Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Wolontariat kryzysowy Caritas

2021-01-12 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Od kilku miesięcy świat zmaga się z epidemią koronawirusa. Obostrzenia mające na celu ograniczenie emisji wirusa dotykają wszystkich obszarów naszego życia. Każdy usiłuje zorganizować na nowo swoją codzienność. W szczególnie trudnej sytuacji są osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu – ubogie, samotne, chore czy w podeszłym wieku. To z myślą o seniorach właśnie Caritas Archidiecezji Łódzkiej już wiosną tego roku postanowiła zbudować sieć wolontariatu kryzysowego. Teraz, kiedy mamy do czynienia z kolejną falą, wolontariusze Caritas ponownie są mobilizowani do pomocy.

Reklama

Wolontariusze skupieni w sieci wolontariatu kryzysowego pomagają konkretnej osobie – seniorowi, który mieszka w jego okolicy. – Postanowiliśmy tak ułożyć sieć, żeby wolontariusz nie musiał przemieszczać się z jednej strony miasta na drugą, ale mógł pomagać komuś, kto mieszka blisko, w tej samej dzielnicy, czasem na tym samym osiedlu – tłumaczy Paulina Szatan, kierownik Biura Wolontariatu Caritas. – To bardzo pomaga w organizacji dnia – cieszy się Julia, wolontariuszka, która pomaga od wiosny. - Dzięki temu mogę zrobić zakupy spożywcze, czy wykupić leki w aptece przy okazji własnych zakupów i dostarczyć je po drodze – dodaje. Caritas wyposaża wolontariuszy w środki ochrony. Zawsze dostają rękawiczki i maseczki.

W trosce o bezpieczeństwo seniorów i wolontariuszy bezpośredni kontakt ograniczony jest do niezbędnego minimum. – Mamy obecnie około 30 wolontariuszy w sieci. Nie wszyscy jeszcze mają przydzielonych podopiecznych – opowiada koordynatorka wolontariatu Caritas. – Jeśli wiemy, że gdzieś w Łodzi jest senior lub osoba niepełnosprawna czy chora, której trzeba pomóc, to warto ją zgłosić do naszej sieci – dodaje pani Paulina. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu: 661 111 991, od poniedziałku do piątku, w godz. 9:00 – 17:00, w bądź mailowo: biurowolontariatu@toya.net.pl.

Cały czas można również przystąpić do sieci jako wolontariusz. Zachęcamy osoby dorosłe, zdrowe, które dysponują czasem, by włączyły się w pomoc osobom potrzebującym. Coraz więcej osób przechorowało już COVID-19. Może to dobry czas dla ozdrowieńców, by zaangażować się w pomoc?

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: czy jesteś w misji Jezusa – in persona Christi?

2020-12-21 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

– Czy ja jestem wpisany w misję mesjańską? Czy w Jezusie idę, bo Jezus jest posłany? Czy w Jezusie głoszę, bo Jezus jest Słowem wcielonym! Czy ja jestem in persona Christi? To nie jest urzędowe, że dostał święcenia i jest in persona Christi, ale w wymiarze moralnym, osobowym. Jeśli nie, to może pojawić się pokusa: rozpraszać, wyganiać i głosić bzdury! – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

AFP: Covid-19 zabił jak dotąd ponad 2 mln osób, zakaziło się ponad 94 mln

2021-01-17 14:36

[ TEMATY ]

koronawirus

Adobe.Stock.pl

Od początku pandemii koronawirusem na całym świecie wykryto ponad 94 450 660 zakażeń, Covid-19 zabił ponad 2 022 740 osób - podaje w niedzielę AFP, w oparciu o oficjalne statystyki poszczególnych krajów i dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) .

W sobotę zdiagnozowano na świecie 658 387 nowych przypadków, zmarło 13 870 - podaje AFP.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi amerykańscy wzywają Joego Bidena do rozbrojenia nuklearnego

2021-01-18 14:12

[ TEMATY ]

Rozbrojenie nuklearne

Joe Biden

wikipedia.org

Joe Biden

Joe Biden

Amerykański episkopat wzywa Joego Bidena, by rozbrojenie nuklearne stało się priorytetem jego prezydentury. Przewodniczący Komitetu ds. Sprawiedliwości i Pokoju w episkopacie amerykańskim, abp David J. Malloy, złożył oficjalną prośbę o przedłużenie obustronnego traktatu między Moskwą a Waszyngtonem w sprawie zmniejszenia ilości głowic jądrowych oraz do podjęcia kolejnych kroków w celu stopniowego rozbrojenia krajów posiadających broń masowego rażenia z tego typu arsenału.

8 kwietnia 2000 roku Rosja i Stany Zjednoczone podpisały traktat „New START”, który zobowiązywał obie strony do zmniejszenia ilości arsenału nuklearnego i utrzymaniu go znacznie poniżej poziomu z czasów zimnej wojny. Oznaczało to zmniejszenie liczby głowic jądrowych o około 30 proc. Minęło 10 lat i 5 lutego traktat przestaje obowiązywać. Oba kraje jak dotąd nie wykazały jeszcze chęci przedłużenia owej umowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję