Reklama

Honor policjantom, ofiarom zbrodni katyńskiej

Ok. pięciuset policjantów zamordowanych na nieludzkiej ziemi jest związanych poprzez urodzenie lub służbę z ziemią kielecką. Blisko dwieście nazwisk w regionie już upamiętniono, przywracając im szacunek i cześć. Sześć kolejnych pojawi się wraz z kamiennym krzyżem na skwerze Ofiar Katynia w Chmielniku, w sąsiedztwie kamiennego obelisku, upamiętniającego zbrodnię, zwaną umownie Katyniem

Niedziela kielecka 15/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dlaczego pamięć o przedwojennych policjantach jest ważna?

Jarosław Zatorski, burmistrz Chmielnika: - To istotny, ale dotąd może mniej znany fragment naszej historii. W jej odtwarzanie włączyła się młodzież szkolna z całej gminy, powołaliśmy komitet honorowy, na którego czele stoi Amelia Sołtysiak, kielczanka urodzona w Chmielniku.
Grażyna Szkonder, prezes kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939: - To oni, wierni do końca, osadzeni w Ostaszkowie, zamordowani w Twerze, pochowani w Miednoje, byli tą formacją służby państwowej II RP, która poniosła największe straty. Zostali skazani na pół wieku zapomnienia lub szkalujące ich zarzuty kolaboracji z Niemcami, a ich rodziny w obawie represji często nie przyznawały się do nich.

Chmielnik pamięta

Upamiętnienie policjantów w Chmielniku staje się więc kolejną lekcją historii skierowaną dość mocno do młodego pokolenia, uroczystość została bowiem zaplanowana na 13 kwietnia, w łączności z rekolekcjami parafialnymi, z udziałem dzieci szkolnych, młodzieży, parafian dorosłych. - Po Mszy św. o godz. 10 nastąpi przemarsz na skwer Ofiar Katynia, gdzie odbędzie się odsłonięcie kamiennego krzyża z tablicą z nazwiskami policjantów - mówi proboszcz ks. Franciszek Siarek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przywracanie honoru, miejsce w historii

Reklama

Policja Państwowa II RP powstała w 1919 r. Jej szeregi zasilili byli legioniści, żołnierze walk z bolszewikami oraz ci, którzy wywalczyli wolność w 1918 r. - według historyków, znawców przedmiotu, zaginionych policjantów jest od 12 do 15 tys., a niektórzy mówią również o 17 tys. Dopóki nie otrzymamy danych z rosyjskich archiwów, nie określimy dokładnej liczby - mówi Grażyna Szkonder.
Dlatego jest tak ważne, aby każdemu z tych ponad 6 tys. znanych z nazwiska, którzy spoczywają w Miednoje, przywrócić honor poprzez upamiętnienie w miejscu służby lub urodzenia. - Pamiętamy też o tych, którzy służyli na Kresach, a ich rodziny zaginęły w pożodze wojennej. Takim właśnie funkcjonariuszom PP została poświęcona tablica przy Zespole Szkół w Oblęgorku - dodaje Szkonder.
W regionie upamiętniono ok. 200 nazwisk funkcjonariuszy PP. Doszukano się ok. 500 nazwisk policjantów związanych z ziemią kielecką (w dzisiejszych granicach). Liczby te są zmienne, gdyż wciąż zgłaszają się rodziny z informacjami o swoich bliskich. Przystąpienie wiosną tego roku do prac ekshumacyjnych w Bykowni k. Kijowa przyniesie nowe informacje.
Coraz więcej jest inicjatyw upamiętniania policjantów w regionie. Tak było w przypadku Klimontowa, gdzie wykonano gigantyczną pracę, przygotowując stary, zapuszczony park podworski w Byszowie, z pomnikiem i tablicami z 50 nazwiskami policjantów i oficerów. Zdaniem Grażyny Szkonder, w województwie są wciąż tzw. białe plamy. - Chciałabym, aby każdy powiat uczcił swoich bohaterów - mówi.

Wędrująca wystawa

Tegoroczną rocznicę „Rodzina Policyjna 1939” Oddział w Kielcach rozpoczyna wystawą zdjęć pt. „Ostaszków, Twer, Miednoje - na nieludzkiej ziemi” autorstwa świadka ekshumacji w Miednoje Aleksandra Załęskiego.
Wystawę można było oglądać najpierw w Domu Parafialnym przy kościele św. Brata Alberta w Busku Zdroju (od 19 marca), a od 4 kwietnia do końca miesiąca zdjęcia są eksponowane w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.
Autorem ekspozycji jest Aleksander Franciszek St. Maria Załęski. Jego ojcem był Henryk Załęski, syn księżnej Jadwigi Druckiej-Lubeckiej, a bliskim kuzynem - książę Konstanty Drucki-Lubecki, który w 1939 r. dowodził Wileńską Brygadą Kawalerii. Ranny, wzięty przez Sowietów do niewoli, przebywał w szpitalu w Samborze. W lutym 1940 r. został wywieziony przez NKWD do Kijowa. Jego nazwisko znajduje się na ukraińskiej liście katyńskiej, a szczątki - najprawdopodobniej w Bykowni.
Matką autora zdjęć była Aleksandra Załęska - księżna Puzynianka z Kozielska.
Aleksander Załęski pracował jako ekspert fotografii w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym w Komendzie Głównej Policji. Z tej przyczyny oraz w związku z osobistymi powiązaniami ze zbrodnią katyńską znalazł się w ekipie dokumentującej pierwszą ekshumację w Miednoje w 1991 r.

Upamiętnieni funkcjonariusze PP związani z Chmielnikiem:

Reklama

- st. post. PP Stanisław PAWELEC
s. Stanisława i Zofii, ur. w 1890 r. w Kikowie.
W policji od 1918 r. Przez wiele lat służbę pełnił w woj. kieleckim. Od 1930 do 1939 r. - na posterunku w Chmielniku jako pracownik kancelaryjny. Zamordowany 7.04.1940 r.

- przod. PP Bronisław STACHOWICZ
s. Antoniego i Marii, ur. 10.02.1901 r. w Chmielniku.
W Wojsku Polskim od 4.02.1920 r. do 20.11.1922 r. W policji od 16.06.1923 r. Służbę pełnił w woj. wołyńskim, m.in. na posterunku w Teodorówce jako jego komendant. Ukończył w 1934 r. Szkołę Fachową dla Szeregowych PP w Mostach Wielkich pow. żółkiewski. We wrześniu 1939 r. komendant posterunku w Czudelce w pow. sarneńskim. Odznaczony Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę. Zamordowany 5.04.1940 r.

- st. post. PP Szczepan STRADOWSKI
s. Stanisława i Józefy z Olesińskich, ur. 8.12.1899 r. w Chmielniku.
W policji od 1923 r. Co najmniej od 1934 r. służbę pełnił w pow. będzińskim, w 1936 r. w komisariacie w Czeladzi. Od 1.05.1938 r. przeniesiony do służby śledczej. We wrześniu 1939 r. nadal w komisariacie w Czeladzi. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Pamięci za Wojnę 1918-1921 oraz Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. Zamordowany 10.04.1940 r.

- przod. SW Roman SZCZUKIEWICZ
s. Franciszka i Eleonory, ur. 20.08.1898 r. w Chmielniku.
Od maja 1928 r. dozorca więzienia w Będzinie. We wrześniu 1939 r. funkcjonariusz więzienia w Brześciu n. Bugiem. Zamordowany 9.04.1940 r.

- st. post. PP Stanisław TOMCZYŃSKI
s. Wacława i Aleksandry, ur. 13.01.1901 r. w Chmielniku.
W policji od 1922 do 1924 r. Od 1928 do 1929 r. urzędnik Izby Skarbowej w Grudziądzu. W policji ponownie od 1.12.1930 r. z przydziałem do Komendy Wojewódzkiej w Toruniu, gdzie pełnił służbę we wrześniu 1939 r. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Pamięci za Wojnę 1918-1921, Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę. Zamordowany 7.04.1940 r.

- st. post. PP Julian ANGIELSKI
s. Józefa, ur. 6.08.1899 r. w Suchowoli k. Chmielnika.
Służył na posterunku w Lubomlu pow. kowelski woj. wołyńskie. Znajduje się na liście ukraińskiej. Pochowany w Bykowni k. Kijowa.

Ta lista okazuje się dłuższa - burmistrz Zatorski zapewnia, że w kolejnych latach nazwiska na pomniku będą uzupełniane.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.
CZYTAJ DALEJ

Czym jest krzyżmo i jak powstaje? Dowiedz się!

2025-04-16 20:12

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Krzyżmo

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W Wielki Czwartek do południa sprawowana jest Msza Krzyżma Świętego. Nazywa się ją także Mszą olejów. To dlatego, że podczas tej liturgii biskup konsekruje krzyżmo oraz błogosławi oleje chorych i katechumenów. Jak powstają? Odpowiadają liturgista, ks. dr Stanisław Szczepaniec i odpowiedzialny za przygotowanie olejów dla Archidiecezji Krakowskiej, ks. Łukasz Jachymiak.

Wielki Wtorek. Wieczór. Pomieszczenie gospodarcze przy katedrze na Wawelu. To tu trwają ostatnie prace nad przygotowaniem olejów na tegoroczną Mszę Krzyżma Świętego. Zostało już tylko kilka dni. Siostra Cecylia bierze udział w tym procesie po raz 13. Ks. Łukasz po raz 3. Prace nad krzyżmem ruszają już zimą. Chodzi przede wszystkim o zgromadzenie potrzebnych składników. Tegoroczny olej został przywieziony z północnych Włoch. Na wzgórze wawelskie dotarł w lutym.
CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: głównym prześladowanym i zagrożonym jest dziś niewinne dziecko

2025-04-18 10:13

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

prześladowanie

niewinne dziecko

BP Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Duchowny słowo pasterskie skierował do dziesiątków tysięcy wiernych uczestniczących w misterium Męki Pańskiej na kalwaryjskich dróżkach.

Metropolita krakowski abp Jędraszewski w wystąpieniu przypomniał słowa Jezusa do Żydów, które wypowiedział przed swą męką.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję