Reklama

Niedziela Łódzka

100-lecie Diecezji Łódzkiej: Uroczyste otwarcie Drzwi Świętych już dziś!

Dziś o godz. 12:00 zostaną uroczyście otwarte Drzwi Święte, ogłoszony rok jubileuszowy na następnie odczytany list Ojca Świętego Franciszka napisany szczególnie z tej okazji.

Modlitwą do Ducha Świętego przedwczoraj w łódzkiej Katedrze rozpoczęło się świętowanie 100-lecia powołania diecezji łódzkiej przez papieża Benedykta XV.

Reklama

Trwałem w przekonaniu – powiedział przed rozpoczęciem liturgii abp Grzegorz Ryś, że ten czas jubileuszu potrzebuje hymnu. Czułem, że musi on nawiązywać do Psalmu 45, w którym słyszymy słowa: „Synowie twoi zajmą miejsce twoich ojców”, mówiące o tym, że nasze miejsce zajmą inni. Zajmie je młodzież, której przedstawiciele są dziś z nami w katedrze. Dziękuję pani Aleksandrze Lucińskiej za napisanie tekstu hymnu oraz panu Adamowi Sztabie za napisanie muzyki do słów hymnu, który za chwilę wspólnie razem wykonamy - dodał Metropolita. 

W uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia udział wzięli kard. Konrad Krajewski, abp Władysław Ziółek, bp Andrzej Dziuba, bp Wojciech Osial, bp Ireneusz Pękalski i bp Marek Marczak.

W homilii abp Ryś powiedział, że dzisiejsze słowo stawia nas na granicy czasu. Jezus mówi o czasie, który się rozgrywa do urodzenia Jana Chrzciciela i o czasie, który się od Jana rozpoczyna.

Reklama

 - To dzisiejsze słowo stawia nas między przeszłością a przyszłością, między obietnicą a jej wypełnieniem. My znajdujemy się na przełomie czasów, a granica czasu biegnie zawsze przez człowieka. Ta granica, o której mówi dzisiejsza Ewangelia, biegnie przez Jana Chrzciciela, dzięki temu staje się jakąś syntezą tego, co jest starym przymierzem i początkiem tego, co przynosi nowy czas w dziejach zbawienia. My jako Kościół, podobnie jak Jan Chrzciciel, potrzebujemy przeszłości i przyszłości – zaznaczył kaznodzieja.

W dalszej części homilii, odwołując się do encykliki Fratelli tutti papieża Franciszka, Arcybiskup powiedział, że bez pamięci nie możemy wyruszyć w przyszłość, bo jeżeli zapomnimy o tym, co było, to zrobimy rzeczy gorsze niż poprzednio. W tej encyklice są słowa, w których Papież mówi, że nie ma gorszej alienacji niż doświadczyć, że nie mamy korzeni i nie należymy do nikogo. My wszyscy potrzebujemy zakorzenienia, dlatego serca rodziców mają być skierowane ku dzieciom i dzieci ku rodzicom. To jest droga, jaką Bóg przychodzi do nas. Przychodzi przez dziadków do rodziców i przez rodziców do dzieci. Jeżeli ten łańcuszek zostanie przerwany, wtedy dzieje się z nami źle. Kościół ewangeliczny jest przed nami, a nie za nami. On rośnie między pokoleniami, w głąb od dzieci przez rodziców do dziadków. Droga młodzieży – pytał Arcybiskup – czy macie potrzebę rozmawiania z kierownikami duchowymi? Z biskupami, którzy siedzą w tym prezbiterium? A może myślicie, że nic od nas nie możecie się już nauczyć, że wszystko zaczyna się od was? W ten nowy czas trzeba wejść w pokorze. W poczuciu, że jestem najmniejszy, że jestem grzesznikiem. Duch Święty daje nam ten nowy czas, proszę, wejdźmy w niego w pokorze.

Przed błogosławieństwem biskupi przekazali zgromadzonej młodzieży modlitwę, którą następnie wspólnie razem z nią odmówili, prosząc w niej Boga, by otworzył nam oczy na Jego obecność w codzienności, w sakramentach Kościoła, zwłaszcza w Eucharystii. Na zakończenie została ogłoszona wiadomość, że tegoroczne Europejskie spotkanie młodzieży Wspólnoty z Taize, zaplanowane w dniach 27 grudnia 2020 do 1 stycznia 2021, odbędzie się Łodzi. 

2020-12-12 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100-lecie Diecezji Łódzkiej: Otwarcie wystawy jubileuszowej

W drugim dniu obchodów 100-lecia Diecezji Łódzkiej w Muzeum Archidiecezjalnym została otwarta wystawa poświęcona Jubileuszowi Diecezji. Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią Covid19 otwarcie odbyło się w reżimie sanitarnym i było transmitowane on-line na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Potrzebny ojciec i „bibliotekarz Chrystusa”

2021-01-17 23:28

[ TEMATY ]

felieton

ks. Paweł Traczykowski

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Paweł Traczykowski - wikariusz parafii katedralnej, absolwent Instytutu Patrystycznego Augustinianum w Rzymie, wykładowca teologii, oraz języków łacińskiego, greckiego i włoskiego w WSD Świdnica

Ks. Paweł Traczykowski - wikariusz parafii katedralnej, absolwent Instytutu Patrystycznego Augustinianum
w Rzymie, wykładowca teologii,
oraz języków łacińskiego, greckiego
i włoskiego w WSD Świdnica

W II poł. ubiegłego roku minęło 1600 lat od śmierci księcia egzegetów św. Hieronima oraz 150 lat od momentu, gdy św. Józef został ogłoszony przez Ojca Świętego Piusa IX patronem Kościoła.

    Ciągle mam w pamięci zdanie usłyszane podczas rekolekcji: U Pana Boga nie ma przypadków, one istnieją tylko w gramatyce. Ostatnie miesiące, naznaczone koniecznością codziennych zmagań z pandemią, troską i lękiem o bliskie osoby, zmuszają do postawienia pytania: gdzie szukać nadziei, czego naprawdę potrzebuje, co w tym czasie może dać mi Bóg i wiara? W tym roku mija 1600 lat od śmierci księcia egzegetów św. Hieronima oraz 150 lat od momentu, gdy św. Józef został ogłoszony przez Ojca Świętego Piusa IX patronem Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Premier: przystępujemy do konsultacji i inwestowania środków na odbudowę po epidemii

2021-01-18 12:15

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP

Przystępujemy do konsultacji i inwestowania środków na odbudowę po epidemii; leczenie gospodarki po epidemii wymagać będzie szerokich konsultacji, ekspertyzy i specjalistów - mówił na poniedziałkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki przypomniał, że w wyniku pandemii w marcu 2020 r. rząd musiał wprowadzić stan zagrożenia epidemicznego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję