Reklama

Polska

Abp Gądecki: O. Zięba był jednym z najbardziej znanych polskich zakonników i wybitną postacią Kościoła w Polsce

- Zmarły dziś o. Maciej Zięba OP był znakomitym znawcą społecznego nauczania Kościoła, wybitnym propagatorem nauczania Jana Pawła II, kimś kto miał doskonały kontakt ze środowiskami intelektualnymi, nawet odległymi od Kościoła, którzy jednak go pilnie słuchali – mówi abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. Dodaje, że „był to człowiek, który potrafił mądrze mówić ponad podziałami i jego argumenty były przez wszystkich akceptowane”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Gądecki podkreśla, że o. Zięba „był jednym z najbardziej znanych polskich zakonników i wybitną postacią Kościoła w Polsce. Był tez znany w innych krajach, choćby poprzez letnie kursy jakie organizował w Krakowie dla ludzi młodych z całej Europy środkowo-wschodniej”.

Przewodniczący Episkopatu wskazał na bardzo ciekawą, życiową drogę o Macieja, co zostało ukazane w książce „Biel z dodatkiem czerni”. Pokazuje ona drogę człowieka, który wyrasta z rodziny w połowie agnostycznej, a w połowie wierzącej, i charakteryzującą się dużym napięciem na tym tle. Po swym ojcu odziedziczył zdolności do nauk ścisłych i olbrzymia dyscyplinę myślenia, a od mamy przejął ziarno wiary mocno wspartej od strony intelektualnej, gdyż działała ona we Wrocławskim KIK-u. I z tego spotkania wiary i niewiary w domu rodzinnym – zdaniem abp. Gądeckiego - wyrósł człowiek naprawdę niezwykły. Książka mówi też o jego dziecięcej modlitwie, kiedy modlił się słowami: „ja jestem niewierzący, ale jak będę miał dzieci, to wychowam je na katolików”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Gądecki przypomniał, że jako młody człowiek Maciej Zięba rzucił się w nurt działalności solidarnościowej, co wyrastało z pragnienia szczerości i autentyzmu, bowiem boleśnie odczuwał zakłamanie systemu komunistycznego. O tym też świadczy wybór kierunku studiów, gdyż mimo, że był zainteresowany studiami historycznymi, w sumie wybrał wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdyż w PRL nauki ścisłe były wolne od ideologicznej propagandy, jakiej podlegały nauki humanistyczne.

Zdaniem abp. Gądeckiego ta jego zdolność do ścisłego myślenia okazała się później wielkim skarbem dla dominikanów. Był bowiem człowiekiem o szerokim horyzoncie intelektualnym, znającym inne nurty myślenia, co – jak podkreśla przewodniczący Episkopatu: „bardzo pomogło dominikanom, a nawet całemu Kościołowi w Polsce”. Choć interesowała go duchowość, to okazał się znakomitym znawcą katolickiej nauki społecznej i potrafił ją w bardzo interesujący sposób przekazywać, co widoczne było w tworzonych przezeń licznych instytucjach, m.in. w Instytucie Tertio Millenio. „I dzięki temu okazał się człowiekiem tak cennym, gdyż teologów w Polsce mamy dużo, a znacznie mniej ludzi dobrze rozumiejących rzeczywistość społeczną” – podkreślił abp Gądecki.

Reklama

Dodał, że o. Maciej „był też wulkanem pomysłów, człowiekiem, który cały czas tworzył coś nowego, inspirując i pociągając za sobą bardzo wielu innych”.

Abp Gądecki wspomina, że „charakteryzowało go też olbrzymie zainteresowanie myślą Jana Pawła II i bardzo emocjonalna miłość do niego”. A ponadto świetnie to papieskie nauczanie potrafił przekazywać w nieskończonej ilości wykładów i kilkunastu swych książkach, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zdaniem abp. Gądeckiego o. Maciej był chyba najlepszym popularyzatorem dziedzictwa Jana Pawła II, aż do ostatnich dni, kiedy skutecznie zaangażował się w obronę Jana Pawła II po fali ataków, jakie nastąpiły jesienią br. Arcybiskup przypomina, że jednym z ostatnich jego dokonań był zainicjowany przezeń list w obronie pamięci św. Jana Pawła II, pod którym podpisało się 1700 profesorów, uczonych z niemal wszystkich polskich ośrodków, w tym ludzi dalekich od Kościoła.

Abp Gądecki podkreśla, że duże znaczenie dla dominikanów w Polsce miał okres, kiedy o. Zięba był prowincjałem (1998-2006), co wywarło silne piętno. „Jego rządy charakteryzowało docenianie i podbudowywanie indywidualnych wyborów, co owocowało nawet kształtowaniem postaw pewnego indywidualizmu, co stwarzało nawet pewne problemy w budowaniu wspólnoty” - wyjaśnia.

„Był to człowiek ciekawy człowieka. Budował pomosty ze światem inteligenckim, w tym z ludźmi inaczej myślącymi, poszukującymi czy niewierzącymi. Stąd był człowiekiem pilnie słuchanym w różnych środowiskach i potrafił nawiązywać kontakt z ludźmi z innych obozów ideowych, mówiąc zawsze ponad podziałami” – konstatuje przewodniczący Episkopatu.

2020-12-31 19:04

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: w tym roku pielgrzymka dominikańska w okrojonym składzie

[ TEMATY ]

pielgrzymka

dominikanie

krakow.dominikanie.pl

„Ze względu na charakter naszej pielgrzymki, tradycyjne wędrowanie na Jasną Górę nie będzie w tym roku możliwe” – napisał przeor krakowskich dominikanów o. Łukasz Wiśniewski OP w komunikacie na temat tegorocznej pielgrzymki dominikańskiej. Do Pani Jasnogórskiej, w imieniu wszystkich pątników, pójdzie kilku braci dominikanów.

Pielgrzymka Dominikańska na Jasną Górę odbywa się tradycyjnie od 3 do 9 sierpnia. „Jesteśmy zmuszeni zakomunikować, że ze względu na charakter naszej pielgrzymki, tradycyjne wędrowanie na Jasną Górę nie będzie w tym roku możliwe” – poinformował o. Łukasz Wiśniewski OP.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela

apel

Ks. Jarosław Grabowski

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

– Maryja uczy nas, że wiara to nie tylko ufność, to nie tylko zaufanie Bogu, to nie tylko prosta prośba: Jezu, Ty się tym zajmij. Wiara ogarnia całe życie, by móc je przemienić. To postawa, sposób myślenia i oceniania. Wiara angażuje w sprawy Jezusa i Kościoła – podkreślił ks. Grabowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję