Młodzież spotyka całą paletę propozycji rozwijania zainteresowań, realizowania swoich marzeń i uzdolnień, a także radykalnej zmiany obszaru kulturowego, z którego czerpane są motywy życia i jego celów. Wiele osób sięga do postmodernistycznej fali technik medytacji transcendentalnej, kultów wschodnich i wegetarianizmu. Sprzyja to zainteresowaniu młodzieży sektami i wykorzenieniu z rodzimej tradycji. Świat osób dorosłych często nie zdaje sobie sprawy, jakie bogactwo kryje w sobie chrześcijańska wizja życia. Nieznajomość Pisma Świętego to także jedna z przyczyn zagubienia w świecie wartości i poczucia braku sensu życia. Stąd w II LO od Roku Jubileuszowego mają miejsce spotkania, poświęcone poznawaniu bogatego dziedzictwa chrześcijańskiego Lubelszczyzny, połączone z modlitwą ekumeniczną. Jest to znak otwarcia się na środowiska, z których pochodzą uczniowie szkoły, także prawosławni i adwentyści. Na podstawie kilkuletnich doświadczeń innych szkół, w tym objętych patronatem Prymasa Tysiąclecia, można stwierdzić, że spotkania z wyznawcami innych wyznań chrześcijańskich to antidotum na agresję sekt i szkodliwych kultów. W ubiegłych latach młodzież II LO miała okazję dialogować z księdzem prawosławnym i osobami związanymi z życiem i nauczaniem Patrona II LO.
Pastor M. Maikowski z Lublina ukazał nie tylko zgubne działanie nikotyny, ale przede wszystkim zaprezentował sposoby i motywy wychodzenia z bardzo powszechnego w naszym społeczeństwie nałogu. Zaproponował zainteresowanie się raczej tym, co podpowiada Biblia w zakresie zdrowego odżywiania się, niż sięganie do porad buddyjskich lub hinduskich guru, których coraz więcej pojawia się w popularnych pismach. Głównym motywem biblijnym, do którego odwoływał się Pastor, było stwierdzenie św. Pawła, że ciała są świątynią Ducha Świętego. Uczniowie byli poruszeni radykalizmem ewangelicznym adwentystów i ich sięganiem do tradycji starotestamentalnej. Także tym, że inspirację do odrodzenia duchowego i wyzbywanie się nałogów można podnieść do rangi doktryny teologicznej. „Pan Mariusz sam jest zachętą do zdrowego stylu życia: nie wygląda na swoje przeszło 40 lat”, „Każdy powinien dbać o zdrowie, które dał mu Bóg. Gdyby było więcej takich dorosłych, którzy żyją pełnią życia bez szkodzenia sobie i rodzinie uzależnieniami, to świat byłby lepszy. Życie jest przecież tylko jedno i trzeba je przeżyć jak najlepiej”, „Żadne techniki nie uchronią nas przed AIDS, agresją czy narkomanią. Bóg zatroszczył się o nas już dawno i trzeba tylko z tego skorzystać. Zdrowo się odżywiać i unikać grzechów, które najbardziej stresują” - to tylko niektóre wypowiedzi uczniów po spotkaniu.
Młodzież obdarowała gościa Albumem polskich tradycji, przygotowanym przez bibliotekę szkolną. Gospodarzem spotkania było szkolne koło KSM. Na następne spotkanie do Łęcznej przybędzie duchowny muzułmański.
Pomóż w rozwoju naszego portalu