Reklama

Wydarzyło się...

Niedziela częstochowska 44/2004

We Mszy św. uczestniczy licznie zgromadzona młodzież

We Mszy św. uczestniczy licznie zgromadzona młodzież

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sztuka europejska w Częstochowie

Reklama

Od 8 października br. do stycznia 2005 r. w Pawilonie Wystawowym w Parku im. St. Staszica częstochowianie mają okazję zapoznać się z niecodzienną wystawą, jaką jest Sztuka europejska XV-XVIII wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi. Ekspozycja stanowi podróż przez 4 stulecia, przybliżając malarstwo i grafikę mistrzów od XV do końca XVIII wieku. Dzieła odzwierciedlają oblicze europejskiej sztuki barokowej. Jak zauważył autor i komisarz wystawy Dariusz Kacprzak, „Wystawa umożliwia niejako prześledzenie dwu tradycji malarskich, zbudowanie swoistej, nie zawsze doskonałej osi symetrii wzdłuż równoleżników, przebiegających przez Europę. Artystyczne dzieje Europy postrzegane są przez relacje między Północą a Południem (...): Imperium Romanum i Barbaricum, (...) katolickie Południe i protestancką Północ, wczesny kapitalizm i późną «ekonomię dobrobytu»”.
Na uwagę zasługują martwe natury artystów neapolitańskich, holenderskich i flamandzkich, np. obrazy Giuseppe Recco, Fransa Snijdersa, Nicolaesa Veerendaela. Godne uwagi są portrety, wśród których perełką jest słynny portret doży Michele Steno. Wyróżnia się też portret emanujący zadumą, piękną grą światła na twarzy pogrążonego w refleksji myśliciela - obraz Mężczyzna zadumany nad książką Giuseppe Nogari.
Nie brakuje pejzaży i scen rodzajowych. Na piętrze znajdują się również obrazy o treści religijnej. Osobną część wystawy stanowi grafika, prezentująca czarno-białe dzieła wielkich artystów z tego okresu. Wystawie towarzyszy obszerny dwujęzyczny katalog, autorstwa Dariusza Kacprzaka, który w maju br. otrzymał „Sybillę 2003” - pierwszą nagrodę w Konkursie Ministerstwa Kultury na Wydarzenie Muzealne Roku w kategorii dokonania z zakresu działalności naukowej.
Ekspozycja stanowi doskonałą okazję dla szkół - można dzięki niej zrealizować wiele tematów z historii sztuki (lekcje muzealne odbywają się we wtorki i czwartki).
Pawilon Wystawowy w Parku im. St. Staszica jest czynny: wtorki, czwartki, piątki w godz. 9.00-15.30, środy w godz. 11.00-17.30, soboty i niedziele w godz. 10.00-16.00.

Trudna Ewangelizacja

16 października w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie, w ramach Dni Papieskich, młodzież uczestniczyła w ewangelizacji, prowadzonej przez Wspólnotę Przymierza Rodzin „Mamre” w Częstochowie. Na nauce i Mszy św., sprawowanej przez ks. dr. Włodzimierza Cyrana, zgromadziło się ponad 600 młodych ludzi. W homilii Celebrans mówił o roli Pisma Świętego w naszym życiu i o sile płynącej ze Słowa Bożego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konkurs recytatorski

Już po raz 10. Miejski Dom Kultury w Radomsku zorganizował Konkurs recytatorski im. ks. Jerzego Popiełuszki pod hasłem: Zło dobrem zwyciężaj. Laureatami tegorocznej edycji (przypadającej w 20. rocznicę śmierci Kapłana Męczennika), wyłonionymi spośród recytatorów w poszczególnych kategoriach, zostali: Andrzej Gurazda z Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku, Anna Przygodzka z Miejskiego Domu Kultury w Opocznie oraz Agnieszka Chrząszcz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jak podkreślają organizatorzy, celem konkursowych zmagań jest przekazanie młodemu pokoleniu ideałów ks. Jerzego oraz przybliżenie im tematyki sakralnej i patriotycznej w literaturze.
Zgodnie z tradycją, na zakończenie imprezy młodzież złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod tablicą poświęconą Patronowi Konkursu.

Eucharystia artystów malarzy

Reklama

17 października w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie zainicjowano Mszę św. dla środowiska artystów malarzy. Eucharystię celebrował duszpasterz środowisk twórczych ks. Grzegorz Ułamek. W homilii proboszcz parafii ks. dr Bronisław Preder mówił o tym, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Bóg to Piękno, Dobro i Prawda. Artyści plastycy w szczególny sposób zostali powołani do czynienia piękna i dobra jako osoby obdarzone dużą wrażliwością i zdolnościami otrzymanymi od Stwórcy.

Redaktorzy „Niedzieli” w myszkowskich kościołach

W niedzielę 17 października, na zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Myszkowie, redaktor naczelny Niedzieli - ks. inf. Ireneusz Skubiś wraz z innymi redaktorami naszego katolickiego tygodnika, odwiedził parafie tamtejszego dekanatu. Wierni (zarówno starsi, jak i uczniowie szkół podstawowych i średnich) mieli możliwość wysłuchania rozważań o roli katolickich mediów w kształtowaniu postaw moralno-społecznych, zapoznania się z pracą redakcji oraz nabycia najnowszego numeru tygodnika i pozycji książkowych Biblioteki Niedzieli.
W programie II Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Myszkowie znalazły się: uroczyste Msze św. w intencji Ojca Świętego, prelekcja ks. inf. Ireneusza Skubisia pt. Człowiek w nauczaniu Jana Pawła II, program artystyczny dzieci i młodzieży dedykowany Papieżowi, wystawa poświęcona ks. Jerzemu Popiełuszce oraz dni poświęcone ludziom starszym, nauczycielom, a także kulturze chrześcijańskiej w muzyce i filmie. Zorganizowano także dwie wystawy: malarstwa i rzeźby sakralnej Stanisława Gila - artysty z Myszkowa oraz cyklu litografii pt. Droga Krzyżowa, autorstwa Stanisława Pokorskiego. Patronat medialny sprawowały: Tygodnik Katolicki Niedziela i Radio „Fiat”.

Instytut Formacji Misyjnej

18 października abp Stanisław Nowak poświęcił kaplicę i budynek wspólnoty ICPE przy ul. Dembińskiego w Częstochowie. W liturgii słowa Ksiądz Arcybiskup mówił o ważnym zadaniu ludzi świeckich w Kościele, jakim jest ewangelizacja: „Siłę i moc do głoszenia Słowa Bożego czerpiemy tylko z Ducha Świętego”.

Nauczyciel dobry

Dzień Nauczyciela szczególnie uroczyście obchodzono w Gimnazjum Katolickim i Szkole Podstawowej przy ul. Górnej 12. W wigilię Święta Edukacji uczniowie, wychowawcy i rodzice zgromadzili się w parafialnym kościele pw. św. Antoniego z Padwy na Mszy św. w intencjach pedagogów. Liturgii przewodniczył przyjaciel Szkół - ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Niedzieli. W wygłoszonej homilii Ksiądz Infułat podkreślał istotną rolę nauczycieli. Zwłaszcza w obecnej dobie zaniku autorytetów, wychowania bez Boga i kryzysu rodziny wychowawcy często stają się dla młodych jedynym drogowskazem. Jak podkreślał Kaznodzieja, „Nauczyciel dobry to nauczyciel z powołania, który całe serce poświęca młodym ludziom. Nigdy nie szczędząc dla nich trudu i wysiłku. Towarzyszy im przez kilka lat i może obserwować ich systematyczny rozwój. Okres nauki w szkole to przecież czas wzrastania ku szczytom. Jest on niezwykle ważnym okresem w życiu człowieka, dlatego istotne są wskazówki dobrego nauczyciela. Takiego, który nie tylko wymaga od uczniów, ale nieustannie sam się doskonali”.
Po Mszy św. uczniowie obdarowali swoich wychowawców serdecznymi uśmiechami i kwiatami - symbolami wdzięczności za ich ofiarne serce, trud kształtowania młodych umysłów i osobowości.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. R. Kurowski: co oznaczałby wybór papieża z Azji dla tutejszych chrześcijan?

2025-05-06 10:17

[ TEMATY ]

azja

chrześcijanie

wybór papieża

PAP/EPA

Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

„Wybór papieża z Azji dałby potężny zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie” - powiedział ks. Remigiusz Kurowski. Pallotyn, filozof i poeta od 2012 r. prowadzący duszpasterstwo wspólnoty francuskiej w Hongkongu w rozmowie z KAI podkreślił, że papież przede wszystkim powinien być gwarantem jedności Kościoła: "Tak jak Pan Jezus mówił do Piotra i apostołów, aby byli jednością i nią promieniowali. Musi być papieżem, który będzie jednoczył. Nie ważne, czy będzie to Azjata. Afrykańczyk, Europejczyk, czy Amerykanin".

Ks. Kurowski pytany, czy widzi kardynała z Azji na papieskiej stolicy powiedział: „Wybór papieża z Azji dałby zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie. Każdy kij ma dwa końce. Z jednej strony mogłoby to przyczynić się do rozwoju duchowości, praktyk religijnych, pielgrzymek, pogłębienia życia chrześcijańskiego oraz rozwoju charytatywnej działalności Kościoła. Na pewno papież z Azji przyczyniłby się to wzrostu powołań kapłańskich. Bez wątpienia wpłynęłoby to też na poprawę sytuacji finansowej azjatyckiego Kościoła. Ale z drugiej strony mogłoby to wywołać również efekt negatywny w formie jakiejś podejrzliwości i niechęci wśród niektórych państw azjatyckich, że Kościół mógłby się stać zbyt silny i tym samym zagrażać ich interesom.
CZYTAJ DALEJ

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

2025-05-06 23:25

Adobe.Stock

Indie poinformowały w środę rano czasu lokalnego, że rozpoczęły operację militarną przeciwko Pakistanowi, uderzając w "infrastrukturę terrorystyczną" zarówno w Pakistanie, jak i w administrowanym przez Pakistan Kaszmirze. Ministerstwo obrony przekazało, że nie zostały zaatakowane cele militarne.

"Te kroki podjęto w następstwie barbarzyńskiego ataku terrorystycznego w Pahalgam" – poinformowało Ministerstwo Obrony Indii w oświadczeniu. "Żadne pakistańskie obiekty wojskowe nie zostały zaatakowane. Indie wykazały się znaczną powściągliwością w wyborze celów i metod wykonania".
CZYTAJ DALEJ

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

2025-05-06 18:37

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kaplica Sykstyńska stanowi niezrównaną atrakcję. Jest to nie tylko dzieło sztuki, ale także świadectwo relacji między człowiekiem a nieskończonością. Jej sklepienie i Sąd Ostateczny stanowią magiczny moment dla tych, którzy znajdują się w tej wspaniałej świętej przestrzeni. Jest to symboliczne miejsce naszej chrześcijańskiej wiary, wizualna katecheza, która od 1492 roku jest również miejscem wyboru papieża. Jest już gotowa na wybór 267 Namiestnika Chrystusa na ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję