Pozbawienie immunitetu potwierdził dziś wieczorem dyrektor ad interim Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti. Komentując tę bezprecedensową decyzję wyjaśnił, że potwierdza ona wyrażaną od początku przez samego nuncjusza wolę pełnej współpracy z francuskim wymiarem sprawiedliwości. Dodał, że z pojęciem decyzji (na mocy Konwencji Wiedeńskiej z 1961 r. o stosunkach dyplomatycznych i w związku z procedurą karną dotyczącą nuncjusza) czekano do ogłoszenia „wniosków ze wstępnej fazy procedury, w której abp Ventura dobrowolnie uczestniczył”.
Sprawa wybuchła na początku br. Mathieu de la Souchère, młody pracownik paryskiego merostwa, odpowiedzialny za kontakty międzynarodowe zeznał, że 17 stycznia podczas tradycyjnej ceremonii składania życzeń noworocznych z udziałem korpusu dyplomatycznego w ratuszu abp Ventura „kilkakrotnie, w tym raz przy świadkach”, obmacywał go „bardzo natarczywie”, komplementując, że jest „pięknym chłopcem”. Od 24 stycznia toczy się w tej sprawie śledztwo paryskiej prokuratury. Podobne oskarżenia zgłosiło później jeszcze trzech kolejnych mężczyzn.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W kwietniu, pomimo immunitetu, abp Ventura zgodził się być przesłuchanym przez policję. Z kolei 22 i 23 maja został skonfrontowany z czterema mężczyznami, którzy oskarżają go o obmacywanie. Papieski dyplomata zdecydowanie zaprzeczył wszystkim stawianym mu zarzutom. Do konfrontacji doszło w lokalu policji na życzenie nuncjusza. Według Antoinette Frety, adwokatki jednego z oskarżycieli, abp Ventura uważa, że „oskarżenia są spiskiem” przeciwko niemu.
Obecnie, po utracie immunitetu dyplomatycznego, abp Ventura będzie mógł być sądzony zgodnie z francuskim prawem - o ile śledztwo prokuratorskie zakończy się sformułowaniem aktu oskarżenia.