Reklama

Niedziela Częstochowska

Strażacy przy relikwiach św. Floriana na Kalwarii w Praszce

Coroczne liturgiczne wspomnienie św. Floriana, patrona strażaków, zgromadziło 5 maja na Kalwarii w Praszce pracowników Państwowej Straży Pożarnej z Olesna oraz przedstawicieli druhen i druhów Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Praszka. Było ono tym bardziej radosne, bo podczas ubiegłorocznej konsekracji kościoła Świętej Rodziny na Kalwarii w Praszce w głównym ołtarzu zostały wmurowane relikwie właśnie tego świętego.

[ TEMATY ]

straż pożarna

Praszka

Archiwum Sanktuarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zebranych na uroczystości powitał ks. prał. Stanisław Gasiński, kustosz Kalwarii, cisząc się obecnością abp. Stanisława Nowaka z Częstochowy, wytrwałego pątnika tego miejsca. Powitał także przedstawicieli władz: poseł Katarzynę Czochara, Henryka Tylaka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Opolu, wicestarostę powiatu oleskiego Stanisława Belkę oraz wice przewodniczącego Radych Powiatu i miasta Praszki Krzysztofa Chudzickiego, a także przedstawicieli strażaków: bryg. Jarosława Zalewskiego – komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie, Jerzego Gracza – prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Praszce i Janusza Jarząba – naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Praszce, a także przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej z Praszki i Wygiełdowa z pocztami sztandarowymi. Równie serdecznie zostali powitani przedstawiciele Kalwaryjskiego Bractwa Męki Pańskiej, rodziny strażaków, pielgrzymi i miejscowi parafianie.

Archiwum Sanktuarium

Podczas Eucharystii w intencji dziękczynno-błagalnej za otrzymane łaski i z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo oraz opiekę Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia dla strażaków powiatu oleskiego i ich rodzin oraz wszystkich obecnych ks. abp powiedział: „Na przedłużeniu uroczystości św. Floriana i obchodów dnia strażaka gromadzimy się na Kalwarii w Praszce, aby przypomnieć sobie o naszym powołaniu, powołaniu do świętości. Bo waszym powołaniem i naszym zarazem jest kochać Boga, kochając drugiego człowieka. W szczególny sposób widać to przez wasze czyny miłości, bo zawsze jesteście obecni, gdy zagraża nam niebezpieczeństwo, aby ratować nasze życie. Dziś chcemy wam za to podziękować. Znajdujemy się w sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce. Kalwaria jest miejscem, gdzie najdoskonalej objawia się miłość Pana Jezusa, miłość Boga do człowieka. To w tym pięknym miejscu znajdują się relikwie św. Floriana, jedyne w powiecie oleskim. Ta cząstka ciała św. Floriana przypomina o naszym powołaniu do świętości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

O naszym powołaniu do czynienia dobra. O naszym powołaniu do walki z grzechem. Przez swoją śmierć został wybrany, aby nas chronił przed pożarami i niebezpieczeństwami. Dziękujemy Ci, księże prałacie Stanisławie, że właśnie jego relikwie spoczywają w tym ołtarzu. Strażak jest powołany wielkiej miłości, nawet do utraty własnego życia, ratując innych. Dziś przyglądając się św. Florianowi, trzeba zapytać się, czy istnieje jeszcze jakiś straszny ogień. Jednym będzie ten, który działa fizycznie, spalając rzeczy materialne. Strażak nie tylko powinien być czujny na niebezpieczeństwo zewnętrzne, ale i wewnętrzne. Żyjemy dla Boga, dla wieczności. Nadzieja życia wiecznego jest ogniem głodu Boga. Pilnujmy tego świętego ognia, który jest w nas. Ratując człowieka, ratujemy Boga. Gabriel Marcel napisał, że człowiek to niebo. Dlatego chętnie służymy człowiekowi. Uczymy się tego od Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, królującej na Kalwarii w Praszce, gdzie dziękujemy wam za waszą posługę i przypominamy słowa Jezusa ciągle nas pytającego: czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci ?”.

Słowa podziękowania na zakończenie Eucharystii w imieniu swoim i najbliższego współpracownika ks. Pawła Góreckiego wypowiedział ks. prał. Gasiński także: „Liturgia Mszy św. uobecnia ofiarę Jezusa Chrystusa złożoną za nas na ołtarzu krzyża, jest też – w porządku Boskim – wielkim dziękczynieniem Panu Bogu za dar zbawienia. Zgromadzeni w kościele Świętej Rodziny na Kalwarii w Praszce, przez wspólną modlitwę chcieliśmy wyrazić naszą wdzięczność – w porządku ludzkim – drogim strażakom za ich oddanie i ofiarną pracę na rzecz naszego bezpieczeństwa i ratowania życia. Gorąco dziękujemy ks. abp. Stanisławowi Nowakowi za przewodniczenie Eucharystii i wygłoszone słowo pasterskiego pouczenia. Dziękujemy przedstawicielom władz państwowych i samorządowych za włączenie się we wspólne dziękczynienie. Jest to też znak, że nikomu z nas nie jest obojętne życie tych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo. Dziękujemy za odpowiedź na zaproszenie do wspólnej modlitwy i świętowanie wszystkim strażakom wraz z ich przełożonymi i rodzinami. Niech św. Florian, którego relikwie spoczywają w tym ołtarzu, ma nas wszystkich w swojej opiece. Dziękujemy za obecność Kalwaryjskiemu Bractwu Męki Pańskiej , pielgrzymom i naszym parafianom”. Przed końcowym błogosławieństwem ks. abp. przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z Praszki złożyli kwiaty i świece przy relikwiach św. Floriana. Wszyscy goście Kalwarii w Praszce przeszli następnie do domku Zwiastowania Matki Bożej, by tam uczestniczyć w Agapie i gdzie poseł Katarzyna Czochara i prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Henryk Tylak przekazali informację dotyczącą transzy pieniędzy na zakup nowego samochodu dla OSP w Praszce. Na zakończenie ks. prał. Stanisław Gasiński złożył zebranym życzenia na ręce ks. abp., by św. Florian miał wszystkich w swojej opiece, a Kalwaryjska Matka Zawierzenia chroniła od wszelkich nieszczęść. Życzył też wszelkiej pomyślności, bezpiecznej służby, poczucia spełnienia w podejmowanych działaniach, nagradzanych nieustanną ludzką wdzięcznością.

2019-05-06 10:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz będzie przewodniczył uroczystościom odpustowym w Praszce

[ TEMATY ]

kalwaria

Praszka

TV Niedziela

Koronacja Obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, 2015

Koronacja Obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, 2015

W niedzielę 9 sierpnia, w 5. rocznicę koronacji koronami papieskimi wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Praszce odbędą się uroczystości odpustowe pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

Godz. 9.30 – poświęcenie pamiątkowej tablicy w al. kard. Stefana Wyszyńskiego i modlitwa w kaplicy Matki Bożej Królowej Palestyny; 10 – występ chóru w kościele Świętej Rodziny; 10.45 – procesja do sanktuarium i modlitwa zawierzenia; 11 – Suma pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego i Wielkiego Przeora Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Koncelebrują abp Wacław Depo, współkonsekrator Obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, i arcybiskup senior Stanisław Nowak, założyciel kalwarii w Praszce.

CZYTAJ DALEJ

Działacze Opozycji Antykomunistycznej i Osoby Represjonowane pielgrzymowali do Rokitna

2024-05-20 11:38

[ TEMATY ]

opozycja antykomunistyczna

osoby represjonowane

pielgrzymka do Rokitna

Marek Budniak

W pielgrzymce do Rokitna wzięło udział ok. 200 osób z naszego województwa

W pielgrzymce do Rokitna wzięło udział ok. 200 osób z naszego województwa

Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z przyczyn politycznych województwa lubuskiego 19 maja odbyli swoją III Pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Pierwszym punktem programu był wykład prof. dr. hab. Jana Żaryna na temat „Potrzeby dumy narodowej z naszej historii, kultury i wiary, które współtworzyły nasze ponadtysiącletnie dziedzictwo”. W swojej konferencji prelegent przypomniał m.in. słowa ks. Piotra Skargi o tym, że „Każdy, kto ojczyźnie służy, sobie służy” oraz Romana Dmowskiego, który powiedział, że „Wszystko co polskie jest moje […] więc muszę też przyjąć upokorzenia”. Profesor podkreślił, że my Polacy mamy to szczęście, iż nie musimy wstydzić się naszych przodków, powinniśmy być dumni nie tylko z wielkich ich zwycięstw, ale także z tego jak przyjmowali gorycz klęski oraz potrafili mądrze wybierać zaczynając na przyjęciu chrztu w obrządku łacińskim. Postawił pytanie retoryczne czy potrafimy jako pokolenie przeciwstawić się idącej od Zachodu nowej rewolucji marksistowskiej? Zachęcał do zorganizowania w naszych miastach 13 października Narodowego Marszu Papieskiego.

CZYTAJ DALEJ

Zabrzmi kolejny Dzwon Nienarodzonych

2024-05-21 01:11

Alina Zietek-Salwik

Jeden z dzwonów na stałe przebywa w Kolbuszowej

Jeden z dzwonów na stałe przebywa w Kolbuszowej

To już piąty dzwon będący inicjatywą polskiej Fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która nieustannie przypomina o potrzebie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Dzwony o wymownej nazwie „Głos Nienarodzonych” są inicjatywą Fundacji, dzięki której powstały już odlewy dla Polski, Ukrainy, Ekwadoru i Afryki. Dzwon dla Kazachstanu podobnie jak poprzednie zostanie poświęcony przez Papieża Franciszka poprzez symboliczne pierwsze uderzenie. Do dziś brzmią słowa Papieża, który powiedział w 2020 roku: ,,Niech jego głos budzi sumienia stanowiących prawo i wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce i na świecie. Niech Bóg, jedyny i prawdziwy dawca życia błogosławi Wam i Waszym rodzinom”. Uroczystość odbyła się podczas audiencji generalnej 15 maja 2024 roku na placu św. Piotra w Watykanie. Dzwon trafi do Narodowego Sanktuarium Królowej Pokoju w Oziornoje Kazachstan. Wierzymy, że symbol ten będzie niósł dalej przesłanie, że każde życie jest święte i nienaruszalne. Dzwon został wykonany w Pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, którego projekt został uzgodniony i zaakceptowany przez abp. Tomasza Peta – ordynariusza Astany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję