Reklama

Niedziela Łódzka

Maryja patrząca na mnie - wizerunek Matki Boskiej Bamberskiej

Wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej należą do najpopularniejszych polskich obrazów świętych. Na przestrzeni wieków malowane były na różnym poziomie artystycznym, stąd zdobią zarówno ołtarze w kościołach jak i małe przydrożne kapliczki.

Marcin Błaszczyk

Dziś chcemy zaprezentować niezwykły wizerunek Królowej Polski. Związany jest z kulturą bamberską w Wielkopolsce. Kim byli i są Bambrowie? To osadnicy niemieccy z frankońskiego Bambergu, którzy za sprawą biskupa Szembeka zostali zaproszeni aby osiedlić się w opustoszałych po wojnie północnej podpoznańskich wsiach. Jedynym warunkiem dla osadników było, zgodnie z nakazem Augusta II Mocnego z 1710, wyznanie rzymskokatolickie. Pierwsi osadnicy przybyli do Polski już w 1719, a koleje fale migracyjne były aż do 1753 roku. Według różnych szacunków nowych przybyszów było od 500 do nawet 900 osób. Z racji pochodzenia nazywano ich potocznie Bambrami. Przybysze jako ludzie głęboko wierzący pragnęli uczęszczać do kościoła, a każda wieś miała swoją parafię. We wszystkich kościołach kazania i sakramenty były udzielane w języku polskim, a więc znajomość języka polskiego była im niezbędna. Tak więc Kościół, wspólnota wyznania, był tą pierwszą, najważniejszą płaszczyzną szybkiej polonizacji Bambrów. Potomkowie osadników z Bambergu coraz silniej utożsamiali się z polskością. Niektóre rodziny spolonizowały się już na początku XIX w.

Właścicielami prezentowanego obrazu była rodzina Pflaumów ze wsi Wilda pod Poznaniem (obecnie dzielnica Poznania). Przodkowie rodziny Pflaumów przybyli wraz z 14 innymi rodzinami do wsi Wilda w okolicy 1747 r. Dzięki zapiskom rodzinnym znamy imiona przodków rodziny: Wawrzyna i Magdaleny oraz Johana i Barbary Pflaumów. Prezentowany obraz należał do Floriana i Marianny Pflaumów. Bamberski obraz Matki Boskiej Częstochowskiej jest typowym obrazem malowanym w jednym z warsztatów częstochowskich w XIX w. Na uwagę zasługuje jednak sposób w jaki obraz został później ręcznie ozdobiony przez rodzinę Pflaumów w stylu bamberskim. Na całej powierzchni obrazu, oprócz twarzy i rąk, niczym zdobna „sukienka” poprzyklejano powycinane sreberka, kwiatki, krzyżyki i inne ozdoby. W żadnej innej kulturze nie spotkamy tego typu zdobień. Dekoracja nawiązuje do niezwykle barwnych strojów i kwiecistych nakryć głowy bamberek. Możemy je podziwiać do dnia dzisiejszego podczas corocznych procesji Bożego Ciała, gdzie prezentowane są oryginalne stroje i zwyczaje polskich Bambrów

2020-05-03 17:47

Ocena: +8 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo. Wiedziałam, że Matka Boża może wszystko, ale w głębi serca czułam, że brat umrze...

2023-03-22 21:29

[ TEMATY ]

duchowość

świadectwo

Adobe Stock

Druga część teologicznego śledztwa przeprowadzonego przez ks. Wiktora Szponara. Po sukcesie wydawniczym pierwszego tomu zaczęli się zgłaszać do autora czytelnicy, którzy doświadczyli zjawisk towarzyszących śmierci klinicznej: wierzący, ateiści i poszukujący. Te przejmujące wydarzenia, odmieniły radykalnie ich późniejsze losy. Życie po śmierci 2 stanowi zapis rozmów ks. Szponara z osobami, które doświadczyły NDE.

Chrystus zaprowadził mnie do dużego pomieszczenia, w którym nie było żadnych mebli, tylko od mojej lewej strony na stojaku stało duże lustro. Pan Jezus nakazał, abym przed nim stanęła. I zwrócił się do aniołów którzy się tam pojawili: „Przynieście białą szatę”. Krzyknęłam zachwycona: „Panie Jezu, ona na mnie idealnie pasuje”. A On uśmiechnął się i odrzekł: „Została uszyta na miarę”.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikWielkopostny. Twoja pomoc na drogach Wielkiego Postu

[ TEMATY ]

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Życie to droga. Często pełna wyrw, nierówności, zakrętów. Iść nią nie jest łatwo. Wielki Post to także droga. Czterdziestodniowa droga wyzbywania się złych przyzwyczajeń, odrzucania grzechu i walki ze swoim charakterem. Ponadczterdziestodniowa droga ku Życiu, ku Zbawieniu. Aby prawdziwie zmartwychwstać, najpierw trzeba prawdziwie umrzeć. Uśmiercając grzech, rodzimy miłość. Zapominając o sobie, przypominamy sobie o Bogu i bliźnich.

#NiezbędnikWielkopostny to Twoja pomoc w niełatwej drodze Wielkiego Postu. To powrót do podstaw, poznanie szczegółów. To jak, zostajesz w miejscu czy idziesz z nami?

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Papieski Marsz Wdzięczności

2023-03-24 06:24

NSZZ Solidarność Lublin

Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”, jako wyraz wdzięczności za dar życia i nauczania św. Jana Pawła II, organizuje 2 kwietnia w Lublinie Papieski Marsz Wdzięczności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję