Reklama

„Wzgórze zamkowe”

Interaktywne muzeum historii patriotyzmu Kielc łączone z nowoczesnym ośrodkiem designu pod wspólnym szyldem „Wzgórze Zamkowe” zostało otwarte i poświęcone. Obiekt składa się z dwóch placówek: Design Centrum Kielce oraz Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Tuż po otwarciu obiekt zwiedziło 5 tys. osób

Niedziela kielecka 29/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie przeszłość współgra z przyszłością - mówił podczas ceremonii otwarcia dyrektor obiektu Janusz Knap, charakteryzując ideę połączonych placówek oraz położenie w najcenniejszej pod względem architektoniczno-urbanistycznym części miasta.
Ośrodek Myśli Patriotycznej powstał w budynkach dawnego kieleckiego więzienia, w którym od czasów powstania styczniowego, a szczególnie podczas II wojny światowej i po niej, przetrzymywano bojowników, powstańców, osoby działające w podziemiu niepodległościowym.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski, pomysłodawca przedsięwzięcia nazwał miejsce, na którym powstało historyczne muzeum - „ziemią świętą”, bo „naznaczoną krwią patriotów, wyjątkowo bohaterską historią oraz „relikwiami Krzyża Świętego”, promieniującymi na cały region. Zauważył, że miejsce to jest ukierunkowane na przyszłość i budowanie społeczeństwa obywatelskiego.
Obiekt poświęcił ks. Krzysztof Dziurzyński, a w ceremonii otwarcia uczestniczyli m.in. europarlamentarzyści i parlamentarzyści, wicemarszałek Grzegorz Świercz, świętokrzyski kurator oświaty Małgorzata Muzoł, wiceprezydent Kielc Czesław Gruszewski, ks. Władysław Sowa - rektor WSD w Kielcach, dyrektor wydawnictwa „Jedność” - ks. Leszek Skorupa, rektor pallotynów ks. Jan Oleszko, szefowie Caritas kieleckiej - ks. Stanisław Słowik i ks. Krzysztof Banasik, muzealnicy, artyści i in.
W uroczystościach otwarcia „Wzgórza Zamkowego” wziął także udział gość z Anglii - Adam Komorowski, syn generała Tadeusza „Bora” Komorowskiego, dowódcy Armii Krajowej. Wspominał swoją wizytę w Kielcach w 1994 r. - Przyjechałem z prochami ojca, które zostały złożone na Powązkach. Mówiłem wówczas, że ten przykład, który mój ojciec i jego pokolenie dali, by stworzyć nową Polskę, jest w dalszym ciągu aktualny. Dziękuję wszystkim, którzy założyli ten dom narodowej pamięci - powiedział.
Nie wszystkie środowiska są zgodne w pozytywnej ocenie przedsięwzięcia. Światowy Związek Żołnierzy AK, Klub Inteligencji Katolickiej, Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność”, sprzeciwiły się (skutecznie) doborowi prelegentów inauguracyjnego panelu dyskusyjnego, uzasadniając swoje stanowisko „sprzeciwem wobec narzuconej jednokierunkowej linii programowej panelu”. - Obawiamy się relatywizowania wartości, patriotyzmu i prawdy historycznej - mówi Małgorzata Sołtysiak, prezes KIK.
W piśmie do prezydenta Lubawskiego wspomniane organizacje zażądały także powołania niezależnej rady programowej, złożonej z reprezentantów różnych środowisk (w tym także prawicowych). Rada, funkcjonująca przy Prezydencie Kielc, będzie miała wpływ na działalność merytoryczną ośrodka, w zakresie - co podkreśla M. Sołtysiak - „zapewnienia pluralizmu w działalności placówki, obiektywizmu i obecności środowisk prawicowych, co jest niezbędne w nauce historii i kształtowania postaw patriotycznych”. Sygnatariusze pisma zastrzegają, aby rada funkcjonowała przy Prezydencie, co zapewni jej niezależność, natomiast nie zgadzają się na umocowanie jej przy OMPiO. Rozstrzygnięcia w tej sprawie mają zapaść najpóźniej do września br.
- Tutaj dosłownie zostały wyrwane murom zęby krat - zauważył w dniu otwarcia Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej, mówiąc o wymogu „uczciwej pamięci i twórczego zaangażowania” jako elementów niezbędnych w tworzeniu tego miejsca, powstałego dokładnie tam, gdzie przez 150 lat funkcjonowało więzienie dla patriotów.
Projektantem ekspozycji muzeum jest twórca Muzeum Powstania Warszawskiego - Mirosław Nizio. Architekt wykorzystał niektóre elementy karceru, m.in. cele więzienne. Na udostępnionej wystawie można zapoznać się z historią miasta i regionu. Wykorzystano archiwalne nagrania, stare pocztówki, zdjęcia, filmy, dokumenty, publikacje. Szczególny nacisk położono na udział mieszkańców w walkach niepodległościowych, powstaniach narodowych, odzyskaniu przez Polskę państwowości, działalności oddziałów partyzanckich podczas II wojny światowej i podziemia niepodległościowego. W piwnicach, w zachowanych elementach karceru, starano się odtworzyć atmosferę dawnego surowego więzienia.
Z kolei usytuowany w obrębie „Wzgórza Zamkowego” drugi obiekt - Design Centrum Kielce to ośrodek współczesnego wzornictwa oraz obszar, gdzie swoje twórcze pasje mogą rozwijać studenci i artyści z regionu. Marek Cecuła, dyrektor obiektu zauważył, że chodzi o uaktywnienie środowisk twórczych w promocję ruchu łączącego wzornictwo i rzemiosło. Nowoczesne instalacje z wiodących ośrodków europejskich dają istotnie wyobrażenie, co na wzorniczym rynku piszczy. Można także zajrzeć do pracowni ceramicznej czy garncarskiej i obejrzeć dokonania studentów rodzimych kierunków sztuki.
W pierwszy weekend po otwarciu, w Design Centrum Kielce miały miejsce wernisaże trzech wystaw, z kolei w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej - panele dyskusyjne.
W niedzielę 24 czerwca w obiekcie było naprawdę tłoczno - na gościach ogromne wrażenie sprawiały nowinki multimedialne, możliwość odsłuchiwania historycznych przemówień, wizualizacji broni, powiększanych map, pięknie wyeksponowanych dawnych fotografii oraz możliwość wejścia do cel więziennych pamiętających ból patriotów. - Kielce potrzebowały takiego miejsca - ta opinia przeważała wśród zwiedzających.
W lipcu i w sierpniu obiekt można zwiedzać bezpłatnie w godzinach 10-18, z wyjątkiem poniedziałków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydium KEP odpowiedziało na pismo z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

2025-04-09 18:13

[ TEMATY ]

episkopat

episkopat Polski

Karol Porwich/Niedziela

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski skierowało kolejne pismo do Prezesa Rady Ministrów dotyczące odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji publicznej, przesłany do Premiera Donalda Tuska 17 lutego br.

24 marca br. Prezydium KEP otrzymało odpowiedź na wniosek złożony 17 lutego br. do Prezesa Rady Ministrów, w którym członkowie Prezydium KEP zawarli m.in. pytanie, dlaczego dotychczas nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw wyrok Trybunału Konstytucyjnego RP z dnia 27 listopada 2024 r., stwierdzający nielegalność a zarazem niekonstytucyjność w całości, ze względów formalnych, rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Okołotowicz z więzienia w Mińsku: chcą uciszyć Kościół

2025-04-09 16:21

[ TEMATY ]

Białoruś

prześladowania

Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Ks. Henryk Okołotowicz, duchowny Kościoła katolickiego na Białorusi, skazany na 11 lat więzienia pod zarzutem „zdrady stanu”, wysłał wiadomość do wiernych „zza krat”. Stało się to w przeddzień jego 65. urodzin, które ksiądz obchodził 8 kwietnia w areszcie śledczym w Mińsku, donosi portal katolik.life. Jak poinformowano, proces odbywał się przy drzwiach zamkniętych i nie ma żadnych informacji na temat sprawy księdza z Wołczyna.

Podziel się cytatem Odnosząc się do słów kard. Kazimierza Świątka, który również był przetrzymywany w areszcie śledczym sowieckich służb KGB, duchowny zauważył, że „księża są prześladowani, aby nas uciszyć, aby uniemożliwić Kościołowi katolickiemu mówienie prawdy”.
CZYTAJ DALEJ

Kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat

2025-04-10 20:17

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA

Konferencja ekologiczna

Karolina Krasowska

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół

Czyste powietrze, jego jakość, wpływ na nasze zdrowie i świat przyrody – to tylko niektóre zagadnienia poruszane w ramach konferencji ekologicznej, która 10 kwietnia odbyła się na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Do dyskusji zostali zaproszeni zarówno specjaliści z zakresu ekologii, jak i młodzież z zielonogórskich szkół. Wszystko po to, by podnieść świadomość ważności tego zagadnienia, jak i kształtować postawy ekologiczne wśród młodego pokolenia. Konferencje z udziałem młodzieży szkół średnich – wczorajsza, która odbyła się w Gorzowie Wlkp. i dzisiejsza, w auli zielonogórskiego uniwersytetu – wpisują się w projekt edukacyjny: „Lubuszanie ambasadorami czystego powietrza”, który obecnie realizowany jest na terenie województwa lubuskiego. – Konferencja, finansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jego wojewódzki oddział, dedykowana jest przede wszystkim młodzieży. To jest typowy projekt edukacyjny, kierowany do młodych ludzi. On ma różne formuły, bo to jest kwestia filmów, jak i różnych materiałów dla szkół. Chodzi tu przede wszystkim o przekaz dla młodego pokolenia, bo kiedyś to oni będą odpowiadać za ten świat. Tam już nie będzie czasu na przemyśliwanie tych spraw, tam trzeba wejść przygotowanym - mówi ks. dr Zbigniew Kucharski. – Konferencja jest dedykowana tematom związanym z czystym powietrzem. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że ten temat to nie jest tylko kwestia kominów, które kopcą, ale że to jest bardziej złożone zjawisko. Kto myśli o tym, że my oddychamy, ale ziemia też oddycha. Jeżeli powietrze jest niskiej jakości i jest zanieczyszczone, to to się dostaje wszędzie, na przykład do wód gruntowych, które pobieramy. To jest złożone zjawisko, to jest ekosystem, który jest pewną całością. Pan Bóg jak stworzył ten świat i go nam powierzył, to nie po to, żeby on był porzucony i zdegradowany, to nie jest cel. Ten świat jest naszym domem, dlatego musimy o niego zadbać – dodaje prezes Młodzieżowej Agencji informacyjnej MAIKA, odpowiedzialnej za przeprowadzenie konferencji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję