Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś: Bóg ujawnia nasze grzechy nie po to, by nas zniszczyć, On wie, że tego potrzebujemy!

2021-02-19 13:24

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Modlę się w intencji wszystkich pokrzywdzonych i zranionych w naszym łódzkim Kościele przez naszych łódzkich księży. Ta modlitwa jest uczciwą deklaracją solidarności, otwartości i gotowości do każdej pomocy. – mówił abp Grzegorz Ryś podczas porannej Mszy świętej celebrowanej dziś rano w kaplicy domu biskupiego.

Metropolita łódzki modlił się w intencji ofiar, sprawców ale także - w jakieś mierze za nas wszystkich. Prosimy Pana Boga o dar uznania naszej winy i prawdziwego z nią żalu i nawrócenia tzn. podjęcia też konsekwencji wszystkich grzechów i radykalnej zmiany myślenia i postanowienia uczynienia wszystkiego żeby zapobiegać na przyszłość tego typu przestępstwom. – mówił we wstępie do liturgii hierarcha.

Reklama

Rozważając psalm 51, który psalmem pokutnym łódzki pasterz zwrócił uwagę na to, że – jest to Słowo dane nam przez Pana Boga, które może nas przeprowadzić przez ten dzień pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich. – tłumaczył kaznodzieja.

Metropolita łódzki zwrócił uwagę na pojawiające się w Kościele głosy, że - za dużo już tego pokutowania, za dużo mówienia o grzechu. Nic tylko pedofilia i pedofilia – za wiele tego! Nigdy nie jest za dużo! – podkreślił. - Ten psalm nas tego uczy – żeby mieć swój grzech zawsze przed oczyma i ciągle na nowo, na nowo prosić o obmycie. Życie nam przynosi potwierdzenie, że jest ciągle za mało, że ciągle pojawiają się nowe fakty – czasem dawne, a czasem całkiem nie odległe w czasie. Ciągle się pojawia nasza nieumiejętność – że nie potrafimy, że nie dość skutecznie, nie przejrzyście! Ciągle się nie dokonała zmiana mentalności, a za nią zmiana postępowania! – kontynuował hierarcha.

- Prawda o grzechu Dawida, o którym nikt miał nie wiedzieć, bo wszystko dokonało się w ukryciu, ale też robił później wszystko, by ten grzech ukryć. Uciekał się do rozmaitych co raz gorszych i gorszych rzeczy. Najpierw do kłamstwa, a potem do morderstwa. Każda z tych manipulacji, by ukryć grzech była jeszcze grosza. To jest o nas i o naszej postawie wobec tego grzechu! Żeby się ukryć – nie tylko wtedy,, kiedy dokonujemy tego grzechu ale ukryć - schować - ten grzech za cenę rozmaitych manipulacji! Bóg czyni jawnym grzech Dawida. Nie jacyś źli ludzie, nie jacyś wrogowie, ale Bóg czyni jawny grzech Dawida wobec całego stworzenia! – zaznaczył.

Reklama

Kończąc homilię abp Grzegorz podkreślił, że to słowo jest po to, byśmy odrzucili taką narrację, że zebrało się grono wrogów Kościoła, którzy ujawniają wszystkie nasze grzechy! Bóg ujawnia nasze grzechy – takie jest słowo tego psalmu. Bóg ujawnia nasze grzechy, nie po to, by nas zniszczyć, nie po to, by nas poniżyć, nie za karę, nie w odwecie, nie by nas sponiewierać, nie robi nam na złość, ale wie, że tego potrzebujemy. Wie, że to jest istotny moment, który nas może poprowadzić do nawrócenia. – zakończył.

Dziś księża biskupi będą przewodniczyli modlitwom za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich przez ludzi Kościoła.

• abp Grzegorz Ryś – Koronce do Miłosierdzia Bożego w kościele pw. Św. Faustyny w Łodzi, o godz. 15.00,
• bp Ireneusz Pękalski – Drodze Krzyżowej w bazylice archikatedralnej, o godz. 19.15,
• bp Marek Marczak – Drodze Krzyżowej w kościele stacyjnym NSJ na Retkini, po Mszy św. o godz. 18.00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomocni i pożyteczni

Pełnoletni harcerze z Chorągwi Łódzkiej ZHP pomagają w walce z pandemią na terenie całego województwa

Setki harcerzy z Chorągwi Łódzkiej ZHP od kilu tygodni nieustannie pomagają w walce ze skutkami pandemii koronawirusa. Młodzi ludzie włączyli się w pomoc osobom starszym oraz pracownikom służy zdrowia. Wielu szyje także maseczki. W ten sposób w praktyce realizują jedną z podstawowych zasad obowiązujących każdego harcerza.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Dominikanów z Wrocławia

2021-03-07 12:00

powolania.dominikanie.pl

Wrocławscy Dominikanie wydali komunikat, w którym przepraszają za nadużycia, które miały miejsce w ich duszpasterstwie akademickim w latach 1996-2000.

W wystosowanym dokumencie czytamy:

CZYTAJ DALEJ

Irak/Mimo wyzwań i zagrożeń papież zrealizował wszystkie cele swej wizyty

2021-03-08 07:23

Papież Franciszek kończy w poniedziałek historyczną wizytę w Iraku, który odwiedził jako pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego. Mimo trudności i wyzwań, wynikających z niestabilnej sytuacji w kraju oraz pandemii w pełni zrealizował plan podróży.

W poniedziałek rano papież odleci z Bagdadu do Rzymu.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję