Reklama

Święto Niepodległości w archidiecezji lubelskiej

Kształt polskiego patriotyzmu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Naszemu pokoleniu zostało przekazane wielkie dziedzictwo, którego nie wolno nam zniszczyć w rozgardiaszu codziennych utarczek i konfliktów. Od tego zależy, czy będziemy mogli powtórzyć z perspektywy czasu, że wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać
Abp Józef Życiński

Lublin

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w Lublinie Mszą św., sprawowaną w archikatedrze przez abp. Józefa Życińskiego. W okolicznościowej homilii Metropolita podkreślał, że „w polskiej drodze do niepodległości miłość do ojczyzny łączyła przedstawicieli różnych środowisk”, a „każde pokolenie ma własne zadania w służbie Polsce”. Jak mówił abp Życiński, „w marzeniach o wolnej Polsce zespalała się różnorodność tradycji, którą wyrażali zarówno ci, którzy myśleli w kategoriach narodowych, jak i ci, którzy wyrażali sympatie do PPS; ci którzy płacili cenę życia wzrastając w środowiskach, gdzie ceniono jako wartości Boga, naród i Ojczyznę, jak i ci przedstawiciele środowisk żydowskich, którzy traktowali Polskę jako swoją ojczyznę”. Określając kształt polskiego patriotyzmu, zależny od potrzeb danego czasu, Metropolita przypominał: „Był czas, gdy patriotyzm okazywano uczestnicząc w powstaniach, płacąc daninę krwi, i przyszedł czas, gdy świadectwo patriotyzmu dajemy uczciwie płacąc podatki czy tworząc klimat szacunku dla tych, którzy traktują miłość ojczyzny bardzo serio, mimo że należą do innej partii czy mają inne upodobania polityczne”. Pasterz zwrócił też uwagę na potrzebę niesienia „rozległej wizji ojczyzny”, sformułowanej przez pokolenie „Solidarności” i w poczuciu „solidarności z historią”. „Musimy wracać do stylu, który ukazywały pokolenia bohaterów narodowych - apelował. - Miłość ojczyzny stanowi zobowiązanie także dla naszego pokolenia. Nie możemy zachowywać się tak, jakby najwyższą wartością dla nas była wysokość pensji albo możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę”.
Po Mszy św., w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich oraz parlamentarzyści i kombatanci, dalsza część uroczystości miała miejsce na Placu Litewskim. Tam, przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, licznie zgromadzili się mieszkańcy Lublina oraz ułani na koniach, legioniści Piłsudskiego, piechurzy Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej, przedwojenni policjanci i żołnierze spod Monte Cassino. W historyczne postaci wcieli się członkowie grup rekonstrukcyjnych, m.in. „Żelazne Orły” i „Wilki” z Osin. Lubelskie obchody zakończyły się koncertem pieśni patriotycznych.

Reklama

Anna Gliwa

Karczmiska

„Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród” - słowa „Roty”, patriotycznego wiersza Marii Konopnickiej, stały się mottem przewodnim i klamrą spinającą uroczystości 90-lecia odzyskania niepodległości w Karczmiskach.
11 listopada mieszkańcy Karczmisk i gminy Karczmiska zgromadzili się przed pomnikiem pamięci poległych bohaterów za niepodległość Ojczyzny. Chór Gminy Karczmiska, funkcjonujący przy GOK, oraz młodzież szkolna, rozpoczęli uroczystość od zaśpiewania „Roty”. Nadanie świętu odpowiedniej rangi przez złożenie wieńców i zapalenie zniczy przed pomnikiem, Apel Poległych, obecność pocztów sztandarowych, władz gminnych, księdza proboszcza, kombatantów, przedstawicieli jednostek OSP i Policji, zakładów pracy, młodzieży szkolnej oraz mieszkańców gminy, było ważnym wydarzeniem dla społeczności, swoistą lekcją historii i patriotyzmu. Oprócz informacji o wydarzeniach z tamtych lat w kraju, można było dowiedzieć się wiele o pracy i codziennym życiu społeczności Karczmisk z początku XX wieku. Okolicznościowe przemówienia wójta Zenona Olszowego, przedstawiciela kombatantów Władysława Pietrasa czy modlitwa za poległych prowadzona przez proboszcza ks. kan. Józefa Swatowskiego, miały niepowtarzalny wydźwięk. Z przejęciem i drżeniem głosu mówiono o bohaterach - tych narodowych, jak również lokalnych i wielkości dokonanych przez nich czynów. Wielu z naszych dziadów i pradziadów przelewało krew i oddało życie w walce o odzyskanie niepodległości, a ich nazwiska widnieją na pomniku.
Druga część uroczystości odbyła się w kościele pw. św. Wawrzyńca. Przemarsz ulicami Karczmisk do parafialnej świątyni (która obchodzi 160-lecie poświęcenia) był również manifestacją patriotyzmu i wiary. Ksiądz Proboszcz odprawił uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny, podczas której śpiewał Chór Gminy Karczmiska. Po Mszy św. chór wraz z młodzieżą szkolną zaprezentował montaż słowno-muzyczny. historia odzyskania niepodległości opowiedziana przez młodzież z Publicznego Gimnazjum w Karczmiskach, połączona znanymi pieśniami patriotycznymi (m.in. „Mazurek Dąbrowskiego”, „Marsz I Brygady”, „Marsz Polonia”) zakończona została „Rotą”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Sławomir Goliszek

Firlej

W 1920 r. z Firleja na odsiecz walczącej Warszawie wyruszył Józef Piłsudski. Zaledwie 10 lat później na firlejowskim rynku ustawiono pomnik poświęcony Marszałkowi. Zburzony przez władzę ludową tuż po zakończeniu II wojny światowej, powrócił na swoje miejsce dopiero w 1992 r. Na ceglanym obelisku znajduje się medalion z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego oraz napis: „Pierwszemu Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu Budowniczemu Polski Odrodzonej w dziesiątą rocznicę wyzwolenia Ojczyzny od najazdu bolszewickiego”. 11 listopada pomnik po raz kolejny był świadkiem obchodów Święta Niepodległości.
Najpierw w odnowionym kościele zgromadziło się wielu mieszkańców z terenu gminy, a także poczty sztandarowe szkół, PSL i jednostek OSP. Mszę św. w intencji ojczyzny sprawował firlejowski wikariusz ks. Zdzisław Burza. Zamiast homilii młodzież z gimnazjum zaprezentowała montaż słowno-muzyczny, poświęcony rocznicy odzyskania niepodległości. Po wspólnej modlitwie przed pomnikiem Marszałka młodzież zaprezentowała program patriotyczny, a wójt Sławomir Cieszko odczytał list Prezydenta RP skierowany z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie odbyła się dekoracja ks. Franciszka Grochowskiego Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Wójt, wręczając medal, przypomniał zgromadzonym o wzorowej postawie kapłana, który podczas pożaru kościoła w 1989 r. uratował świątynię przed zniszczeniem. Firlejowskie uroczystości tradycyjnie już połączono z wizytą na cmentarzu Powstańców Styczniowych w pobliskim Sobolewie.

Reklama

Marek Kruk

Serniki

11 listopada po raz pierwszy parafia i gmina zorganizowały wspólne obchody Święta Niepodległości. Najpierw wierni szczelnie wypełnili świątynię. Na Mszy św. obecne były poczty sztandarowe szkół i OSP, a także przedstawiciele władz gminnych. Koncelebrze przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz ks. Wojciech Szlachetka. Młodzież z gimnazjum w Woli Sernickiej pod kierunkiem Anny Węgrzyn przedstawiła patriotyczny program słowno-muzyczny, a wójt Jan Sławecki odczytał list Prezydenta RP. Po odśpiewaniu hymnu „Boże coś Polskę” uczestnicy udali się na cmentarz parafialny, gdzie na mogiłach powstańców listopadowych i styczniowych oraz żołnierzy z I wojny światowej złożyli wieńce i zapalili znicze. Uroczystości zakończyły się odśpiewaniem rycerskiej pieśni „Bogurodzica”.
Tego samego dnia w Markuszowie odbył się 19. Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej. Laureatami festiwalu zostały m.in. sernicka schola „Rabbuni”, zespół „Przebojówki” z Lubartowa i zespół wokalny z Markuszowa. Inicjator festiwalu - ks. Wojciech Szlachetka - wręczył nagrodę specjalną (wyjazd do Francji) Ewelinie Wronce z Wilkołaza. Poza konkursem w Markuszowie zaprezentowała się schola „Sursum corda” z Wólki Zabłockiej (parafia i gmina Serniki), która w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia działalności.

Marek Kruk

Chełm

Uroczystość nawiązująca do 90. rocznicy odzyskania niepodległości odbyła się również w Przedszkolu Miejskim nr 8 w Chełmie. 12 listopada dzieci, wychowawcy i zaproszeni goście spotkali się pod hasłem „Kto ty jesteś? - Polak mały”. Wszystkie grupy wiekowe brały udział w uroczystości, poprzedzonej realizacją wielu zadań i zamierzeń z zakresu edukacji regionalnej i patriotycznej. Przedszkolaki rozpoczęły spotkanie od odśpiewania hymnu Polski, po czym sześciolatki pięknie wyśpiewały „Polskie ABC”. Natalia deklamowała wiersz Cz. Janczarskiego „Co to jest Polska”, a jej młodsi koledzy „Katechizm polskiego dziecka”. Ponadto dzieci rozwiązywały zagadki, układały puzzle, kolorowały flagi oraz uczestniczyły w turnieju wiedzy o ojczyźnie. Słuchając odpowiedzi przedszkolaków na pytanie „co to jest Polska”, starsi z dumą uśmiechali się: „Polska to dom, mama i tata; to przedszkole, rodzina, szkoła mojej siostry; kościół, plac zabaw, miasta, wieś gdzie mieszka dziadzio, pan prezydent”. Na zakończenie dzieci otrzymały medale „dobrego Polaka” i słodkie upominki. Spotkanie przygotowały i poprowadziły nauczycielki B. Komenda i E. Staszczuk. Nad przebiegiem uroczystości czuwała dyrektor Teresa Błaszczuk.

Bożena Komenda

Poniatowa

Uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości w Poniatowej tradycyjnie rozpoczęła Msza św. za ojczyznę, którą celebrował proboszcz ks. kan. Józef Brzozowski. Płomienną homilię wygłosił przyjaciel parafii ks. kan. Aleksander Baca, który mówił o dziejach Polski, a także o zadaniach, jakie wynikają z faktu bycia Polakami. Wyjątkowy charakter Mszy św. podkreślał śpiew chóru „Cum Musica”, który wykonał utwory sakralne i patriotyczne. Po Eucharystii w auli Gimnazjum im. Jana Pawła II odbył się koncert pt. „Pieśni Ojców Naszych”. Wykonawcą oraz organizatorem artystycznym uroczystości był Dom Muzyki w Kraczewicach oraz Ognisko Pracy Pozaszkolnej. Młodzi artyści zaprezentowali m.in. utwory: „Ułani, ułani”, „O mój rozmarynie”, „Bywaj dziewcze zdrowe”, „Rozkwitały pąki”, „Wojenko, wojenko”, „Świat cały śpi spokojnie”, „Piechota” i „Pierwsza brygada”. Dla zgromadzonych koncert był wyjątkową lekcją patriotyzmu i historii.

(ma)

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

- Chcemy, aby odkrywanie na nowo Całunu, niemego świadka śmierci i zmartwychwstania Jezusa stało się dla młodzieży drogą do poznawania Kościoła i odnajdywania w nim swojego miejsca - powiedział abp Repole na konferencji prasowej prezentującej jubileuszowe wydarzenia. Hierarcha podkreślił, że archidiecezja zamierza w tym celu wykorzystać najnowsze środki przekazu, które są codziennością młodego pokolenia. Przy katedrze, w której przechowywany jest Całun Turyński powstanie ogromny namiot multimedialny przybliżający historię i przesłanie tej bezcennej relikwii napisanej ciałem Jezusa. W przygotowanie prezentacji bezpośrednio zaangażowana jest młodzież, związana m.in. z Fundacją bł. Carla Acutisa, który opatrznościowo potrafił wykorzystywać internet do ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Beata Szydło: Unię Europejską trzeba zreformować, ale trzeba to zrobić zgodnie z traktatami

2024-04-30 07:16

[ TEMATY ]

Beata Szydło

Łukasz Brodzik

YouTube

Rozmowa z Beatą Szydło

Rozmowa z Beatą Szydło

Unię Europejską trzeba zreformować, ale trzeba to zrobić zgodnie z traktatami - twierdzi w rozmowie z portalem niedziela.pl była premier Beata Szydło.

Jak dodaje europoseł Prawa i Sprawiedliwości nasz kontynent staje się coraz mniej konkurencyjny pod względem gospodarczym, ale problemów jest więcej, chociażby z demografią.

CZYTAJ DALEJ

Papieska intencja na maj: o dobrą formację sióstr zakonnych, zakonników i kleryków

2024-04-30 17:23

[ TEMATY ]

modlitwa

zakonnica

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

W maju Ojciec Święty poleca naszej modlitwie kleryków, zakonników i siostry zakonne odbywających formację. Jak podkreśla w filmowej prezentacji tej intencji, każde powołanie musi być kształtowane przez łaskę Pana.

Franciszek wraca nieraz do tematu integralnego kształcenia, zwłaszcza na spotkaniach ze wspólnotami seminaryjnymi. „Nie możemy zaoferować jednolitych i gotowych odpowiedzi na dzisiejszą złożoną rzeczywistość, ale musimy zainwestować naszą energię w głoszenie tego, co najważniejsze, czyli Bożego miłosierdzia, i ukazywać je poprzez bliskość, ojcostwo, łagodność, doskonaląc sztukę rozeznawania” - zwracał uwagę papież na jednej z takich audiencji. Jak dodawał, ruchliwość i otwartość charakteryzuje nie tylko formujących, ale całą wspólnotę wiernych, która zawsze pragnie podążać za natchnieniami Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję