Reklama

Niedziela Łódzka

Konstantynów Łódzki: Bóg w człowieku sieje ziarno Słowa Bożego!

2020-09-14 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

konstantynów łódzki

ks. Paweł Kłys

- Przynosimy Panu Bogu plony ziemi i waszej pracy na tej ziemi. Za tymi wieńcami, za tym chlebem, który przynieśliście kryją się też inne owoce, owoce innego siewu i innej pracy. Mianowicie kryją się owoce siewu, którego Pan Bóg dokonuje we wnętrzu, w sercu, w duszy każdego z nas. Bóg jest siewcą! – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś.

W dniu dorocznego odpustu parafialnego Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, który w tym roku został połączony z dożynkami parafialnymi mieszkańcy Konstantynowa Łódzkiego świętowali 190. rocznicę nadania praw miejskich Miastu Konstantynów Łódzki. Tegorocznym uroczystościom przewodniczył metropolita łódzki – ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

Zobacz zdjęcia: Konstantynów Łódzki: Bóg w człowieku sieje ziano Słowa Bożego!

Reklama

- To święto, które dzisiaj obchodzimy jest przeniesione z dnia 8 września - aby w niedzielę, w sposób uroczysty - obchodzić nasz doroczny odpust parafialny. – mówi ks. Leszek Kaźmierczak – proboszcz parafii. – Bardzo się cieszymy, że możemy dziś razem tu świętować. Wszyscy mówią o tym kościele, że jest to nasza fara konstantynowska, gdyż jest to najstarsza świątynia w mieście. Chcemy zrobić wszystko, by ten Kościół wzrastał wraz z parafianami, którzy się tutaj gromadzą i są mu bardzo oddani. – dodaje dziekan konstantynowski.

Uroczystości odpustowe rozpoczęły się przed wejściem do świątyni, gdzie ksiądz arcybiskup pobłogosławił i poświęcił wieńce dożynkowe, które następnie w uroczystej procesji zostały wniesione do świątyni i ustawione przy głównym ołtarzu.

W słowie pasterskiego pouczenia, skierowanego do wiernych zgromadzonych w świątyni łódzki pasterz wskazał na to, że, - Bóg się zna na roli, a w szczególny sposób zna się na roli jaką jest człowiek. Nie jaką uprawia, ale jaką jest człowiek. Bóg w człowieku sieje ziarno! – podkreślił kaznodzieja.

Reklama

Arcybiskup łódzki zwrócił uwagę na to, że – Bóg ma prawo do nas przyjść w sposób całkowicie zwyczajny poprzez wiarę naszych rodziców, naszych dziadków, naszych pradziadków. Bardzo ważne jest, by zobaczyć w tej wierze przekazywanej przez nich Jezusa, który staje przed nami i pyta nas – chcesz odejść? – pytał.

- Tu nie chodzi o rozumienie tradycji w ten sposób, że przeglądamy zdjęcia, a jak już nie ma zdjęć, to obrazy sprzed wieków i myślimy – ale kiedyś było pięknie. To nie o to chodzi. Chodzi o to, że za tym przekazem wiary kryje się Jezus Chrystus – Bóg, który do nas przychodzi ze swoim Słowem. Niezwykle ważne jest to, by pielęgnować wszystko, co pochodzi z tradycji naszej wiary! – dodał hierarcha.

Uroczystość zakończyła procesja eucharystyczna z Najświętszym Sakramentem dookoła kościoła.

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie Łódzkim została erygowana w 1858 roku przez arcybiskupa warszawskiego Antoniego Melchiora Fijałkowskiego. Kościół w stylu neogotyckim zaprojektowany przez włoskiego architekta Boloniniego, został wzniesiony w latach 1826–1832 z cegły na zaprawie wapiennej i pokryty dachówką. Świątynię konsekrował biskup warszawski Kazimierz Ruszkiewicz dnia 8 września 1887 r. W listopadzie 1914 r. świątynia została poważnie uszkodzona i uległa pożarowi na skutek działań wojennych. Odbudowana w latach 1917–1922 według planów arch. W. Kijewskiego z Łodzi. W latach 1972–1976 gruntownie przebudowana na planie prostokąta wg projektu arch. Aleksandra Mielniczaka z Łodzi. W 1980 r. dokonano przebudowy prezbiterium.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konstantynów Łódzki: Pięćset lat z cudownym obrazem Matki Bożej w Srebrnej

2020-09-14 20:51

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

konstantynów łódzki

Archiwum Parafii

W parafii Srebrnej w Konstantynowie Łódzkim znajduje się obraz, którego udokumentowane dzieje liczą pięćset lat, zaś badania znawców sztuki sakralnej dowodzą jego niezwykłego, stylistycznego powinowactwa z prastarym obrazem Maryi, znajdującym się w Rzymie, w najstarszym kościele maryjnym Europy Zachodniej (Santa Maria Maggiore), słynącym z niezliczonych cudów.

Skoro wiek cudownego wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej oblicza się na ponad 600 lat, a wizerunku Maryi z Ostrej Bramy na lat 400, to pięćset-letnia obecność konstantynowskiego obrazu na ziemiach polskich powinna stać się poważnym wyzwaniem do badań nad jego powstaniem i historią. Proboszcz parafii w Srebrnej, ks. dr Roman Piwowarczyk, podjął się zdobycia informacji, zdolne uchwycić nieznane dzieje obrazu, który od pięciu wieków znajduje się w ołtarzu kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w konstantynowskiej parafii. Efektem jego poszukiwań jest książka pt. „Historia Obrazów Matki Bożej: z Liddy, Salus Populi Romani i Matki Bożej ze Srebrnej”.

Jest bardzo prawdopodobne, że opisywane w książce, rzymskie obrazy Maryi – słynące łaskami i cudami – mogły w zamierzchłych czasach stać się pierwowzorem dla wizerunku ze Srebrnej. Skłaniają się ku tej hipotezie badania ekspertów od sztuki sakralnej. Nadto dzieje tych obrazów są – same w sobie – pasjonujące i czyta się je niemal jak powieść sensacyjną.

Historia obrazu – pisze o Srebrnej ks. dr Piwowarczyk – związana jest z pierwszą kaplicą która była wybudowana w osadzie około 1511 roku. (…) Istnieje ustny przekaz, zapisany w czasopiśmie z początku XIX w., że obraz miał przypłynąć rzeką Łódką i został wyłowiony właśnie w Srebrnej. Miało to mieć miejsce około 1520 r. Obraz został umieszczony, niestety nie wiemy przez kogo, w istniejącej już drewnianej kaplicy. (…) Dlaczego obraz przybył właśnie tutaj? Skąd przybył? Kto go namalował jako piękną kopię rzymskiej Salus Populi Romani? Trudno o odpowiedź na to pytanie, ale jedno jest pewne: „Maryja, pokorna Służebnica zawsze ma upodobanie w tych którzy są pokorni, ubodzy i otwarci na Jej łaski.”

Dalej autor przytacza kilka niezwykłych przypadków przybycia, w różne miejsca, obrazów i rzeźb Maryi, które z czasem stawały się przedmiotem religijnego kultu. Stało się tak w przypadku bizantyńskiej ikony z Nowogrodu w Rosji, czy ikony Matki Bożej Dobrej Rady (patronki Albanii). Można by tu też dodać niezwykłe wydarzenie z końca XVI wieku, z nie tak odległych od nas Gidli koło Radomska, kiedy to pewien rolnik wyorał z ziemi małą, kamienną figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem. I znów rodzą się te same pytania, które w książce stawia ks. Piwowarczyk: Skąd się tam wzięła? Kto ją wykonał, kim był rzeźbiarz? Albo ta historia z Saragossy… Prastare hiszpańskie źródła podają, że słynną, marmurową kolumnę, na której umieszczona jest figurka Matki Bożej (Virgen del Pilar) przynieśli do Saragossy… aniołowie. Sama figurka zaś powstała ku czci Maryi, która – według legendy – miała przebywać w tamtych stronach, będąc jeszcze… w ciele ziemskim.

CZYTAJ DALEJ

Mężczyźni pielgrzymowali do Międzyrzecza. Duża fotogaleria.

2020-09-19 15:35

[ TEMATY ]

Pielgrzymka mężczyzn

Międzyrzecz

Karolina Krasowska

Wojownicy Maryi wręczyli abp Andzrejowi Dziędze różańce i wizerunki Maryi

Wojownicy Maryi wręczyli abp Andzrejowi Dziędze różańce i wizerunki Maryi

Tradycyjnie, jak co roku we wrześniu, już po raz 8. odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza. W tym roku towarzyszyło jej hasło zaczerpnięte ze słów św. Jana Pawła II podczas jego wizyty w Gorzowie w 1997 roku.

Zobacz zdjęcia: VIII Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Pielgrzymka rozpoczęła się na Zamku Królewskim w Międzyrzeczu wykładem "Nowe czasy, nowe zadania" ks. prof. Pawła Bortkiewicza. Z międzyrzeckiego zamku pielgrzymi udali się do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się uroczysta Msza św. sprawowana przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgę, który wygłosił również okolicznościową homilię skierowaną do mężczyzn. Podczas liturgii panowie odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Wydarzenie zakończył wspólny posiłek. 

CZYTAJ DALEJ

Wyróżnienia dla katechetów

2020-09-21 22:33

Marzena Cyfert

Ks.. Mariusz Szypa wręcza wyróżnienie

Ks.. Mariusz Szypa wręcza wyróżnienie

W tym roku przypada jubileusz 30-lecia katechezy w szkole. Z tej okazji zostały wręczone specjalne wyróżnienia, pamiątki i podziękowania katechetom obchodzących jubileusz 30-lecia.

Spotkanie odbyło się w auli Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Wyróżnienia wręczył ks. Mariusz Szypa, dyrektor Wydziału Katechetycznego.

Otrzymali je:

Janina Antał

Urszula Bujwid

Elżbieta Gajda

Waldemar Gajda

Małgorzata Jedynak

Elżbieta Juszczyk

Anna Kotwica

Barbara Kostkiewicz

Jolanta Kurowska

Barbara Lach

Jadwiga Ługiewicz

Maria Majcher

Bernadetta Niewiadomska

Anna Okurowska

Władysław Pabian

Ewa Piękoś

Danuta Pytel

Elżbieta Rogozińska-Zalewska

Marianna Rudowicz

Małgorzata Ryba

Wyróżnionym katechetom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów pedagogicznych i ewangelizacyjnych w katechezie szkolnej.

O całej uroczystości można przeczytać tutaj

GALERIA ZDJĘĆ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję