Reklama

Jutro w kioskach nowy numer "Niedzieli"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lista Bergoglio [Wywiad z Nello Scavo]

Nello Scavo - autor książki „Lista Bergoglio. Uratowani przez Franciszka podczas dyktatury. Historia nigdy nieopowiedziana” - udzielił wywiadu rzymskiemu korespondentowi Niedzieli”. Opowiada m.in. jak zbierał dokumentację na temat osób uratowanych przez ks. Bergoglio za czasów dyktatury. Najczęściej przyszły papież ukrywał prześladowanych w Colegio Maximo w mieście San Miguel, ok. 30 km od Buenos Aires. - Przedstawiał ich współbraciom jako młodych ludzi, którzy przybywali do Kolegium na rekolekcje. A w czasie tych „rekolekcji” przygotowywał plany, aby nie wpadli w ręce wojskowych lub mogli uciec za granicę. Oczywiście, to było związane z wielkim ryzykiem osobistym. Według ostrożnej oceny uratował ok. 100 osób, chociaż niektórzy świadkowie sugerują liczbę o wiele wyższą - mówi Nello Scavo.

Wiara w kraju ateistów [Wywiad z ks. Jaroslavem Brožem]

Agnieszka Malińska przeprowadziła dla „Niedzieli” wywiad z czeskim kapłanem ks. Jaroslavem Brožem. Zapytała m.in. jak wygląda bycie duszpasterzem w ateistycznym kraju, bo 60-70 proc. Czechów deklaruje ateizm... - Myślę, że wszystko ma swoje dobre i złe strony mówi ks. Brož. - Pozytywne jest to, że każdego dnia muszę sobie uświadamiać, iż moja wiara i moje życie jako chrześcijanina są moim wyborem i że muszę bronić mojej wiary i osobistych przekonań, muszę być świadkiem tej wiary. Nie mogę oczekiwać zbyt wiele wsparcia od otaczającej mnie kultury. Zwłaszcza tutaj, w tak wielkim mieście jak Praga, gdzie kultura jest bardziej doczesna i świecka niż w wioskach czy małych miejscowościach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najnowsza metoda walki z Kościołem pod hasłem walki z pedofilią [Ks. Józef Krukowski]

Ks. prof. Józef Krukowski pisze na łamach „Niedzieli”, że w ostatnich latach w USA i w krajach Europy Zachodniej wystąpiło zjawisko agresji wobec Kościoła katolickiego w formie oskarżeń, jakoby zwłaszcza duchowni mieli być sprawcami przestępstw na tle seksualnym w postaci molestowania nieletnich, a władze Kościoła katolickiego tolerowały tego rodzaju przestępców. Na podstawie obserwacji nietrudno zauważyć, że oskarżenia te często pozbawione były podstaw faktycznych i prawnych, a oparte przeważnie na pomówieniach. Faktem jest na przykład, że metropolita Detroit został publicznie oskarżony o pedofilię i pod naciskiem mediów złożył rezygnację z urzędu; a gdy pod wpływem takich doświadczeń zachorował i znalazł się na łożu śmierci, przyszedł do niego oskarżyciel i przeprosił za fałszywe oskarżenie.

Reklama

Gdy nam urągają...[Ks. Ireneusz Skubiś]

Kościół w Polsce wydaję się dość bezradny wobec zmasowanego ataku, jaki mu się dziś gotuje w telewizji publicznej i prywatnej, w prasie wręcz szatańsko odnoszącej się do niego. Niektórzy mówią, że to sam diabeł został spuszczony z łańcucha. Nie wiem, co będzie dalej, ale wiem jedno: że na całym świecie Kościół jest dziś na różne sposoby prześladowany. Niszczy się hierarchów, zwykłych duchownych i zaangażowanych katolików świeckich - pisze ks. Ireneusz Skubiś w najnowszej „Niedzieli”. Redaktor naczelny zachęca do jak najliczniejszego włączania się w odmawianie Różańca w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Konferencja wyśmiewanych naukowców [Artur Stelmasiak]

Ponad stu naukowców wzięło udział w II Konferencji Smoleńskiej, która odbyła się w Warszawie - relacjonuje w „Niedzieli” Artur Stelmasiak. - Reprezentowali oni światowe ośrodki akademickie - od Australii, poprzez Polskę i Danię, aż po USA i Kanadę. Wbrew powielanym opiniom, grono naukowców znacznie wykraczało poza zespół parlamentarny, którym kieruje poseł Antoni Macierewicz. I choć referaty poświęcone były wąskim specjalnościom, to jednak praktycznie wszyscy zgodzili się, że z naukowego punktu widzenia raport tzw. Komisji Millera niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Autor z kolei zauważa, że w Polsce każdy naukowy fakt podważający oficjalną wersję katastrofy od razu jest wyśmiewany.

Miejsce pierwsze po Krakowie [Maria Fortuna-Sudor]

Był malarzem, pedagogiem, dyrektorem Szkoły Sztuk Pięknych, kolekcjonerem, obrońcą zabytkowej architektury, popularyzatorem historii Polski, patriotą, a także mężem i ojcem. Maria Fortuna-Sudor przypomina w „Niedzieli” Jana Matejkę i miejsca bliskie jego sercu. Z twórcą obrazów historycznych i batalistycznych upowszechniających dzieje Polski w czasach, gdy nie było jej na mapach Europy, kojarzy się przede wszystkim Kraków, gdzie się urodził, wykształcił, gdzie był jego dom, z którego wyruszał w świat. Ale jest i drugie niezwykłe miejsce. To Koryznówka - obok muzeum utworzonego w domu Jana Matejki w Krakowie oraz w Krzesławicach - trzecia placówka związana z osobą twórcy. Warto te miejsca odwiedzić, w związku z obchodzonym Rokiem Jana Matejki.

Reklama

Medialna kolonizacja polityki [Wywiad z Jarosławem Sellinem]

O starej propagandzie sukcesu w nowym wydaniu, kabaretowej publicystyce i źródłach „przemysłu pogardy” z Jarosławem Sellinem rozmawia na łamach „Niedzieli” Wiesława Lewandowska. Poseł stwierdza m.in.: - Gołym okiem widać, że obecna władza lubi używać technik klasycznej propagandy i jest to jej główny sposób komunikowania się ze społeczeństwem. Tyle że ukrywa to pod eufemistycznym określeniem „public relations”. Z całą pewnością w Polsce od sześciu lat można mówić o istnieniu propagandy rządowej. Mimo odmiennych uwarunkowań historycznych (inny ustrój, inna sytuacja geopolityczna Polski), można się doszukać wielu podobieństw do poprzedniczki, choćby w tym, że potęga medialna wspierająca obecnie rządzących jest prawie taka sama, jaką dysponował Edward Gierek w latach 70. XX wieku.

Świadectwa naszych sumień [Mateusz Wyrwich]

W Muzeum Prasy w Aachen znajduje się kolekcja ponad 200 tys. gazet. Jak do tej pory, muzeum prasy, znane jako Aachens Zeitungsmuseum, ma największe zbiory prasy na świecie. Aachen (Akwizgran) - niemieckie miasto położone na styku Belgii i Holandii, szczyci się swym początkiem na ponad wiek przez Chrystusem. Wydźwignięte na fundamentach celtyckiego grodu, dziś przyciąga mnóstwem zabytków. W szczególności zaś katedrą, uważaną za pierwszy niemiecki zabytek. Miasto jest dumne z tego, że tu urodził się Karol Wielki i właśnie w aacheńskiej katedrze spoczywają jego doczesne szczątki. Sama świątynia była natomiast świadkiem koronacji ponad trzydziestu królów.

2013-10-28 08:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mamy już 20 lat

Niedziela legnicka 37/2013, str. 4

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Ks. Piotr Nowosielski

Pierwsza niedziela września br. jest dla naszej diecezjalnej edycji „Niedzieli” 20. rocznicą jej istnienia. Zaczęła bowiem ukazywać się w diecezji legnickiej od 1993 r. Warto przypomnieć, że tym samym, znalazła się w gronie jednej z pierwszych edycji diecezjalnych Redakcji. Stało się to możliwe dzięki porozumieniu zawartemu między Redakcją „Niedzieli” a pierwszym biskupem diecezji legnickiej Tadeuszem Rybakiem

Pierwszy numer „Niedzieli Legnickiej” zawierał wywiad, który z ówczesnym Biskupem legnickim przeprowadził redaktor naczelny ks. prał. Ireneusz Skubiś. W treści rozmowy odnajdujemy motywy, które stały u podstaw decyzji Księdza Biskupa o związaniu się diecezji legnickiej z tym tygodnikiem katolickim. Bp Tadeusz Rybak mówił wtedy: „Moim osobistym pragnieniem jest współpraca diecezji z «Niedzielą» i przez to pismo poszerzanie oddziaływania Kościoła. Diecezja bowiem nie posiada własnego czasopisma, a byłoby ono tu bardzo potrzebne. W rozmowach z kapłanami oraz świeckimi przekonałem się, że «Niedziela» jest pismem, które odpowiadałoby oczekiwaniom i potrzebom tutejszego środowiska. W sposób aktualny traktuje bowiem naukę Kościoła, odważnie podejmuje współczesne problemy życia społecznego i religijnego, przynosi aktualne informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie, informacje, które ukazują kierunki działania Kościoła, jego wielką służbę człowiekowi, społeczeństwu i oczywiście, naszemu narodowi. Dlatego też ta tematyka będzie na pewno ubogacała życie religijne Kościoła legnickiego i będzie pomagała we właściwej ocenie zjawisk i procesów, jakie dokonują się w naszym społeczeństwie. Będzie także wpływała na dynamizm Kościoła w całej diecezji i w poszczególnych parafiach”. Te zdania wypowiedziane przez Biskupa legnickiego, stały i wciąż stoją u podstaw pracy redakcyjnej edycji diecezjalnej „Niedzieli”.

CZYTAJ DALEJ

Iran: Prezydent i szef MSZ zginęli w katastrofie śmigłowca

2024-05-20 08:18

[ TEMATY ]

Iran

PAP/EPA/Iranian state TV (IRIB)

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, szef MSZ Hossein Amirabdollahian i kilku innych wysokich rangą przedstawicieli irańskich władz zginęli w katastrofie śmigłowca w pobliżu Dżolfy w irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni - poinformował w poniedziałek rano irański Czerwony Półksiężyc.

Jak powiedział szef tej organizacji Pir Hossein Kolivand maszyna rozbiła się o zbocze góry i całkowicie spłonęła.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

[ TEMATY ]

Skaldowie

Kard. Grzegorz Ryś

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Prezydent RP odznaczył pośmiertnie Jacka Zielińskiego ze Skaldów Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej. Wyróżnienie z rąk Andrzeja Dudy odebrał syn muzyka Bogumił Zieliński podczas uroczystości pogrzebowych w poniedziałek w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję