Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Droga Krzyżowa za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

2021-02-21 09:25

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Rozważania nabożeństwa drogi krzyżowej w I piątek Wielkiego Postu w całej Polsce zostały przygotowane przez osoby pracujące na rzecz wsparcia poszkodowanych w wyniku wykorzystania seksualnego m.in. przez: pracownika sądu kościelnego, diecezjalnego delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży, pracowników Centrum Ochrony Dziecka, Fundację św. Józefa, regionalny punkt dla osób zranionych w kościele w Poznaniu, a także przez ofiary wykorzystania w dzieciństwie.

- Do wzięcia na siebie odpowiedzialności za ból naszych braci zranionych na ciele i na duszy wezwał nas papież Franciszek. Dzisiaj stajemy razem, ramię w ramię, z osobami, które doświadczyły dramatu wykorzystania. - „Jeśli w przeszłości sposobem reakcji mogło stać się zaniedbanie, to dzisiaj chcemy, aby solidarność pojmowana w swym najgłębszym i wymagającym znaczeniu, stała się naszym sposobem tworzenia obecnej i przyszłej historii – pisał papież Franciszek w liście do Ludu Bożego. Autorami dwóch stacji tej drogi krzyżowej, którą rozpoczynamy są osoby, które doświadczyły dramatu wykorzystania seksualnego (…) - Panie Jezu, daj nam głębokie zrozumienie prawdy, że w Twoim Kościele, „gdy cierpi jeden członek, współcierpią wszystkie inne członki”, jak pisał św. Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian. Towarzysząc ci w tej drodze krzyżowej chcemy uczyć się jak być wspólnotą ze zranionymi – mówił bp Marek Marczak rozpoczynając nabożeństwo.

Reklama

- To nie było wzięcie ciężaru dobrowolnie. Ten ciężar został na mnie nałożony siłą, brutalnie, nie chciałem go, jednak zostałem zmuszony zostałem wziąć go na swój garb. Zaszczepił we mnie pustkę, która nie widzi dna smutku. Odyńca samotności zadanego bólem, który ma początek i nie ma końca. Z przodu jest obietnica Boga: „Ty jesteś moim Synem umiłowanym!”. Ludzkie gesty są bardzo ważne, nawet te nieco wymuszone, ja to ma miejsce w przypadku Szymona z Cyreny. Ale to co może człowieka rzeczywiście podnieść, co przywraca mi godność i wiarę w siebie, jest miłość Boga. Tylko ona jest czysta, bezinteresowna i do końca prawdziwa! – pisała w jednym z rozważań ofiara wykorzystania seksualnego w dzieciństwie.

- Módlmy się, aby osoby skrzywdzone przez osoby duchowne i konsekrowane, ale także za tych, których kiedykolwiek odarto z ludzkiej godności, usłyszeli w głębi swoich zranionych serc, pełen słodyczy głos Boga: „Jesteś moja! Jesteś mój! Nikt i nic nie może cię odłączyć od mojej miłości. Módlmy się też za nas, byśmy mieli odwagę podnosić tych, których przytłacza miecz bolesnych doświadczeń. Chrystus odsłania przed nami ukrytą ranę, która powstała na jego ramieniu pod ciężarem krzyża. I wzywa: „Bądźcie naśladowcami moimi, jeden drugiego brzemiona noście. I tak wypełnicie przykazanie mojej miłości!” – modlił się celebrans.

- Panie Ty wiesz, ilu skrzywdzonych nie znalazło zrozumienia nawet w domu i przez lata żyli bądź nadal żyją w kompletnym osamotnieniu ze skutkami, z którymi często sobie nie radzą. Odchodzą z Kościoła, który dla nich stał się miejscem krzywdzenia. Ty znasz męczące ich poczucie winy i wstydu, których my nie rozumiemy (…) Jesteśmy posłani, aby uwrażliwić serce na krzywdę braci i siostry. Jesteśmy posłani, aby otwierać oczy i uszy na milczące cierpienie dzieci i młodzieży. Jesteśmy posłani, by rozrywać konkretne kajdany zła i łamać jarzmo kłamstwa. Jesteśmy posłani, by okrywać nagość osób skrzywdzonych – zakończył nabożeństwo bp Marczak. Na zakończenie wierni obecni w kościele Najświętszego Serca Jezusowego odmówili modlitwy stałe dające odpust zupełny z racji nawiedzenia kościoła stacyjnego podczas Wielkiego Postu w Archidiecezji Łódzkiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W niedzielę zakończył się trzeci dzień pielgrzymowania na Jasną Górę

Trzeci dzień tegorocznej Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej na Jasną Górę to kolejne kilometry, które przybliżają każdego z pątników do spotkania z Maryją w Jej Jasnogórskim Wizerunku. - W trzecim dniu sztafetowego pielgrzymowania w czasie pandemii koronawirusa covid19 - pątnicy pokonali dystans blisko 40 km. W dwu grupach pielgrzymowało w sumie 100 pątników, którzy wczesnym ranem dotarli do Łękawy skąd wyruszyli do Beźnicy Starej, gdzie zakończyło się dzisiejszy marsz. - W tym roku na pielgrzymce jest mniej osób niż w latach ubiegłych, a to ze względu na reżim sanitarny. – zauważa Klaudia Dąbrowska. - Przypomina nam to, że trwa pandemia, i że powinniśmy prosić Matkę Bożą o zdrowie dla nas i naszych bliskich. – dodaje. - Na pielgrzymce jestem po raz pierwszy, a zmotywowała mnie do tego moja żona. – tłumaczy Konrad Nowogrodzki. – Nie żałuję tego, że wybrałem się w drogę, gdyż jest tu świetna atmosfera i odczuć można wspólnotę.- dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś podczas święceń diakonatu 35 plus: Bądźcie mądrzy i mocni

2021-03-07 17:17

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

seminarium duchowne

Łodź

ks. Paweł Kłys

Tylko Ci, którzy są powołani rozpoznają w Chrystusie ukrzyżowanym mądrość i moc! - mówił do wiernych zgromadzonych w łódzkiej Archikatedrze, na święceniach diakonatu Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń abp Grzegorz Ryś. "Nie bądźcie głupimi, bezsilnymi Diakonami – to w przyszłości nie będziecie głupimi, bezmyślnymi księżmi" - zachęcał czterech nowych diakonów metropolita łódzki.

- Wielu ludzi chce dzisiaj zakładać rodzinę, być mężem, żoną, ojcem , matką. Tylko pytanie: czy chcą tego sami z siebie, bo tak im się podoba, czy próbują rozeznać, że to jest ich powołanie z jakim się do nich zwraca Bóg w Jezusie Chrystusie - mówił ametropolia łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Są na najlepszej drodze

2021-03-07 23:08

Maria Fortuna- Sudor

    Trzy dni trwały rekolekcje wielkopostne zakonu Rycerzy Jana Pawła II zorganizowane po raz kolejny w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach.

    W spotkaniu wzięli w nich udział bracia z prowincji polskiej, kanadyjskiej i ukraińskiej. Rycerzy uczestniczyli w Eucharystii, której w sobotę 6 marca przewodniczył w sanktuarium św. Jana Pawła II metropolita krakowski - protektor zakonu Rycerzy Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję