Reklama

Wzmocnić ducha

Niedziela małopolska 21/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czas wakacji wiele osób planuje już wiosną. Niektórzy rezerwują bilety lotnicze, noclegi, planują wyjazdy zorganizowane. Wiele osób jednak, oprócz programów wypoczynkowych, pragnie w czasie urlopu wzmocnić nieco siły duchowe. Sprzyjają temu różne formy rekolekcji, dni skupienia czy sesji tematycznych, organizowanych przez różne zakony, wspólnoty czy stowarzyszenia. Postanowiliśmy sprawdzić, jaką ofertę przygotowały niektóre ośrodki rekolekcjne, działające na terenie naszej diecezji.
Celem naszych poszukiwań było znalezienie takich form rekolekcji, na które będą mogły jechać osoby niezwiązane z żadnym ruchem czy wspólnotą. Skupiliśmy się na propozycjach dostępnych dla każdego. I choć wydawałoby się, że jest jeszcze czas na planowanie wakacji - w większości ośrodków listy zgłoszeniowe są już zamknięte. Udało nam się jednak dotrzeć do kilku miejsc, gdzie zapisanie się na rekolekcje wakacyjne jest jeszcze możliwe. Warto próbować znaleźć coś dla siebie - jeśli nie w okresie wakacji, to już teraz rozeznać propozycje odleglejsze w czasie.

U kapucynów w Skomielnej...

Reklama

W naszej archidiecezji dwa ośrodki rekolekcyjne prowadzą Ojcowie Kapucyni. To domy w Skomielnej Czarnej i Tenczynie - miejsca atrakcyjne ze względu na szeroką gamę rekolekcyjnych propozycji, ale również na piękno otaczającej je przyrody. Dają one także możliwość fizycznego odpoczynku na łonie natury.
Propozycje Domu św. Ojca Pio w Skomielnej Czarnej w tegoroczne wakacje są już niedostępne - zostały zarezerwowane dla zorganizowanych grup rekolekcyjnych. Swoją formację odbywają tu bowiem rodziny zaangażowane w Domowy Kościół, wspólnoty ewangelizacyjne, Odnowa w Duchu Świętym, Ruch Światło-Życie czy Neokatechumenat. Ośrodek wciąż poszerza ofertę prowadzonych w nim rekolekcji i sesji (m.in. rekolekcje z lectio divina czy warsztaty antydepresyjne). O. Cezary Pietras - dyrektor Domu św. Ojca Pio w Skomielnej Czarnej zwraca uwagę na wyjątkowe rekolekcje - warsztaty, dotyczące piękna ludzkiego ciała, które z pomocą wizażystki prowadzi jedna ze wspólnot ewangelizacyjnych z Krakowa. Pomocą duchową służą bracia kapucyni. Wszystko to w oparciu o nauczanie płynące z Biblii. Wizażystka uwrażliwia kobiety na odkrywanie w sobie naturalnego piękna i umiejętność wydobywania go, pozostając osobą autentyczną w jedności wyglądu i ludzkiego wnętrza. Na takie rekolekcje można zapisywać się bezpośrednio u Joanny Stawowskiej pod nr. tel.: 600 974 127. Pod tym numerem uzyskamy także informację o terminach warsztatów.
Więcej - Ośrodek Rekolekcyjny Świętego Ojca Pio, 32-437 Skomielna Czarna 1, tel: +48 12 373 21 60, e: mail: skomielna@kapucyni.pl, www.skomielna.kapucyni.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

... i w Tenczynie

Reklama

Drugi z kapucyńskich Domów - ośrodek św. Franciszka w Tenczynie jest otwarty dla wszystkich wspólnot kościelnych szukających miejsca i okazji do formacji w ciągu roku - mówi o. Krzysztof Czeczko, dyrektor ośrodka. - Ze swojej strony proponujemy rekolekcje franciszkańskie - związane z naszą duchowością i pismami Biedaczyny z Asyżu. To rekolekcje w ciszy (zamknięte - przyjmujemy tylko tyle osób, ile mamy pokoi), dla osób konsekrowanych i osób świeckich, które pragną przeżyć taki czas. Mamy kilka terminów, gdzie prowadzone u nas rekolekcje dostępne są dla wszystkich zainteresowanych. To rekolekcje z o. Pio, na które są jeszcze wolne miejsca w najbliższe wakacje - w dniach 2-8 lipca. Warto wspomnieć tu także o pozostałych ogólnodostępnych rekolekcjach - 3-dniowych rekolekcjach z o. Pio na przełomie grudnia i stycznia (z zabawą sylwestrową), rekolekcjach dla rodzin w czasie Wielkiego Tygodnia (Wielki Czwartek - Niedziela Zmartwychwstania) - współprowadzonych przez same rodziny, o weekendzie majowym czy o rekolekcjach dla zakochanych (koniec roku akademickiego lub przed jego rozpoczęciem). Pozostałą część roku wypełniają różne wspólnoty - mówi o. Krzysztof. - Wolne terminy trzeba rezerwować na minimum pół roku wcześniej, a wakacyjne i w ferie - nieraz nawet rok wcześniej). Dom ma piękną kaplicę, pokoje spowiedzi, kilka sal spotkań, kawiarenkę, salę multimedialną, czytelnię i... oczywiście dobrą kuchnię! Jedyna niedogodność to brak w mniejszych pokojach łazienek (wspólne na korytarzu). Jesteśmy w stanie przyjąć maksimum 100 osób.
Więcej informacji - Dom Rekolekcyjny św. Franciszka z Asyżu, Tenczyn 444, 32-433 Lubień; tel./fax: 018 268 23 63, e-mail: domrekolekcyjny@kapucyni.pl, www.domrekolekcyjny.kapucyni.pl.

U salwatorianów

Okazuje się, że choć rekolekcje nie mają swych reklam na billboardach, podobnych do ogłoszeń biur podróży, ich popularność może zaskoczyć poszukujących. W salwatoriańskim Centrum Formacji Duchowej w Krakowie liczba wolnych miejsc na rekolekcjach wakacyjnych jest mocno ograniczona. Ks. Piotr Szyrszeń SDS - duszpasterz Centrum Formacji Duchowej informuje jedynie o niewielkiej liczbie miejsc na rekolekcjach ignacjańskich w terminie 18-26 sierpnia oraz na rekolekcjach z lectio divina w dniach 20-28 września. Zapisy na pozostałe terminy zostały już zamknięte. O wolne miejsca na podobnych rekolekcjach i sesjach tematycznych można także pytać w salwatoriańskim Centrum Formacji Duchowej w Trzebini.
Więcej - Centrum Formacji Duchowej, Salwatorianie, ul. św. Jacka 16, 30-364, Kraków. Telefony: (12) 269 2397, (12) 254 6060, 694 448 170; e-mail: cfd@salwatorianie.pl; www.cfd.salwatorianie.pl lub ul. B. Głowackiego 3, 32-540 Trzebinia; tel./fax: (+4832) 753 54 80, tel. komórkowy: (+4832) 694 448 249, e-mail: cfdtrzebinia@salwatorianie.pl, www.cfdtrzebinia.salwatorianie.pl.

U franciszkanów

Ciekawe propozycje rekolekcji przedstawia Sekretariat Ewangelizacji Prowincji Matki Bożej Anielskiej. Terminarz rozpisany jest już do wakacji 2011 r. Jeszcze w tym roku - w dniach 10-12 września w Wieliczce o. Pacyfik Iwaszko i o. Eugeniusz Kwiatkowski będą prowadzić rekolekcje z modlitwą o uwolnienie. W terminie 15-17 października w Maniowach odbędą się rekolekcje z modlitwą o przebaczenie. Poprowadzą je o. Teodor Knapczyk i o. Józef Witko. Rekolekcje te mają 3 opcje noclegu: pensjonat, kwatery prywatne, dom rekolekcyjny. Wyjątkowe rekolekcje w Wieliczce w dniach 29-31 października poprowadzą o. Pacyfik Iwaszko oraz Grzegorz Bacik. Temat tych rekolekcji to: „Zgubne skutki duchowe przekleństwa i okultyzmu. Uwolnienie i uzdrowienie mocą Ducha Świętego”. W dniach 15-17 października w Dursztynie odbęda się rekolekcje zamknięte na temat: „Jak nie dać się manipulować w świecie mediów, reklamy, w relacjach ludzkich. Rola autorytetu Boga i człowieka w Testamencie Jana Pawła II”. Poprowadzi je o. Ambroży Nowak.

Rekolekcje w drodze

Sekretariat Ewangelizacji proponuje też rekolekcje w drodze - od 5-13 września - które poprowadzą o. Jakub Mentel i o. Teodor Knapczyk we franciszkańskiej pustelni Poggio Bustone: „Dlatego zwabię ją i wyprowadzę na pustynię, i przemówię do jej serca” (Oz 2, 16). Będą to rekolekcje w milczeniu z elementami postu i kontemplacji ewangelicznej. Koszt: 500 PLN + 220 € obejmuje: przejazd mikrobusem, noclegi, wyżywienie na dojeździe i w drodze powrotnej oraz w czasie pobytu w Asyżu - śniadanie i obiadokolację. Podczas pobytu w pustelni każdy uczestnik przygotowuje sobie posiłek we własnym zakresie. Na rekolekcje może jechać tylko 16 osób.
W dniach 25 września - 6 października odbędą się rekolekcje na Górze Michała Archanioła we Włoszech, w czasie których będą miały miejsce odpusty o. Pio i św. Franciszka. Rekolekcje poprowadzi o. Teodor Knapczyk.
Więcej informacji - Sekretariat Ewangelizacji, ul. Ojcowska 1, 31-344 Kraków, tel./fax. (012) 637 86 64, e-mail: se@ofm.krakow.pl, www.se.neteasy.pl.
Co roku tuż przed rozpoczęciem wakacji w kościele i szkole można usłyszeć prośby, aby w wakacje nie zapominać o Bogu. Choć wakacyjne zaburzenie rytmu pracy i nauki może przysparzać duchowych kłopotów, zapewne znajdą się i tacy, którzy chętnie skorzystają z przedstawionej tu oferty. Rekolekcje nie są, oczywiście, konkurencją dla tradycyjnych wczasów, ale warto z nich korzystać o każdej porze roku.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

2025-04-19 16:13

[ TEMATY ]

wandalizm

Archiwum Parafii św. Trójcy w Gorzowie Wielkopolskim

Poranek Wielkiej Soboty miał być czasem ciszy, modlitwy i przygotowania serc na nadchodzącą Noc Zmartwychwstania. Mieszkańcy Łupowa, jak co roku, z oddaniem przyszli do swojego kościoła, by przygotować świątynię na najważniejsze święta. Zamiast ciszy – zderzyli się z krzykiem farby na ścianie. Ich kościół – zabytkowy, bliski, zadbany z miłością – został zdewastowany. Bezsensowne graffiti oszpeciło święte miejsce.

Na wieść o tym wydarzeniu bp Tadeusz Lityński napisał do naszego proboszcza poruszające słowa: „Zło nie śpi”. Ale równie szybko pokazało się, że dobro też nie śpi – dobro czuwa. Biskup Adrian Put wskazał możliwe działania, a pan Tomasz Kwiatkowski, Wójt Gminy Bogdaniec, błyskawicznie zareagował: zakupił z własnych środków potrzebne materiały, zapewnił konsultację z Konserwatorem Zabytków. Jeszcze tego samego dnia pan Sławek Podgórski i pan Darek Dobryniewski z ekipą przystąpili do pracy – zamalowali ślady wandalizmu z sercem, oddaniem i poświęceniem.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zakończył swój pontyfikat w uroczystość Niedzieli Wielkanocnej

2025-04-21 16:05

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

Msza św. na placu św. Piotra w święto Zmartwychwstania Pańskiego jest jedną z najbardziej uroczystych i najważniejszych w roku. Przyciąga tłumy wiernych, również dlatego, że kończy się papieskim błogosławieństwem Urbi et Orbi. W tym roku, ze względu na stan zdrowia Franciszka jego udział w uroczystości stał pod znakiem zapytania, chociaż jego ostatnie „wypady” – na plac św. Piotra, do bazyliki św. Piotra i bazyliki Matki Bożej Większej - wskazywały, że Papież jest w stanie uczestniczyć publicznej uroczystości i udzielić błogosławieństwa.

Od zawsze starałem się być na tej szczególnej Mszy św. I tak też było tego roku. W połowie Eucharystii postanowiłem udać się na dach tzw. Braccio Carlo Magno, monumentalnego korytarza, który łączy lewą kolumnadę placu z fasadą bazyliki – jest to miejsce zarezerwowane dla dziennikarzy, fotografów i kamerzystów akredytowanych przy watykańskim Biurze Prasowym, z którego roztacza się wspaniały widok na plac św. Piotra i fasadę bazylik. Musiałem wyjść z placu i wejść do Watykanu przez boczną bramę zarezerwowaną dla pracowników watykańskich, bramę Perugino. Cała strefa była kontrolowana przez policję i przepuszczono mnie tylko dlatego, że miałem legitymację watykańską. Teren kontrolowano też z helikoptera, który krążył po okolicy. W Watykanie, przed Domem św. Marty było pusto – stali tylko żandarmi watykańscy, którzy poinformowali mnie, że Franciszek przyjmuje wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, Jamesa Davida Vance’a. Jak się później dowiedziałem, było kilkuminutowe spotkanie na wymianę życzeń z okazji Świąt Wielkanocnych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję