Reklama

Głos z Torunia

Toruń: zakończył się ingres bp. Wiesława Śmigla

W Toruniu zakończył się uroczystości ingresowe nowego biskupa diecezji toruńskiej, 48-letniego Wiesława Śmigla do tamtejszej katedry. Będę zabiegał, aby diecezja była gościnnym domem dla każdego, kto chce być bliżej Boga – zadeklarował nowy biskup toruński.

[ TEMATY ]

ingres

Bp Wiesław Śmigiel

Krzysztof Mania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystości uczestniczyło ok. 40 biskupów, m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i prymas Polski abp Wojciech Polak. Obcni byli też przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, władze uczelni Torunia i KUL a także reprezentanci Kościoła prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego.

W słowie wstępnym nuncjusz apostolski podziękował za 25-letnią posługę dotychczasowemu biskupowi toruńskiemu Andrzejowi Suskiemu, pierwszemu biskupowi tej diecezji. Życzył też błogosławieństwa Bożego jego następcy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na początku Mszy św. odczytano bullę nominacyjną papieża, w której Franciszek powołuje bp. Wiesława Śmigla na urząd biskupa toruńskiego. "Nigdy nie wzbraniaj się przed trudem, stawszy się wszystkim dla wszystkich. Nigdy nie zapominaj o najsłabszych" - napisał m.in. Ojciec Święty zwracając się do bp. Śmigla.

Następnie nuncjusz apostolski przekazał bp. Śmigiel pastorał - symbol władzy pasterskiej w diecezji.

W swojej homilii nowy biskup toruński zadeklarował, że będzie zabiegał o to, by diecezja była gościnnym domem dla każdego, kto chce być bliżej Boga . Przypomniał, że we wspólnocie ochrzczonych nie ma ludzi wykluczonych. "Prostujmy ścieżki życia na ile potrafimy, resztą zajmie się Bóg" - zachęcał bp Śmigiel.

Głęboko wierzących biskup prosił, aby stali się jeszcze gorliwszymi uczniami i misjonarzami, gotowymi w każdej godzinie życia głosić radość Ewangelii. Wątpiący zachęcił aby nie ustawali w drodze, odważnie pytali i poszukiwali a kiedy trzeba - zdecydowanie pukali do drzwi kościołów, furt klasztornych i plebanii.

Władysław Kościuch

"Pogubieni, zbuntowani, poranieni niewierzący, dystansujący się od Kościoła oraz jego wrogowie niech zapamiętają - i mówię to z wielką miłością - że Bóg jest potężniejszy od grzechu, naszych złych doświadczeń, niechęci i ludzkich uwarunkowań" - przekonywał bp Śmigiel. Dodał, że Bóg potrafi swoją łaską przemienić ludzkie życie. "Historia uczy, że Bóg swoją miłością nawet swoich przeciwników potrafi przemienić w świętych i w swoich przyjaciół" - wskazywał biskup toruński.

Reklama

Bp Śmigiel zwrócił się do duchownych i osób konsekrowanych z prośbą o dawanie chrześcijańskiego świadectwa. Dodał że świat współczesny bardzo potrzebuje świadectwa o tym, że Bóg jest większy i ważniejszy niż sprawy i logika tego świata.

"Prężne środowisko skupione wokół radia Maryja zapraszam do współpracy w głoszeniu Dobrej Nowiny i budowaniu zgody narodowej" - mówił bp Śmigiel.

Zwrócił się też do młodzieży, przypominając, że papież wezwał młode pokolenie do dobrego rabanu czyli do aktywności społecznej i ewangelizacyjnej, takiej która pokonuje wszelkie bariery.

"Pokornie proszę polityków i samorządowców, głównie tych z diecezji toruńskiej aby broniąc swoich przekonań i poglądów wyborców nie zapominali, że w sprawach regionu i troski o dobro wspólne warto być razem a spór nie musi ogłaszać kłótni. A Ponad wszelkimi podziałami jesteśmy siostrami i braćmi zatem nigdy nam nie wolno zapomina o wzajemnym szacunku" - powiedział bp Śmigiel.

Zacytował tez słowa papieża Franciszka z adhortacji "Evangelii gaudium": "(...) my chrześcijanie podkreślamy potrzebę uznania drugiego człowieka, leczenia ran, budowania mostów, zacieśniania relacji i pomagania, by «jeden drugiego nosił brzemiona» (por. Ga 6, 2).

Bp Śmigiel przypomniał, że we wspólnocie ludzi ochrzczonych nie ma wykluczonych, są tylko ci, którzy potrzebują modlitwy, Bożego miłosierdzia i jeszcze większej miłości. "Zatem proszę: prostujmy ścieżki życia na ile potrafimy, resztą zajmie się Bóg".

W odczytanym na zakończenie Mszy św. liście od prezydenta RP, Andrzej Duda zaznaczył, że nowy biskup jest zwolennikiem bliższej współpracy duchowieństwa i laikatu. Zwrócił uwagę, że bp Śmigiel od lat zabiega "o jakość życia religijnego i zaangażowania społecznego wiernych Kościoła". Prezydent ocenił, że jest to "cenny wkład w budowę państwa i społeczeństwa, w którym nowoczesność nie oznacza odcięcia się od najgłębszych źródeł naszej kulturowej tożsamości".

Reklama

W liście do nowego biskupa toruńskiego przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki napisał m.in.: "Kościół, który jest w Toruniu potrzebuje biskupa, który – parafrazując słowa papieża Benedykta XVI – winien być przede wszystkim człowiekiem, któremu zależy na Bogu, ponieważ tylko wówczas naprawdę zależy mu na ludziach. […] Musi być on jednocześnie człowiekiem dla innych, a takim staje się tylko wówczas, kiedy jest człowiekiem zdobytym przez Boga".

Swoje życzenia przekazali nowemu biskupowi toruńskiemu przedstawiciele władz miejskich i samorządowych Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego.

Przed opuszczeniem katedry, bp Wiesław Śmigiel zatrzymał się na chwilę modlitwy przed tablicą upamiętniającą kapłanów-męczenników, pomordowanych podczas II wojny światowej.

W uroczystości uczestniczyło ok. 40 biskupów, m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i prymas Polski abp Wojciech Polak. Obecni byli tez m.in.: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, biskup senior diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, metropolita lwowski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy abp Mieczysław Mokrzycki oraz metropolita Astany w Kazachstanie abp Tomasz Peta.

***

Bp Wiesław Śmigiel urodził się 3 stycznia 1969 r. w Świeciu. W latach 1988-1994 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Święcenia prezbiteratu przyjął 29 maja 1994 r. z rąk biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi. W latach 1994-1996 był wikariuszem parafii p.w. Świętej Trójcy w Kościerzynie. Przez następne dwa lata pełnił funkcję sekretarza biskupa pelplińskiego.

Reklama

Po uzyskaniu magisterium z teologii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie kontynuował studia specjalistyczne w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zwieńczone doktoratem z teologii pastoralnej. Stopień doktora habilitowanego uzyskał tam w roku 2010. Dwa lata później objął stanowisko profesora nadzwyczajnego uniwersytetu. Oprócz wykładów prowadził też prace badawcze i wydawnicze. Jest członkiem stowarzyszeń naukowych, między innymi członkiem zwyczajnym Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

Władysław Kościuch

24 marca 2012 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej ze stolicą tytularną Beatia. Święcenia biskupie otrzymał 21 kwietnia 2012 r. w katedrze pelplińskiej z rąk metropolity gdańskiego apa Sławoja Leszka Głódzia. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Omnibus omnia factus” (stałem się wszystkim dla wszystkich).

25 kwietnia 2012 r., po śmierci biskupa diecezjalnego Jana Bernarda Szlagi, został wybrany przez kolegium konsultorów na administratora diecezji i pełnił tę funkcję do 1 grudnia 2012.

11 listopada 2017 r. został mianowany przez papieża Franciszka biskupem toruńskim w miejsce odchodzącego na emeryturę bpa Andrzeja Suskiego.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Rady stałej, Rady ds. rodziny, Komisji duszpasterstwa, Komisji ds. Polonii i Polaków za granicą oraz przewodniczy Komitetowi ds. dialogu z niewierzącymi.

2017-12-10 15:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas podczas ingresu: Tylko Bogu cześć i chwała – to jest nasz program

[ TEMATY ]

ingres

Abp Adrian Galbas

Episkopat News/Facebook

– W tym zdaniu, zapisanym na frontonie naszej katowickiej katedry (Soli Deo honor et gloria) zawarty jest w pewnym sensie niezmiennie aktualny duszpasterski program Kościoła i program każdego biskupa – powiedział abp Adrian Galbas SAC w homilii podczas Mszy w dniu ingresu do Katedry Chrystusa Króla w Katowicach.

W homilii abp Galbas nawiązując do rozmiarów katowickiej katedry stwierdził, że „jej wielkość spowodowana była jednym pragnieniem, które zostało uwidocznione w zdaniu zapisanym na jej frontonie: Soli Deo honor et gloria”. – Tylko Bogu cześć i chwała. Tylko Jemu – dodał. – W tym zdaniu, zapisanym na frontonie naszej katowickiej katedry zawarty jest więc w pewnym sensie niezmiennie aktualny duszpasterski program Kościoła i program każdego biskupa – mówił abp Galbas. – Taki Kościół chciałbym tu na Górnym Śląsku razem z wami tworzyć. Kościół, który ma jednego Pana i który cały jest wychylony w Jego stronę; Kościół, który siebie nie stawia w centrum, nie stawia też w centrum żadnej doczesnej korzyści, nie zasłania, ale odsłania ludziom Boga, którego obraz dla tak wielu jest dzisiaj przysłonięty, zapaćkany, albo nawet całkowicie wymazany z życia – stwierdził.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Maryi przyzywanej jako Uzdrowienie chorych powierzył wszystkich cierpiących - w szpitalach, domach opieki, hospicjach, wszelkich placówkach medycznych, chorych pozostających w domach, chorych przewlekle, samotnych i starszych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję