niemałe zasługi w tym, by inwestycja ta była finansowana z budżetu państwa. Obecny na uroczystości wiceminister finansów Wiesław Ciesielski poinformował, że na ten rok szpital na dalszą budowę otrzymał 13 mln zł i zechce w budżecie przyszłego roku zapisać brakującą kwotę na zakończenie budowy. Aktu poświęcenia bloku i sali operacyjnej oraz wmurowanej tablicy dokonał ks. prał. Bronisław Gwóźdź, który przez 31 lat był kapelanem w lubaczowskim szpitalu. Mszę św. odprawił dziekan lubaczowski ks. Franciszek Nucia. W homilii powiedział, że trzeba w naszym życiu wyciąć wszystko to, co nas oddala od Boga i ludzi, a pozszywać to, co rozbite w życiu społecznym. Obecny był też proboszcz ks. Zbigniew Kociołek i kapelan szpitala ks. Lesław Hypiak. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku, a najpóźniej za 2 lata i ta inwestycja zostanie w pełni zakończona. Chorzy będą mieć godne warunki do leczenia.
Nie rozpoczęto w Lubaczowie budowy nowej szkoły. Nie ma takiej potrzeby. W ciągu 4 lat zbudowano w Zespole Szkół im. gen. Józefa Kustronia okazałą, pełnowymiarową halę sportową. 18 września 2003 r. w konkatedrze bp Jan Śrutwa poświęcił nowy sztandar tej szkoły i halę sportową. Nie obojętne jest naszemu Biskupowi, co dzieje się w innych szkołach. W wyniku reformy oświaty w 1999 r. powstały gimnazja. W 2000 r. bp Jan Śrutwa poświęcił sztandar Publicznego Gimnazjum nr 1, które otrzymało wówczas imię Przemysława Inglota, lubaczowianina, sybiraka, oficera Armii gen. W. Andersa, który walczył w kampanii włoskiej pod Monte Cassino i pod Ankoną, przemysłowca w Stanach Zjednoczonych, dyrektora sekcji charytatywnej Kongresu Polonii Amerykańskiej, który pomagał szpitalom w kraju, w tym i lubaczowskiemu oraz domom opieki społecznej w powiecie lubaczowskim. Bp Mariusz Leszczyński poświęcił zaś sztandar Publicznego Gimnazjum nr 2 i wziął udział w uroczystości nadania mu imienia króla Jana III Sobieskiego. Jest nadzieja, że w Zespole Szkół Zawodowych wybudowana zostanie kryta pływalnia.
Spełniają się prorocze słowa Biskupa wypowiedziane w Poniedziałek wielkanocny przed 9 laty. „Przy Bożej Opatrzności zbudujemy w Lubaczowie i kościół, i szpital. W zasadzie już zbudowaliśmy. Trzeba je wykończyć i doposażyć. Modernizuje się bazę oświatową szkół średnich. Zmienia się wiele w systemie nauczania i wychowania. Trwa zgodne współdziałanie Kościoła z nauczycielami lubaczowskich szkół i władzami samorządowymi miasta i powiatu. Zgodna współpraca, przy Bożej pomocy, przynosi efekty”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

2024-05-13 07:48

[ TEMATY ]

Fatima

Matka Boża Fatimska

pl.wikipedia.org

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Dziś przypada 107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja w Fatimie przypomniała, że zdobycie nieba jest celem naszego życia - powiedział PAP kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Marian Mucha. Dodał, że objawienia są wciąż aktualne, ponieważ dziś ludzie żyją jakby Bóg nie istniał.

13 maja 1917 r. Matka Boża objawiła się trójce dzieci - rodzeństwu Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz ich kuzynce Łucji dos Santos, w portugalskiej miejscowości Cova da Iria, znajdującej się dwa i pół kilometra od Fatimy na drodze do Leirii.

CZYTAJ DALEJ

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do kościoła podczas nabożeństwa

2024-05-13 23:53

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

40-latek wszedł z nożem do kościoła w Czaplinku, gdy odbywało się nabożeństwo pierwszokomunijne. Mężczyzna został zatrzymany. Był pijany. W organizmie miał ponad 1,5 promila alkoholu – poinformowała PAP w poniedziałek oficer prasowa KPP w Drawsku Pomorskim asp. Karolina Żych.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, ok. godz. 17.45 w kościele w centrum Czaplinka (woj. zachodniopomorskie).

CZYTAJ DALEJ

Filipiny odwdzięczają się misjonarzom licznymi powołaniami

2024-05-14 18:22

[ TEMATY ]

powołanie

Filipiny

Karol Porwich/Niedziela

W wyspiarskim kraju, jakim są Filipiny liczba pallotyńskich powołań rośnie z roku na rok. O swojej misji opowiadał w Polsce ks. Bineet Kerketta, misjonarz z Indii, rektor pallotyńskiego seminarium na Filipinach.

Księża pallotyni założyli misję na Filipinach w 2010 r., w Bacolod, na północno-zachodnim wybrzeży wyspy Negros. Chociaż Filipiny to kraj chrześcijański (aż 86 proc. ludności to katolicy), Kościół tam wymaga nadal wsparcia. Powodem jest ogromne rozwarstwienie społeczeństwa i przepaść, jaka dzieli biednych i bogatych. Najbogatsi mają w posiadaniu ogromne plantacje trzciny cukrowej i ryżu, a nawet całe wyspy. Najubożsi z trudem mogą się wyżywić. Nawet kościoły mają osobne. Większość działań w parafii prowadzą świeccy i postępują zgodnie ze swoją mentalnością, tradycją i kulturą. Dlatego wciąż ewangelizacja jest potrzebna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję