Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Ocalić od zapomnienia

2021-06-08 10:40

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W kościele garnizonowym pw. Świętego Jerzego podczas Mszy św. odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej kapelanów katyńskich związanych z ziemią łódzką. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił bp polowy generał brygady Józef Guzdek. Ksiądz Biskup podkreślił, że podczas II wojny światowej Polacy dali heroiczne świadectwo bezkompromisowej wierności Bogu i Ojczyźnie. Po zakończeniu działań wojennych Rosjanie skutecznie kierowali zainteresowanie polskiej opinii publicznej na zbrodnie hitlerowskie, sami pozostając w cieniu i poza odpowiedzialnością. - Teraz trzeba przerwać tę złowrogą ciszę nad grobami ofiar stalinowskich. Trzeba pokazać bohaterstwo na nieludzkiej ziemi, którą podnosimy do miana Golgoty Wschodu.

Polacy muszą być świadomi, że mieli dwóch wrogów. Musimy sami określić nazwę swoich prześladowców, opisać ich zbrodnie i domagać się zadośćuczynienia - mówił Kaznodzieja. List skierowany do uczestników uroczystości od prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego odczytał dr hab. Dariusz Rogut dyrektor Oddziału Łódzkiego IPN. "Odsłonięcie tablicy upamiętniające duchownych, ofiary zbrodni katyńskiej, jest naszym hołdem oddanym bohaterom. Katyń symbolizujący inne miejsca kaźni, to dla naszego narodu szczególne miejsce, miejsce poświęcone krwią najlepszych sług naszej Ojczyzny". W liście Pan Premier zwrócił też uwagę, że wśród ofiar byli także kapłani, którzy dzielili tragiczny los jeńców, nieśli im pomoc duchową, wspierali ich i towarzyszyli w drodze do śmierci.

Reklama

"Dziś jest czas by przypomnieć ich nazwiska, sylwetki, ocalić od zapomnienia i przywrócić zbiorowej pamięci. Dziś jest czas, by uczcić ważne postacie naszej historii. Katyń to wciąż niezabliźniona rana w sercach wielu Polaków".

W podziękowaniu za udział w uroczystości z prośbą o opiekę i błogosławieństwo, przedstawiciele Zakonu Rycerskiego św. Jerzego Męczennika dr Paweł Michalak Wielki Prior Zakonu i Małgorzata Stępniewicz Wielki Kanclerz wręczyli Księdzu Biskupowi obraz Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego.

Tablicę odsłonili przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich i Instytutu Pamięci Narodowej, a poświęcił ją bp polowy.

Reklama

Na tablicy widnieją nazwiska pięciu kapłanów: ks. gen. bryg. Kazimierz Suchcicki, ks. ppłk Edward Choma, ks. ppłk Mikołaj Ilków, ks. mjr Józef Kacprzak, ks. kpt. Władysław Plewik.

Po Mszy św. za wieloletnią pomoc i współpracę bp Józef Guzdek medalem Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki odznaczył Witolda Brzezińskiego, dr Pawła Michalaka oraz Henryka Brzyszcza. Medalem z okazji 30-lecia Ordynariatu Polowego zostali odznaczeni płk Jarosław Wasilewski oraz ppłk dr n.med. Andrzej Malara. Medalem "W służbie Bogu i Ojczyźnie" odznaczono m.in. ks. prał. Adama Bajera vel Bojera proboszcza parafii św. Józefa Oblubieńca NMP i Krzysztofa Stępniewicza Kawalera Zakonu św. Jerzego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: otwórzcie w swoim domu drzwi Piotrowi i zaproście Go!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Otwórzcie w swoim domu drzwi Piotrowi! Zaproście dziś do domu Piotra i Pawła. Może trzeba dziś lub jutro wyjąć z półki Nowy Testament i przeczytać na przykład I lub II List św. Piotra albo któryś z listów św. Pawła. Niech się rozgoszczą w waszych domach, albo to chodzenie po Kościoła Stacyjnych będzie tylko wspominaniem tego, co było kiedyś. – apelował podczas liturgii stacyjnej arcybiskup Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Znamy datę zniesienia dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

2021-06-11 14:47

[ TEMATY ]

episkopat

Msza św.

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br.

Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi o aktualnych kwestiach Kościoła w Polsce

2021-06-12 16:08

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, dokument dotyczący formacji kapłańskiej, duszpasterstwo w Kościele po pandemii, wizyta „ad limina Apostolorum” – to główne tematy 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 11-12 czerwca w Kalwarii Zebrzydowskiej.

W pierwszym dniu obrad, przypadającym w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi ponowili Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w 100. rocznicę tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję