Reklama

Nowi kanonicy Kapituły Archikatedralnej

Niedziela łódzka 28/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Archikatedralna Kapituła Łódzka stanowi kolegium kapłanów, wypełniających zadania wyznaczone kapitułom przez prawo kanoniczne i zlecone przez Arcybiskupa łódzkiego. Do zadań Kapituły - wynikających z prawa powszechnego - należy sprawowanie bardziej uroczystych celebracji liturgicznych w bazylice archikatedralnej i troska o zapewnienie wiernym stałej posługi sakramentalnej związanej z urzędem kanonika penitencjarza. Metropolita łódzki zlecił także Kapitule szczególne zadania: troskę o kult Eucharystii - związany zwłaszcza z codziennym wystawieniem Najświętszego Sakramentu w bazylice archikatedralnej oraz z Archidiecezjalnym Świętem Eucharystii, odpowiedzialność za organizowanie w bazylice archikatedralnej konferencji poświęconych dokumentom papieskim i Stolicy Apostolskiej, pogłębianie kultu św. Józefa, patrona archidiecezji łódzkiej i św. Stanisława Kostki, patrona bazyliki archikatedralnej oraz wspieranie Arcybiskupa łódzkiego radą.
Archikatedralną Kapitułę Łódzką tworzy dwunastu kanoników gremialnych, których mianuje Arcybiskup łódzki. Kanonicy Kapituły ze swojego grona wybierają dziekana, teologa, kustosza, penitencjarza i sekretarza. Po osiągnięciu 75. roku życia kanonik gremialny składa rezygnację z urzędu. Ostatnio uczynili to ks. Bogdan Dziwosz i ks. Bogdan Nowacki. Zgodnie z prawem archidiecezjalnym zostali oni kanonikami-seniorami.
W ostatnim czasie Metropolita łódzki włączył do grona kanoników gremialnych Archikatedralnej Kapituły Łódzkiej dwóch kapłanów: ks. prał. Bartłomieja Rurarza - kapelana Księdza Arcybiskupa oraz ks. prał. Zygmunta Łukomskiego - proboszcza parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego w Łodzi i dziekana dekanatu Łódź-Widzew. Nowo nominowanym składamy serdeczne gratulacje.
Obecnie w skład Kapituły wchodzą: bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski, ks. Andrzej Dąbrowski, ks. Józef Fijałkowski, ks. Stanisław Grad, ks. Grzegorz Jędraszek, ks. Stanisław Kaniewski, ks. Ireneusz Kulesza, ks. Jerzy Świątek, ks. Piotr Rycerski, ks. Zygmunt Łukomski, ks. Bartłomiej Rurarz, kanonicy-seniorzy: ks. Jan Sobczak, ks. Bogdan Dziwosz, ks. Bogdan Nowacki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Brukseli odbyło się spotkanie sekretarzy generalnych Episkopatów Unii Europejskiej

2025-04-28 17:57

[ TEMATY ]

spotkanie

Unia Europejska

episkopat

sekretarz generalny

flickr.com/episkopatnews

W poniedziałek 28 kwietnia br., w siedzibie Komisji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) w Brukseli, odbyło się spotkanie sekretarzy generalnych Episkopatów Unii Europejskiej.

Spotkanie dotyczyło m.in. zagadnień związanych z aktualnymi trendami w polityce unijnej oraz miejscem Kościoła w europejskiej debacie publicznej.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: kard. Parolin będzie przewodniczył konklawe

2025-04-28 10:59

[ TEMATY ]

kard. Pietro Parolin

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, pełniący te obowiązki do śmierci Ojca Świętego 21 kwietnia b.r., będzie przewodniczył obradom konklawe, które wybierze następcę Franciszka. Jest on najstarszym nominacją kardynałem-biskupem uprawnionym do udziału w wyborze papieża.

Kardynał Pietro Parolin, od 15 października 2013 roku do śmierci Franciszka sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, urodził się w Schiavon, w prowincji i diecezji Vicenza w północnych Włoszech jako syn kierownika sklepu z narzędziami i nauczycielki szkoły podstawowej, oboje praktykujących katolików. Kiedy miał zaledwie dziesięć lat, jego ojciec zginął w wypadku samochodowym. W bardzo młodym wieku poczuł powołanie do kapłaństwa i w wieku 14 lat wstąpił do seminarium w Vicenzy. Po święceniach kapłańskich w 1980 r., przełożeni wysłali go na studia prawa kanonicznego na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W tym czasie rozpoczął przygotowanie do pracy w watykańskiej dyplomacji. Po ukończeniu pracy na temat Synodu Biskupów, rozpoczął formalną pracę jako dyplomata w 1986 roku.
CZYTAJ DALEJ

Kolejna debata prezydencka za nami. Wyścig wyborczy nabiera tempa

2025-04-28 23:29

[ TEMATY ]

debata

debata prezydencka

Adobe Stock

Poniedziałkowa debata 13 kandydatów na prezydenta zorganizowana przez "Super Express" trwała prawie trzy godziny.

Debata podzielona została na dwie rundy. W pierwszej rundzie kandydaci zadawali pytania bezpośrednio swoim oponentom. Pytający miał 30 sekund, a odpowiadający 90 sekund. Było też 30 sekund na ripostę. W drugiej rundzie politycy mieli 90 sekund na swobodne wystąpienie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję