W związku z utrzymywanym od 25 października do 9 maja stanu zagrożenia epidemicznego na terenie całej Hiszpanii panowały surowe restrykcje przeciwepidemiczne, zakazujące m.in. opuszczania terenów wspólnot autonomicznych. Obostrzenia te wpływały negatywnie na ruch pielgrzymkowy do Santiago de Compostela, a regionalne władze Galicji odmawiały wstępu na teren regionu pątnikom udającym się do tego miejsca kultu.
Jak wskazała rozgłośnia Cope, wraz z wygaśnięciem stanu zagrożenia epidemicznego wzrosła zarówno liczba udających się do Santiago de Compostela pielgrzymów, jak też rezerwacji w hotelach i pensjonatach tego miasta. Średnio w drugim tygodniu maja br. liczba zarezerwowanych noclegów wzrosła tam aż o 75 proc.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Droga św. Jakuba, czyli Camino de Santiago, jest europejskim szlakiem pielgrzymkowym, jednym z trzech najważniejszych, obok dróg do Rzymu i Jerozolimy. Prowadzi on do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii.
Od IX wieku szlak ten wiedzie od krajów bałtyckich przez Polskę, Niemcy, Szwajcarię i Francję do grobu św. Apostoła Jakuba (Większego) w Santiago de Copostela. Nie ma jednej trasy pielgrzymki – uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, będącą także symbolem pielgrzymów.