Z szacunków działającego przy katedrze w Santiago de Compostela Biura Pielgrzymów (Oficina del Peregrino) i stowarzyszenia gmin znajdujących się na szlaku do tego miasta, na które w piątek powołuje się dziennik “El Independiente”, wynika, że pomiędzy 1 a 30 czerwca do grobu św. Jakuba Apostoła dotarli pątnicy z ponad 50 państw świata.
Według danych Biura Pielgrzymów liczba pątników, którzy dotarli do Santiago de Compostela jest o około 40 tys. mniejsza niż w czerwcu 2019 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Władze Oficina del Peregrino wskazują jednak, że 15 tys. pątników, którzy dotarli do grobu św. Jakuba w czerwcu 2021 r. to znak odradzania się ruchu pielgrzymkowego zawieszonego wskutek Covid-19 i restrykcji przeciwepidemicznych. Przypominają, że w analogicznym miesiącu 2020 r. w Biurze Pielgrzyma zarejestrowało się jedynie 12 osób.
Rosnącą systematycznie liczbę pątników na szlakach do Santiago de Compostela oraz w domach dla pielgrzymów potwierdzają też organizacje przedsiębiorców sektora turystycznego, na które powołuje się hiszpańska rozgłośnia RNE.
Wskazują oni, że natężenie ruchu na szlakach pielgrzymkowych powinno sukcesywnie rosnąć w związku z obchodzonym w 2021 r. jubileuszowym Rokiem Jakubowym. Przypada on wtedy, kiedy obchodzone 25 lipca wspomnienie św. Jakuba Apostoła wypada w niedzielę.
Reklama
Katedra w Santiago de Compostela uchodzi za miejsce spoczynku św. Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów Jezusa. Należy do jednego z najpopularniejszych miejsc kultu religijnego na świecie i celu licznych pielgrzymek.
Marcin Zatyka (PAP)
zat/ tebe/