Reklama

Jan Paweł II

Nauczanie Jana Pawła nie tylko dla wierzących

Droga na ołtarze Jana Pawła II jest uznana za jedną z najszybszych w nowożytnej historii Kościoła. Benedykt XVI, następca Jana Pawła II na Stolicy Piotrowej, wyraził zgodę na beatyfikację poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci, uchylając tym samym kanoniczny wymóg 5 lat oczekiwania na otwarcie procesu po śmierci kandydata na ołtarze. 27 kwietnia mija siódma rocznica kanonizacji Jana Pawła II.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

KUL

Jest to okazja, by przywołać i przypomnieć nauczanie, które wciąż jest aktualne. - Dla społeczności KUL wyniesienie na ołtarze Profesora to powód do radości, motyw, by szukać w Jego nauczaniu inspiracji do rozwoju duchowego i jako zobowiązanie do wierności Jego dziedzictwu. Do Jego nauczania powinni zresztą sięgnąć nie tylko wierzący, ale wszyscy zatroskani o dobro na tym świecie – podkreśla dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL, dr hab. Agnieszka Lekka – Kowalik, prof. KUL.

Wolność i prawda

Zdaniem prof. Agnieszki Lekkiej-Kowalik należy zwrócić uwagę na trzy elementy nauczania Jana Pawła II. Po pierwsze – fundamentem życia jest prawda. Papież nauczał, że tylko na prawdzie można budować społeczeństwo, które odpowiada wrodzonej godności człowieka, i rozwiązywać najtrudniejsze problemy. Tylko wolność, która podporządkowana jest prawdzie, prowadzi ku godnemu życiu. Tylko demokracja oparta o prawdziwe wartości nie zmienia się w jawny czy ukryty totalitaryzm. - W dobie post-prawdy, „mojej prawdy i twojej prawdy”, w dobie wątpienia w zdolność człowieka do poznania prawdy nauczanie Papieża staje się obroną ludzkiego rozumu i ludzkiej racjonalności, a jednocześnie wezwaniem do wierności prawdzie i przyjęcia odpowiedzialności za prawdę, nawet jeśli to narazi nas na społeczną krytykę czy nawet ostracyzm – zauważa dyrektor Instytutu Jana Pawła II.

Godność, miłość, wspólnota

Po drugie – człowiek jest osobą obdarzoną niezbywalną godnością, a właściwą odpowiedzią na tę godność jest miłość. To dlatego Jan Paweł II przeciwstawiał się zamachom na ludzkie życie: aborcji, eutanazji, wojnie, wszelkim przejawom kultury śmierci. Ukazywał, że życie jest darem i że jest ono czymś więcej niż biologicznym istnieniem przedstawiciela gatunku. - W dobie dyktatury relatywizmu, szafowania życiem, myśl Jana Pawła II daje nam wyraźny drogowskaz – zaznacza prof. KUL.

Reklama

W myśli Jana Pawła ekspertka odnajduje wyraźne zaznaczenie roli wspólnoty. Gdy współcześnie podkreśla się, że liczy się „moje”, że inny to konkurent lub źródło ograniczeń, Papież przypomina, że w jakimkolwiek działaniu i bytowaniu z innymi podstawowym układem odniesienia jest bliźni. Przypomina też słowa Jana Pawła II, tak aktywnego w wielu obszarach: „Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”.

Zdaniem prof. Lekkiej-Kowalik nauczanie Jana Pawła II, czytane bez uprzedzeń i z otwartym umysłem, stanowi dla wszystkich ogromne źródło inspiracji i rozwiązań, pozwalające zmierzyć się ze współczesnymi problemami. Trzeba tylko chcieć do tego źródła sięgnąć.

2021-04-27 13:31

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To było cierpienie mierzone wiernością

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

- To było cierpienie rozkładane na lata. Mierzone wiernością wymagającą ciągłego potwierdzania minuta po minucie, dzień po dniu, rok po roku. Że jest się świadkiem Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego – o Janie Pawle II mówił abp Marek Jędraszewski podczas odpustu w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

W homilii arcybiskup nawiązał do osobistych wspomnień z czasu wyboru Jana Pawła II na papieża. Podkreślił, że kard. Karol Wojtyła opuścił Kolegium Polskie w Rzymie 14 października, a dwa dni później było ono chyba najszczęśliwszym domem w całym Wiecznym Mieście, bo z niego właśnie wyszedł nowy papież.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do władz Sudanu Południowego: przybywam jako pielgrzym pojednania

2023-02-03 18:00

[ TEMATY ]

Sudan Południowy

papież Franciszek

PAP/CIRO FUSCO

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

Papież Franciszek i prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir

„Przybywam jako pielgrzym pojednania marząc o towarzyszeniu wam w waszej drodze pokoju, drodze uciążliwej, której nie można już jednak odkładać na później” - stwierdził papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Sudanu Południowego – Dżubie.

Ojciec Święty podkreślił także ekumeniczny charakter swej pielgrzymki, odbywanej wspólnie z arcybiskupem Canterbury, Justinem Welby oraz moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. Zaznaczył, że jest ona reakcją na „krzyk całego ludu, który z wielką godnością opłakuje doświadczaną przemoc, nieustanny brak bezpieczeństwa, dotykające go ubóstwo i szalejące klęski żywiołowe”. Życzył, aby na tej ziemi zakiełkował „pokój, który będzie owocował, niczym ziarna, będące w ziemi zalążkiem życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję