Reklama

Niedziela Łódzka

Bełchatów: Mini Orszak w parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Barbary

2021-01-10 20:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

W uroczystość Objawienia Pańskiego coroczny Orszak Trzech Króli z powodu panującej pandemii miał nieco skromniejszy przebieg niż zazwyczaj. W tym roku przyjął formę Mini Orszaku i miał charakter hybrydowy.

Reklama

W wydarzeniu tym osobiście mogło uczestniczyć tylko 100 osób, ale wszyscy chętni mogli włączyć się w obchody ze swoich domów dzięki transmisji, zapewnionej przez organizatorów. Orszak rozpoczął się o 15.00 pokłonem Trzech Króli : Kacpra, Melchiora i Baltazara. Każdy z królów przyniósł Dzieciątku dary i opowiedział krótko o swojej podróży , skąd musiał przybyć aby zobaczyć Zbawiciela Świata.

Oprócz Mędrców pokłon Jezusowi i Świętej Rodzinie oddali również miejscowi Górnicy wraz z Energetykami i ofiarowali swoje dary. Bełchatowscy pracownicy kopalni przynieśli wydobyty węgiel, aby powstałe z niego światło prowadziło do Jezusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Najważniejszym momentem tych obchodów była Eucharystia, której przewodniczył ks. Proboszcz Stanisław Jaskuła SCJ. Homilię dla wszystkich zebranych wygłosił ks. Grzegorz Kurzaj SCJ. Podczas Mszy Świętej ks. Grzegorz swoją homilię zaczął od przypomnienia Ewangelii dnia dzisiejszego, która mówi o pokłonie Trzech Mędrców . Potem opowiada o dwóch drogach, które musieli przejść monarchowie, aby dotrzeć do Betlejem, do Mesjasza. Ks. Grzegorz głosząc naukę mówił: ,,Ludzie, którzy żyją w świecie prawdy, są często niewygodni dla sprawujących, mających władze’’. Mówiąc to nie miał na myśli tylko wielkiej władzy, lecz nawet takiej mniejszej np. rodziców, kierownika, dyrektora. Ukazał zebranym że świadkowie prawdy są często niszczeni, i w ten sposób źli ludzie zagłuszają swoje sumienie, a prawda potrafi boleśnie dotykać sumienia. ,,Bądźmy świadkami prawdy, abyśmy nigdy nie musieli niszczyć niewygodnych świadków prawdy’’ – powtarzał wiernym. Opowiedział również o zbrodniach i zachowaniach władcy Izraela – Heroda. Refleksją wypływającą z tej homilii było pytanie i zapytanie samych siebie : Jakie są nasze poszukiwania Jezusa, ile zadajemy sobie trudu, aby pokonać cudze niedogodności, kłopoty, jak wygląda nasza modlitwa, czy mamy czas dla Pana Boga.

Na koniec Ks. Grzegorz wypowiedział słowa modlitwy : ,,Boże , Nasz Ojcze, Niech Twoje światło towarzyszy nam zawsze i wszędzie’’. Zaraz po Eucharystii odbyło się wręczenie nagród w Bełchatowskim Konkursie Kolędowym ,,Panu wdzięcznie przygrywajcie’’. Na zakończenie obchodów święta Objawienia Pańskiego odbył się koncert zespołu gospel ,,Z potrzeby serc’’, który przybył do swoich bełchatowskich korzeni , gdzie powstał, a rozwija się teraz w stolicy. Podczas występu można było posłuchać znane nam wszystkim kolędy i pastorałki w przepięknym wykonaniu. Ten dzień i tegoroczny mini orszak na długo zostanie w pamięci mieszkańców Bełchatowa i okolic.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wolbórz: Z dumą wstąpili w grono ministrantów

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

W Kolegiacie Wolborskiej miał miejsce obrzęd przyjęcia do grona ministrantów 4 chłopców.

CZYTAJ DALEJ

Pomieszani w miłości

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 14-15

[ TEMATY ]

małżeńskie

Ks. Adrian Put

Życie z osobą innej wiary czasem różni się od tego, które prowadziłem wcześniej, przyznaje Scott, na zdjęciu z żoną Hanną

Życie z osobą innej wiary czasem różni się od tego, które prowadziłem wcześniej, przyznaje Scott, na zdjęciu z żoną Hanną

W większości nie przypuszczali, że poślubią nie katolika. To, że są w tym miejscu i w takiej konfiguracji, to kwestia miłości, wiary, że ona jest silniejsza od wszystkiego, i zaufania, że to Boży plan.

Agnieszka i Tomasz. Ona – katoliczka, on – wyznania prawosławnego. Małżeństwo z 18-letnim stażem, dwoje dzieci. Mieszkają w Hajnówce.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: Marsz dla Życia - nienarodzeni coraz bardziej zagrożeni

2021-01-18 14:49

[ TEMATY ]

aborcja

Francja

marsz dla życia

Adobe.Stock

W Paryżu odbył się wczoraj doroczny Marsz dla Życia. Tym razem ze względu na pandemię liczba uczestników była z góry ograniczona. Wzięło w nim udział 5 tys. osób. Kolejnych 10 tys. łączyło się za pośrednictwem internetu.

W tym roku francuski Marsz dla Życia odbywał się w wyjątkowo dramatycznym kontekście i to nie tylko ze względu na pandemię, lecz z powodu nowego projektu prawa o bioetyce, który od jutra będzie przedmiotem obrad w senacie. Uchwalone w październiku ubiegłego roku przez niższą izbę parlamentu prawo, przewiduje poważne, wręcz makabryczne zmiany w odniesieniu do ochrony życia. Nie tylko udostępnia zapłodnienie in vitro parom lesbijskim i samotnym kobietom, lecz przesuwa granice aborcji na życzenie z 12. na 14. tydzień ciąży, a także przewiduje możliwość późnych aborcji, aż do końca ciąży, w wypadku problemów psycho-społecznych matki, znosząc zarazem klauzulę sumienia dla personelu medycznego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję