Reklama

Niedziela Łódzka

100-lecie Diecezji Łódzkiej: Uroczyste otwarcie Drzwi Świętych już dziś!

Dziś o godz. 12:00 zostaną uroczyście otwarte Drzwi Święte, ogłoszony rok jubileuszowy na następnie odczytany list Ojca Świętego Franciszka napisany szczególnie z tej okazji.

Modlitwą do Ducha Świętego przedwczoraj w łódzkiej Katedrze rozpoczęło się świętowanie 100-lecia powołania diecezji łódzkiej przez papieża Benedykta XV.

Reklama

Trwałem w przekonaniu – powiedział przed rozpoczęciem liturgii abp Grzegorz Ryś, że ten czas jubileuszu potrzebuje hymnu. Czułem, że musi on nawiązywać do Psalmu 45, w którym słyszymy słowa: „Synowie twoi zajmą miejsce twoich ojców”, mówiące o tym, że nasze miejsce zajmą inni. Zajmie je młodzież, której przedstawiciele są dziś z nami w katedrze. Dziękuję pani Aleksandrze Lucińskiej za napisanie tekstu hymnu oraz panu Adamowi Sztabie za napisanie muzyki do słów hymnu, który za chwilę wspólnie razem wykonamy - dodał Metropolita. 

W uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia udział wzięli kard. Konrad Krajewski, abp Władysław Ziółek, bp Andrzej Dziuba, bp Wojciech Osial, bp Ireneusz Pękalski i bp Marek Marczak.

W homilii abp Ryś powiedział, że dzisiejsze słowo stawia nas na granicy czasu. Jezus mówi o czasie, który się rozgrywa do urodzenia Jana Chrzciciela i o czasie, który się od Jana rozpoczyna.

Reklama

 - To dzisiejsze słowo stawia nas między przeszłością a przyszłością, między obietnicą a jej wypełnieniem. My znajdujemy się na przełomie czasów, a granica czasu biegnie zawsze przez człowieka. Ta granica, o której mówi dzisiejsza Ewangelia, biegnie przez Jana Chrzciciela, dzięki temu staje się jakąś syntezą tego, co jest starym przymierzem i początkiem tego, co przynosi nowy czas w dziejach zbawienia. My jako Kościół, podobnie jak Jan Chrzciciel, potrzebujemy przeszłości i przyszłości – zaznaczył kaznodzieja.

W dalszej części homilii, odwołując się do encykliki Fratelli tutti papieża Franciszka, Arcybiskup powiedział, że bez pamięci nie możemy wyruszyć w przyszłość, bo jeżeli zapomnimy o tym, co było, to zrobimy rzeczy gorsze niż poprzednio. W tej encyklice są słowa, w których Papież mówi, że nie ma gorszej alienacji niż doświadczyć, że nie mamy korzeni i nie należymy do nikogo. My wszyscy potrzebujemy zakorzenienia, dlatego serca rodziców mają być skierowane ku dzieciom i dzieci ku rodzicom. To jest droga, jaką Bóg przychodzi do nas. Przychodzi przez dziadków do rodziców i przez rodziców do dzieci. Jeżeli ten łańcuszek zostanie przerwany, wtedy dzieje się z nami źle. Kościół ewangeliczny jest przed nami, a nie za nami. On rośnie między pokoleniami, w głąb od dzieci przez rodziców do dziadków. Droga młodzieży – pytał Arcybiskup – czy macie potrzebę rozmawiania z kierownikami duchowymi? Z biskupami, którzy siedzą w tym prezbiterium? A może myślicie, że nic od nas nie możecie się już nauczyć, że wszystko zaczyna się od was? W ten nowy czas trzeba wejść w pokorze. W poczuciu, że jestem najmniejszy, że jestem grzesznikiem. Duch Święty daje nam ten nowy czas, proszę, wejdźmy w niego w pokorze.

Przed błogosławieństwem biskupi przekazali zgromadzonej młodzieży modlitwę, którą następnie wspólnie razem z nią odmówili, prosząc w niej Boga, by otworzył nam oczy na Jego obecność w codzienności, w sakramentach Kościoła, zwłaszcza w Eucharystii. Na zakończenie została ogłoszona wiadomość, że tegoroczne Europejskie spotkanie młodzieży Wspólnoty z Taize, zaplanowane w dniach 27 grudnia 2020 do 1 stycznia 2021, odbędzie się Łodzi. 

2020-12-12 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś na Jasnej Górze: nie można się przebrać za chrześcijanina!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Chrześcijaństwa nie da się zagrać, nie da się go sprowadzić do tego, jak wygląda na zewnątrz. Nie można się przebrać za chrześcijanina! To jest to, co pada w ostatnim akapicie dzisiejszej ewangelii – dbacie tylko o to, co widać – o to, żeby kubek albo talerz były czyste zewnątrz. Ile można stracić energii i czasu na to, by coś dobrze wyglądało. To jest właśnie odegrane chrześcijaństwo – jak ubranie na jedną godzinę liturgii – za chwilę zdejmiemy i będziemy sobą. Tak się nie da! – tłumaczył arcybiskup łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

"Działać na chwałę Bożą" - 10 lat Akcji Katolickiej na wrocławskim Nowym Dworze

2021-06-12 19:04

ks. Łukasz Romańczuk

Członkowie Akcji Katolickiej niosą sztandar

Członkowie Akcji Katolickiej niosą sztandar

Jubileusz 10-lecia parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, obchodzili jej członkowie w parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze.  

Eucharystii przewodniczył ks. Łukasz Piłat - asystent diecezjalny Akcji Katolickiej. We wstępie do liturgii, ks. Krzysztof Hajdun, proboszcz parafii porównał występujące w Ewangelii ziarnko gorczycy do momentu przyjęcia Sakramentu Chrztu, co prowadzi do wzrostu u człowieka wiary, nadziei i miłości - Tak też dzieje się z dziełami, które rozrastają się w Kościele. Ludzie tworzący te dzieła powiększają jej duchowe dobra poprzez modlitwę, sakramenty, charyzmaty przypisane danym grupom. I przez to stają się piękne. - mówił ks. K. Hajdun i dodał: - Minęło już 10 lat, kiedy reaktywowany został oddział Akcji Katolickiej przy naszej parafii. Wyrażamy naszą radość, że to dzieło trwa i się wciąż rozrasta. Dziś, wraz z ks. Łukaszem Piłatem, odpowiedzialnym w naszej diecezji za Akcję Katolicką, dziękujemy za 10 lat tego dzieła w naszej wspólnocie. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję