Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Bóg potrzebuje nas do tego, by mógł służyć ludziom coraz lepiej, coraz bardziej!

2021-06-10 18:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Tak, jak w stosunku do siebie odkrywacie tę służbę Pana Boga, tak trzeba odkrywać też to, że Pan Bóg chce służyć wszystkim naszym siostrom i braciom i potrzebuje nas do tego, by mógł im służyć coraz lepiej, coraz bardziej! Jeśli będąc księdzem chcesz dawać ludziom coś, co nie pochodzi od Ducha Świętego, to jest jakieś wariactwo! – mówił abp Ryś.

W tym roku mija 20. rocznica święceń prezbiteratu duchownych, którzy swoje „chcę” wypowiedzieli wobec Boga i Kościoła 9 czerwca 2001 roku w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki. Z tej okazji w Kolegiacie Łaskiej pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła miał miejsce uroczysty jubileusz, któremu przewodniczył abp Grzegorz Ryś. Wraz z metropolitą łódzkim dziękczynną Eucharystię za dar powołania i kapłaństwa koncelebrowało 14 księży jubilatów.

Reklama

Arcybiskup Grzegorz zwracając się do duchownych powiedział między innymi: - Bóg chce posłużyć człowiekowi. To jest perspektywa bardzo nam potrzebna. Nam się wydaje, że my służymy Bogu. Można by w rocznicę święceń zachwycać się – jak to fantastycznie obecni tutaj księża 20 lat służą Panu Bogu, ale prawda jest taka, że przez te 20 lat Pan Bóg służy wam i jest w tej posłudze absolutnie wierny. Tak, jak w stosunku do siebie odkrywacie tę służbę Pana Boga, tak trzeba odkrywać też to, że Pan Bóg chce służyć wszystkim naszym siostrom i braciom i potrzebuje nas do tego, by mógł im służyć coraz lepiej, coraz bardziej! Jeśli będąc księdzem chcesz dawać ludziom coś, co nie pochodzi od Ducha Świętego, to jest jakieś wariactwo! Nie jesteśmy od niczego innego jak od tego, by być pośrednikami pomiędzy Duchem, a ludźmi! – podkreślił kaznodzieja.

- W rocznicę święceń musimy robić rachunek sumienia nie tylko z tego, czy nasze życie jest – czy w ogóle jest – służbą, ale z tego, czy jest służbą wobec ducha. Na ile nasze receptory wiary mamy nastawione na Niego, a na ile jesteśmy przywiązani do form, sposobów, które nam się wydają słuszne – schematów działania. Czy widać nowość Ducha w naszym działaniu, czy nie widać? Czy ta nasza posługa w Kościele ma ten walor świeżości, nowości, inwencji – nie mogę dotrzeć do ludzi, to szukam nowego sposobu - czy nie? – pytał duchownych abp Grzegorz.

Kończąc homilię łódzki pasterz powiedział – lepiej w swoim życiu i w realizacji kapłaństwa oprzeć na Duchu niż na wszystkich swoich literalny interpretacjach – takich czy innych – praw! – zakończył.

Reklama

Jubileusz 20 – lecia Święceń Kapłańskich obchodzą następujący kapłani:

 - ks. Piotr Borowiec – wikariusz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Odkupiciela i św. Jana Bożego
 - ks. Piotr Ciącio – wikariusz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Koluszkach
 - ks. Jan Czekalski – proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Łodzi
 - ks. Tomasz Estkowski – proboszcz parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela i Świętej Trójcy w Budzynku i parafii św. Floriana w Domaniewie
 - ks. Robert Kaczmarek – wikariusz parafii pw. Opatrzności Bożej w Łodzi
 - ks. Marek Kostrzewa – wikariusz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Łodzi
 - ks. Mariusz Kuligowski – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bełchatowie
 - ks. Paweł Kutynia – proboszcz parafii pw. św. Mateusza Apostoła i św. Wawrzyńca Męczennika w Pabianicach
 - ks. Andrzej Mielczarek – wikariusz parafii pw. św. Anny w Łodzi
 - ks. Paweł Sobstel – kapelan szpitala oo. Bonifratrów w Łodzi
 - ks. Zenon Stochla - wikariusz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Łodzi
 - ks. Artur Trznadel - wikariusz parafii pw. św. Wojciecha w Łodzi
 - ks. Michał Tyszecki - wikariusz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Piotrkowie Trybunalskim
 - ks. Piotr Urbaniak – wikariusz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Łasku

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczerców: Misterium Męki Pańskiej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

Rozważając tajemnicę Chrystusowej męki, śmierci i zmartwychwstania odkrywamy ogrom Bożej miłości - Miłości, która chce być przyjęta i kochana przez każdego z nas osobiście, Miłości, która poprzez krzyż, bardzo realnie, staje się dla nas źródłem siły i nadziei pośród codzienności.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi za obowiązkowym udziałem uczniów w lekcjach religii lub etyki

2021-06-12 16:33

[ TEMATY ]

biskup

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi zgodnie stoją na stanowisku, że należy wprowadzić obowiązek, aby każdy uczeń uczestniczył w lejcach religii bądź etyki powiedział KAI przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP - bp Wojciech Osial.

Biskup Osial zaznaczył, że wcześniej zostały wystosowane ankiety na ten temat do biskupów i Wydziałów Katechetycznych poszczególnych Kurii diecezjalnych. Pozwoliły one nakreślić kierunki rozwoju katechezy w Polsce. „Biskupi są zgodni co do konieczności podejmowania starań o wprowadzenie obowiązkowego wyboru pomiędzy religią bądź etyką. Ale oczywiście uczeń mógłby też wybrać zarówno religię jak i etykę. Chodzi o to, żeby nie było dotychczas funkcjonującego zapisu, który mówi, że uczeń może nie wybrać żadnego z tych przedmiotów. Staramy się o to, aby nie było dotychczasowej możliwości rezygnacji zarówno z religii jak i etyki – powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

CZYTAJ DALEJ

Przegląd "Niedzieli Wrocławskiej" na 13 czerwca 2021

2021-06-12 16:35

Niedziela

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do obejrzenia przeglądu prasy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję